Trwa ładowanie...

Minipigułka antykoncepcyjna - działanie, skuteczność, skład, wady

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 29.03.2024 14:43
Minigułka antykoncepcyjna to rodzaj antykoncepcji hormonalnej.
Minigułka antykoncepcyjna to rodzaj antykoncepcji hormonalnej. (123RF)

Minipigułka antykoncepcyjna to rodzaj antykoncepcji hormonalnej, zaliczanej do pigułek jednoskładnikowych. Antykoncepcja hormonalna jest uznawana za bezpieczną i skuteczną. Jednak nie każdy jej rodzaj jest zalecany kobietom karmiącym piersią. Minipigułka zawiera w swoim składzie jeden hormon – progestagen. Dzięki temu ta antykoncepcja jest bezpieczna nie tylko dla matek karmiących, ale też dla kobiet w okresie menopauzy.

spis treści

1. Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

  • tabletki dwuskładnikowe, zawierające dwa hormony (estrogen i progestagen);
  • tabletki jednoskładnikowe, czyli minipigułka antykoncepcyjna, składająca się z jednego hormonu (progestagen).

2. Jak działają minipigułki antykoncepcyjne?

Wszystkie pigułki antykoncepcyjne dostarczają kobiecie nieco więcej hormonów niż produkuje je jej organizm. W ten sposób, za pomocą hormonalnych środków antykoncepcyjnych, oszukuje się przysadkę mózgową, która normalnie pobudza jajniki do pracy.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Przysadka mózgowa dostaje bowiem sygnał, że w organizmie jest dostatecznie dużo hormonów, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. W efekcie nie dochodzi do owulacji ponieważ jajniki nie produkują własnych hormonów.

3. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest zaliczana do jednych z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Jednak jej skuteczność jest uzależniona od regularności i poprawności stosowania. Kobiety wybierające ten rodzaj antykoncepcji powinny stosować się do zaleceń lekarza i uwag zawartych w ulotce.

4. Skład minipigułek antykoncepcyjnych

Minipigułki antykoncepcyjne należą do normalnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, tyle że zamiast dwóch składników (progestagenu i estrogenu) zawierają jeden składnik - progestagen. Właściwie różnią się od złożonych preparatów hormonalnych tylko ilością substancji hormonalnych.

Gestageny są syntetycznymi hormonami, które naśladują oddziaływanie naturalnego progesteronu na śluzówkę macicy. Oszukują one organizm kobiety (jak gdyby „udają”, że jest ona w ciąży) i w ten sposób owulacja zostaje wstrzymana.

5. Kto może stosować minipigułki antykoncepcyjne?

Jeśli chcesz uprawiać bezpieczny seks, a nie możesz z różnych powodów zażywać standardowych pigułek antykoncepcyjnych, minipigułki są dla ciebie. Minipigułki antykoncepcyjne przygotowano z myślą o kobietach, które nie mogą stosować preparatów hormonalnych, zawierających estrogeny. Minipigułki antykoncepcyjne są przeznaczone dla:

  • kobiet karmiących piersią – mogą one stosować minipigułkę już trzy tygodnie po porodzie;
  • kobiet powyżej 35. roku życia;
  • kobiet chorych na nadciśnienie tętnicze lub z ryzykiem wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej;
  • kobiet palących papierosy.

Dostępność minipigułki oraz innych form antykoncepcji w aptekach sprawdzisz z pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 800 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

6. Wady minipigułki antykoncepcyjnej

Minipigułki antykoncepcyjne, jak zresztą wszystkie antykoncepcyjne preparaty hormonalne, mają swoje wady. Z jednej strony, ingerencja w gospodarkę hormonalną kobiety nie jest tak mocna jak w przypadku innych antykoncepcyjnych środków hormonalnych.

Z drugiej zaś strony, problemem dla kobiet stosujących tę formę antykoncepcji hormonalnej jest jej niższa skuteczność. Minipigułki antykoncepcyjne nie hamują bowiem owulacji w każdym cyklu miesiączkowym.

Oczywiście, działanie minipigułki można zwiększyć poprzez dostosowanie pory jej zażywania do czasu, w którym zazwyczaj uprawia się seks. Rzecz jasna, z pewnym przybliżeniem. W końcu partner nie będzie się rzucał na kobietę tylko dlatego, że cztery godziny wcześniej zażyła minipigułkę.

Nieplanowana ciąża w przypadku stosowania wszystkich rodzajów pigułek antykoncepcyjnych wynika zazwyczaj z zapomnienia o zażyciu pigułki, wzięcia jej nie o tej godzinie, co należy. Generalnie z powodu zlekceważenia zaleceń zamieszczonych w ulotce.

Niemniej jednak, mniej więcej cztery godziny po zażyciu minipigułki antykoncepcyjnej macica wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników. Po tym czasie możesz bez obaw uprawiać bezpieczny seks.

Inną wadą minipigułek antykoncepcyjnych jest zaburzanie miesiączki. Te hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wywoływać czasem tzw. plamienia międzymiesiączkowe. Zwykle znikają one po kilku miesiącach.

Minipigułki antykoncepcyjne należy brać codziennie dokładnie o tej samej porze i zażywać bez siedmiodniowej przerwy, jak w przypadku normalnych pigułek antykoncepcyjnych. Jak wszystkie preparaty hormonalne, minipigułki antykoncepcyjne są dostępne tylko na receptę. Przypisuje je lekarz ginekolog i to on decyduje, czy ta forma zabezpieczenia będzie dla ciebie najlepsza.

7. Przeciwwskazania do stosowania minipigułki antykoncepcyjnej

Istnieją wyraźne przeciwwskazania do stosowania tej metody antykoncepcji. Antykoncepcja hormonalna w postaci minipigułek jest niewskazana dla kobiet, które chorowały na zakrzepowe zapalenie żył lub na żylaki.

Progestagen może wywołać nawrót choroby. Minipigułki będą skuteczne, jeżeli będą przyjmowane regularnie, z dokładnością co do minuty. Jeżeli wystąpi około trzy godzinne opóźnienie, minipigułka może nie zadziałać. Minipigułka wywołuje też plamienia między miesiączkami.

Zobacz także:

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze