Trwa ładowanie...

Placebo w pigułkach antykoncepcyjnych jest dla papieża

 Dorota Mielcarek
20.08.2019 07:24
7 tabletek antykoncepcyjnych to placebo
7 tabletek antykoncepcyjnych to placebo (123rf)

Historia tabletek antykoncepcyjnych jest długa, jednak czy ktoś zastanawiał się, po co w każdym listku jest aż 7 tabletek, które nie wpływają na hormony? Odpowiedź brzmi jak kiepski żart, jednak to prawda. Wszystkiemu winna się głowa kościoła katolickiego.

1. Placebo dla papieża

Historia zaczyna się w USA, w latach 50. XX wieku, kiedy tworzenie leków antykoncepcyjnych było tematem tabu, a w sferze publicznej nie wypadało nawet o tym rozmawiać. Na szczęście, za ideą wynalazku postanowiła stanąć Margaret Sanger – działaczka na rzecz praw kobiet i planowania rodziny.

To za jej sprawą, profesor Gregory Goddwin Pincus zaczął badać antykoncepcję hormonalną. Uczony rozpoczął badania na zwierzętach i zaproponował współpracę Johnowi Rock, który wyniki eksperymentu miał przenieść na ludzi.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

Obecnie kobiety mają do wyboru wiele różnych metod antykoncepcji, co może sprawić, że wybór jednej z

zobacz galerię
Zobacz film: "Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?"

Rock nie był łatwym współpracownikiem. Ginekolog był zagorzałym katolikiem, a głowy Kościoła krytykowali antykoncepcję. Używanie prezerwatyw było niedopuszczalne dla hierarchów, a co dopiero tabletki wpływające na płodność. Rock zdawał sobie sprawę z konsekwencji, dlatego nie dopuścił do tego, aby całkowicie zatrzymać cykl menstruacyjny. Dodał do zestawu tabletek 7 pigułek placebo, aby kobiety mogły miesiączkować.

Pierwsza partia tabletek weszła na rynek w 1968 r., jednak papież Paweł VI ogłosił, że wszystkie metody antykoncepcji są sprzeczne z naukami Kościoła. Pomimo sprzeciwu papieża, pigułki się przyjęły.

2. Tabletki antykoncepcyjne – wady i zalety

W 2014 r. zapytano kobiety, jak antykoncepcja hormonalna wpływa na ich życie. Większość deklarowała, że pigułki pomagają uporać się z bólem głowy, zmęczeniem, wzdęciami i bólem menstruacyjnym.

Badania wskazują również, że pigułki znajdują zastosowanie w leczeniu objawów endometriozy: redukują ból miednicy. Do zalet przyjmowania antykoncepcji hormonalnej należą:

  • Nie zakłócają stosunku seksualnego

  • Krwawienie jest mniej obfite

  • Redukcja bólu menstruacyjnego

  • Zmniejsza trądzik

  • Może redukować ryzyko nienowotworowych chorób piersi

Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektów ubocznych:

  • Może wywoływać huśtawki nastrojów

  • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi droga płciową

  • Negatywnie wpływa na płodność

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno być skonsultowane z ginekologiem, który powinien wziąć pod uwagę stan zdrowia pacjentki i przypisać tabletki, które będą dobrze dobrane.

Należy pamiętać, że antykoncepcja hormonalna nie działa miejscowo i wpływa na cały organizm. Badania profilaktyczne powinny być wykonywane co najmniej raz w roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze