Bonadea – skład, dawkowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
Bonadea jest doustnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. Każda tabletka zawiera małą ilość dwóch różnych żeńskich hormonów płciowych. To dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). Lek wykorzystuje się również w leczeniu objawów trądziku u kobiet, które chcą jednocześnie stosować tę metodę zapobiegania ciąży. Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne terapii?
1. Co to jest Bonadea?
Bonadea to doustny lek antykoncepcyjny, zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Wykorzystuje się go również do leczenia łagodnych do umiarkowanych objawów trądziku u kobiet, po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej, które jednocześnie chcą stosować antykoncepcję.
Lek jest wydawany po okazaniu recepty lekarskiej, nie jest refundowany. Jego cena wynosi około 20 złotych.
2. Skład i działanie leku
Lek Bonadea zawiera dwie substancje czynne. To dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). Ponieważ wszystkie tabletki w opakowaniu zawierają je w takich samych dawkach, lek nazywa się jednofazowym złożonym środkiem antykoncepcyjnym.
Każda tabletka powlekana zawiera 2,0 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu. Ponadto lek zawiera laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon, karboksymetyloskrobię sodową (typ A), magnezu stearynian. Z uwagi na małą zawartość hormonów Bonadea uważana jest za doustny środek antykoncepcyjny o małej dawce hormonów.
Na czym polega działanie leku? Zawarte w nim substancje działają antykoncepcyjnie poprzez hamowanie owulacji oraz indukowanie niekorzystnych dla zarodka zmian w błonie śluzowej macicy, co skutecznie zapobiega zajściu w ciążę.
3. Dawkowanie leku Bonadea
Lek Bonadea ma postać tabletek powlekanych, oznaczonych dniem tygodnia. Stosuje się go doustne, zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie potrzeby tabletki można popijać niewielką ilością wody.
Przyjmuje się jedną tabletkę na dobę o tej samej porze każdego dnia przez 21 kolejnych dni, następnie na 7 dni przyjmowanie tabletek należy przerwać. Wówczas, zwykle po 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki, powinna pojawić się miesiączka (krwawienie z odstawienia). Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania należy rozpocząć po 7 dniach przerwy, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze trwa.
W leczeniu trądziku widoczna poprawa objawów trądziku zwykle następuje po co najmniej 3 miesiącach użytkowania.
4. Środki ostrożności
Zawsze przed rozpoczęciem stosowania leku Bonadea, zarówno po raz pierwszy, jak i po przerwie, należy przeprowadzić badania, a także wykluczyć ciążę. Badania należy także powtarzać podczas stosowania. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.
Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania tabletek Bonadea. To:
- uczulenie na jedną z substancji czynnych leku (estrogen lub progestagen) lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- nadciśnienie tętnicze,
- krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie,
- migrena,
- zakrzepica: aktualna lub przebyta,
- incydent naczyniowo-mózgowy: aktualny lub przebyty,
- czynniki ryzyka zakrzepicy tętniczej (cukrzyca ze zmianami naczyniowymi),
- dyslipoproteinemia,
- zapalenie trzustki: aktualne lub przebyte,
- zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek,
- guzy wątroby: aktualne lub przebyte,
- podejrzenie obecności lub obecność nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych (np. nowotwory narządów płciowych lub piersi),
- stosowanie leków wykorzystywanych w terapii: padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat i felbamat), gruźlicy (np. rifampicyna, rifabutyna), zakażeń wywołanych przez wirusa HIV (np. ritonawir, newirapina), jak również w antybiotykoterapii (np. penicyliny, tetracykliny, gryzeofulwina). Przeciwwskazanie stanowi także zażywanie leków ziołowych, które zawierają ziele dziurawca (stosowane w leczeniu depresji).
Leku Bonadea nie wolno stosować w ciąży lub w przypadku podejrzenia ciąży. Przyjmowanie leku Bonadea w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.
5. Skutki uboczne stosowania leku
Ze stosowaniem leku Bonadea wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Często pojawiają się nudności, ból brzucha, zwiększenie masy ciała, ból głowy, nastrój depresyjny, zmiany nastroju, ból piersi, uczucie napięcia piersi. Niezbyt często: wymioty, biegunka, zatrzymanie płynów w organizmie, migrena, zmniejszenie libido, powiększenie piersi, wysypka, pokrzywka.
Decyzję o przepisaniu preparatu podejmuje lekarz, na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u pacjentki, zwłaszcza ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.