Trwa ładowanie...

Rozmiar prezerwatyw [tabela]: jak dobrać odpowiedni do penisa?

Avatar placeholder
11.04.2022 16:39
Rozmiary prezerwatyw mają znaczenie, ponieważ tylko kiedy kondomy są dobrze dopasowane, stają się skuteczną, a i niekrępującą formą antykoncepcji.
Rozmiary prezerwatyw mają znaczenie, ponieważ tylko kiedy kondomy są dobrze dopasowane, stają się skuteczną, a i niekrępującą formą antykoncepcji. (123rf)

Rozmiary prezerwatyw mają ogromne znaczenie. Tylko kiedy kondomy są dobrze dopasowane, stają się skuteczną i niekrępującą formą antykoncepcji. Chronią przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz pozwalają cieszyć się intensywnością doznań. Jak dobierać prezerwatywy? Który rozmiar wybrać, żeby kondom idealnie przylegał do członka? Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

spis treści

1. Jakie są rozmiary prezerwatyw?

Rozmiary prezerwatyw odpowiadają długości oraz obwodowi członka podczas wzwodu. Ich wybór jest bardzo duży, co umożliwia idealne dopasowanie ich do penisa. To warunek konieczny, by kondom był skuteczny i komfortowy w użytkowaniu.

Większość prezerwatyw dostępnych w sklepach posiada uniwersalną rozmiarówkę. Poza standardowymi prezerwatywami można także zakupić kondomy, które są odpowiednie dla mężczyzn z większym lub mniejszym penisem. W zależności od rynku zbytu produkuje się trzy podstawowe rozmiary prezerwatyw:

Zobacz film: "Lelo Hex - zupełnie nowa prezerwatywa"
 • rozmiar S (azjatycki) – są to małe prezerwatywy, przeznaczone dla członków o długości do 12,5-14 cm we wzwodzie,
 • rozmiar M – to rozmiar europejski, standardowa prezerwatywa przewidziana została na członek o średniej długości około 14 cm podczas wzwodu,
 • rozmiar L (afrykański) – duże rozmiary prezerwatyw L przeznaczone są na penisy, których długość wynosi 18-20 cm, to największe prezerwatywy.

Czy prezerwatywy mają rozmiary tylko od S do L? Czy są rozmiary prezerwatywy o innych, niestandardowych wymiarach? Otóż w obrębie każdej grupy pojawiają się jeszcze kondomy dłuższe i nieco szersze niż standardowe (XL, XXL, Extra Large), ale i mniejsze (Fit, Close Fit). Niektórzy producenci oferują także prezerwatywy XS (najmniejsze prezerwatywy).

Ponadto dobierając rozmiar prezerwatywy, należy również wziąć pod uwagę obwód członka podczas wzwodu (ten jest podany w centymetrach, a szerokość prezerwatywy w milimetrach).

Rozmiary prezerwatyw prezentuje poniższa tabela:

Obwód członkaŚrednica prezerwatywy
od 9,5 do 10 cmprezerwatywa o średnicy 47 mm
od 10 do 11 cmprezerwatywa o średnicy 49 mm
od 11 do 11,5 cmprezerwatywa o średnicy 53 mm
od 11,5 do 12 cmprezerwatywa o średnicy 56 mm
od 12 do 13 cmprezerwatywa o średnicy 60 mm
od 13 do 14 cmprezerwatywa o średnicy 64 mm
od 14 do 15 cmprezerwatywa o średnicy 69 mm

Standardowy rozmiar gumek ma 18 cm długości. Z kolei standardowa szerokość nominalna prezerwatywy to ok. 56 mm, choć średnica prezerwatywy może zaczynać się już od 47 mm (najmniejszy rozmiar prezerwatyw).

Zobacz także:

2. Dlaczego rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Rozmiar kondomu ma ogromne znaczenie. Jego odpowiednie dobranie jest ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale i skuteczność. Żeby zrozumieć dlaczego tak jest, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – co to jest kondom (prezerwatywa) i jaką pełni funkcję?

Otóż prezerwatywy (tzw. gumki antykoncepcyjne) to środki, które mają zapobiegać niechcianej ciąży oraz chronić partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa jest obecnie jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji, a przy tym bardzo skuteczną.

