Krwawienie z odstawienia - czym jest, działanie tabletek antykoncepcyjnych, brak krwawienia, obfite krwawienie z odstawienia
Krwawienie z odstawienia to normalne zjawisko, które pojawia się po odstawieniu hormonów zawartych w pigułkach antykocepcyjnych. Po ilu dniach od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych pojawia się krwawienie? Ile trwa krwawienie z odstawienia? Jak działa hormonalna antykocepcja doustna?
1. Czym są tabletki antykoncepcyjne?
Tabletki antykoncepcyjne, znane również jako pigułki antykoncepcyjne, są preparatami farmaceutycznymi stosowanymi w celu zapobiegania ciąży. Działanie hormonalnej antykoncepcji doustnej jest dosyć szerokie.
Tabletki antykoncepcyjne blokują proces owulacji, co oznacza brak jajeczkowania. Wprowadzają również zmiany w śluzie, tzn. zagęszczają śluz produkowany przez szyjkę macicy, co komplikuje drogę plemników do macicy.
W aptekach dostępne są różne rodzaje tych pigułek np. dwuskładnikowe i jednoskładnikowe. Tabletki antykoncepcyjne mogą mieć różny skład, ale najczęściej zawierają hormony, takie jak syntetyczny estrogen, gestagen, progesteron. Hormony te są kluczowe w procesie regulacji cyklu menstruacyjnego i zapobieganiu ciąży.
2. Czym jest krwawienie z odstawienia?
Krwawienie z odstawienia jest wynikiem obniżenia poziomu hormonów w organizmie, które następuje po zakończeniu cyklu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Ile trwa krwawienie z odstawienia? U pacjentek przyjmujących tabletki antykoncepcyjne krwawienie z odstawienia pojawia się drugiego bądź trzeciego dnia po zaprzestaniu stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Krwawienie to trwa zazwyczaj 3-4 dni.
3. Brak krwawienia z odstawienia – co może oznaczać?
Brak krwawienia z odstawienia podczas przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych może powodować lęk i niepokój u wielu kobiet. Jeśli antykoncepcja była stosowana zgodnie z zaleceniami z ulotki, a pacjentka nie stosowała żadnych środków farmakologicznych, które mogłyby wpływać na skuteczność tabletek hormonalnych, ani nie zaobserwowała u siebie nasilonej biegunki czy wymiotów, szanse na to, że kobieta spodziewa się dziecka są minimalne.
Niemniej, pominięcie dowolnej tabletki antykoncepcyjnej w danym cyklu może zwiększyć ryzyko niechcianej ciąży.
Jeżeli test ciążowy dał wynik negatywny, a u kobiety nie wystąpiło kolejne krwawienie po odstawieniu, konieczne będzie skonsultowanie się z ginekologiem. Możliwe, że lekarz zasugeruje zmianę obecnie zażywanych tabletek antykoncepcyjnych na inne.
4. Obfite krwawienie z odstawienia
Skutkiem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest ograniczenie przyrostu grubości błony śluzowej macicy. Śluzówka macicy jest cieńsza, co sprawia, że krwawienie po odstawieniu jest mniej obfite, mniej bolesne od fizjologicznej menstruacji. Warto pamiętać, że to krwawienie nie jest tym samym co menstruacja, chociaż może przypominać ją pod względem objawów.
Obfite krwawienie z odstawienia wymaga konsultacji z ginekologiem, podobnie jak przedłużający się brak krwawienia z odstawienia. Pacjentka powinna udać się do specjalisty, jeśli zaobserwuje, że krwawienie jest bardzo obfite i trwa dłużej niż zazwyczaj.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.