Najbezpieczniejsze prezerwatywy to te, dopasowane do wielkości członka. Dzięki temu są nie tylko skuteczne, ale także wygodne. Zbyt mały kondom może uciskać na prącie. Ponadto ciasna prezerwatywa może po prostu pęknąć podczas stosunku. Z kolei za luźna prezerwatywa będzie zsuwać się. Może także sprawiać, że doznania odczuwane podczas stosunku będą mniej intensywne.

3. Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Ustalając właściwy rozmiar kondoma, należy wziąć pod uwagę długość i średnicę penisa. W tym celu trzeba zmierzyć członek podczas wzwodu.

Ważne, by pamiętać, że dobrze dobrany rozmiar kondomów to taki, gdzie sama prezerwatywa jest nieco dłuższa od długości samego penisa. Dzięki temu, wydobywająca się z prącia podczas wytrysku sperma, będzie mogła zgromadzić się w wolnej przestrzeni. Zmniejsza to ryzyko zsunięcia, a i pęknięcia kondoma.

4. Jak zmierzyć prącie?

Aby dobrać idealny wymiar prezerwatywy, należy dokładnie zmierzyć penis. Jak to zrobić? Aby ustalić średnicę, wokół członka w pełnym wzwodzie, w najszerszym miejscu, należy owinąć centymetr krawiecki i odczytać wynik. Pomiar wykonuje się stojąc.

Aby zmierzyć długość, należy podczas wzwodu przyłożyć miarkę krawiecką od nasady prącia aż do ujścia cewki moczowej (czyli czubka żołędzia). W sytuacji, gdy prącie jest zakrzywione, należy to uwzględnić w pomiarze (mierzy się realną długość, a nie odcinek między dwoma końcami).

5. Gdzie znaleźć rozmiar na opakowaniu?

Rozmiar prezerwatywy zależny jest od marki produktu. Dlatego też dobrą praktyką jest sprawdzenie w internecie przed zakupem oznaczeń oraz wymiarów obowiązujących u danego producenta.

Takie informacje są zawarte także na opakowaniu produktu. Szczegółowe dane dotyczące rozmiaru można znaleźć najczęściej z tyłu opakowania. Ponadto oznaczenie rozmiaru powinno być także umieszczone na ulotce dołączanej do opakowania prezerwatyw.

6. Jak założyć prezerwatywę – instrukcja

Tylko prezerwatywa założona we właściwy sposób będzie mogła spełniać swoją rolę. Instrukcja zakładania prezerwatywy powinna być zwykle dołączona do opakowania, warto się z nią zapoznać, zwłaszcza podczas pierwszego stosunku. Zatem jak prawidłowo założyć prezerwatywę?

Warto podkreślić, że bardzo istotną kwestią, oprócz samego zakładania kondoma, jest także właściwy sposób jego przenoszenia. Ważne jest, by kondomów nie nosić w portfelu lub torbie, ponieważ w ten sposób mogą się łatwo uszkodzić. Zatem, gdzie schować prezerwatywy? Zaleca się, by przechowywać je po prostu w pudełeczku lub małej puszce, tak by nie miały kontaktu z innymi przedmiotami.

Jak założyć prezerwatywę? Zakładanie prezerwatywy nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Prezerwatywę zakłada się przed rozpoczęciem współżycia, w stanie pełnego wzwodu. Podczas zakładania prezerwatywy trzeba mieć czyste dłonie. Na początku należy w delikatny sposób rozerwać opakowanie, uważając na to, aby nie uszkodzić prezerwatywy. Nawet drobne uszkodzenie kondomu sprawi, że nie spełni on swojej roli i będzie po prostu bezużyteczny. Opakowanie należy rozrywać od strony ząbkowanej.

Jak założyć kondom? Nakładanie prezerwatywy krok po kroku:

 • Ostrożnie wyjmujemy kondoma z opakowania – po otwarciu przytrzymujemy prezerwatywę za okalający ją zrolowany pierścień. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by w żaden sposób nie uszkodzić prezerwatywy (np. paznokciami, czy ostrą biżuterią).
 • Wewnętrzną część prezerwatywy kierujemy w stronę członka, a jej zrolowana część powinna znajdować się na zewnątrz.
 • Ściskamy końcówkę kondoma dwoma palcami, aby usunąć z niej powietrze. Dzięki temu pozostanie w niej ok. 1 centymetra wolnej przestrzeni, właśnie po to by w czasie wytrysku było miejsce na spermę.
 • Przykładamy prezerwatywę do żołędzi, a drugą ręką rozwijamy jej pozostałą część na trzonie penisa. Zrolowany pierścień należy przesunąć do samego końca.

Ważna jest nie tylko poprawnie założona prezerwatywa, ale także zachowanie po stosunku. Po wytrysku, jeszcze wtedy, gdy penis znajduje się w stanie wzwodu, należy przytrzymać prezerwatywę u podstawy członka, a następnie delikatnie wyjąć penisa z pochwy. Raz założona prezerwatywa nigdy nie nadaje się do ponownego użytkowania.

Czy zakładanie prezerwatywy ustami jest bezpieczne? Na pewno takie zakładanie gumki może urozmaicić zbliżenie, można je potraktować jako element gry wstępnej. Niemniej jednak wymaga ono wprawy oraz dużej ostrożności, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić delikatną prezerwatywę. Dlatego też takie nakładanie kondoma nie jest polecane młodym osobom, dopiero co rozpoczynającym współżycie.

Jak zakłada się prezerwatywę ustami? Koniuszek prezerwatywy należy włożyć do ust, następnie partnerka w pochylonej pozycji nad penisem zakłada prezerwatywę na główkę penisa, a potem delikatnie odsuwa ją dalej ustami. Przy rozwijaniu kondoma można sobie pomóc rękoma.

7. Jakie są rodzaje prezerwatyw?

Na rynku dostępne są kondomy nie tylko o różnorodnym rozmiarze. Producenci dbają o to, żeby kondomy odpowiadały jak najlepiej upodobaniom i potrzebom konsumentów. Dlatego też można spotkać kondomy o wielu kształtach, odmiennym wyglądzie, zapachu i innych walorach. Dzięki temu można dopasować prezerwatywę nie tylko do wielkości członka, ale także do potrzeb obydwojga partnerów.

Jakie prezerwatywy można obecnie kupić?

 • prezerwatywy lateksowe, prezerwatywy bez lateksu,
 • prezerwatywy z wypustkami,
 • prezerwatywy przedłużające stosunek,
 • prezerwatywy nawilżane,
 • prezerwatywy z płynem plemnikobójczym,
 • prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym,
 • prezerwatywy o różnych smakach i zapachach,
 • prezerwatywy o różnych kolorach i kształtach.

Warto wiedzieć, że oprócz prezerwatywy męskiej można dostać także prezerwatywy dla kobiet. Jak widać, wybór kondomów jest bardzo różnorodny. Zatem jakie prezerwatywy wybrać, by cieszyć się maksymalną przyjemnością w czasie stosunku?

Wszystko zależy od naszych oczekiwań i potrzeb, jeśli np. zależy nam na tym, by doznania intymne były jeszcze bardziej intensywne, warto wybrać kondomy z wypustkami. Z kolei specjalne prezerwatywy nawilżane pomogą przy suchości pochwy.

Nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie, jakie prezerwatywy kupić. Żeby wybrać najlepsze rozwiązanie, dobrze jest przeprowadzić test prezerwatyw i samodzielnie zdecydować, które z nich są najbardziej odpowiednie. Warto jednak pamiętać, że w praktyce często klasyczne, uniwersalne prezerwatywy okazują się jednym z lepszych wyborów. Bowiem pewne rodzaje kondomów, jak np. smakowe i zapachowe, mogą u niektórych osób wywołać alergię.

8. Cena prezerwatyw

Na ceny prezerwatyw wpływa kilka czynników. Przede wszystkim uzależnione są one od marki, ale także właściwości czy wielkości opakowania. Najtańsze prezerwatywy można kupić już od kilkudziesięciu groszy za sztukę. Prezerwatywy renomowanych marek kosztują z reguły po ok. 3-4 zł za sztukę.

Jakie prezerwatywy są polecane? A jakie kondomy sprawdzą się na pierwszy raz? Na pewno ze względów bezpieczeństwa, warto jest stawiać na sprawdzone firmy. Prezerwatywy dobrych marek są nie tylko odpowiednio cienkie, ale też odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak kupić prezerwatywy? Są one dostępne powszechnie, bez recepty i bez większych ograniczeń. Dlatego też można je kupić niemal w każdym miejscu – w aptekach, hipermarketach, ale także na stacjach benzynowych. Jeśli kupowanie prezerwatyw sprawia dyskomfort (np. z uwagi na wiek), można zakupić je także przez internet lub w specjalnych automatach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze