Trwa ładowanie...

Wielorazowe produkty menstruacyjne – ekologiczne, ale czy zdrowe?

Avatar placeholder
29.12.2022 16:17
Wielorazowe produkty menstruacyjne — ekologiczne, ale czy zdrowe?
Wielorazowe produkty menstruacyjne — ekologiczne, ale czy zdrowe? (Getty Images/zoranm)

Kubeczki i majtki menstruacyjne czy wielorazowe podpaski to stosunkowo nowe środki higieny, które bardzo szybko zdobyły popularność. Coraz więcej kobiet dba o to, by ich codzienne wybory miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. Ekologiczne alternatywy zyskują na znaczeniu, jednak czy są zdrowe i bezpieczne?

spis treści

1. Ekologiczne środki do higieny intymnej

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ekologicznych przeznaczonych do higieny intymnej dla kobiet. Nic dziwnego, ponieważ tradycyjne środki to w perspektywie czasu bardzo duży koszt – zarówno dla naszych portfeli, jak i planety. Comiesięczne zakupy to wiele jednorazowych produktów – od tamponów, przez podpaski czy wkładki. Przeciętnie kobieta przeżywa około 400 miesiączek, co daje obraz tego, jak wiele produktów jednorazowych zużywamy. Ekologiczne podejście stało się modne również ze względu na to, że jest bardziej ekonomiczne. Jakie alternatywne środki do higieny intymnej można zastąpić tradycyjnymi?

Jednym z produktów, który doceniły kobiety, jest kubeczek menstruacyjny. Idealnie zastąpi on podpaskę lub tampon. Wyglądem przypomina dzwoneczek, który umieszcza się wewnątrz pochwy, by zebrać krew menstruacyjną i zabezpieczyć się przed zabrudzeniem. Kubeczek menstruacyjny wykonany jest z silikonu medycznego. Gdy umieści się go prawidłowo, nie jest wyczuwalny. Może służyć nawet przez 10 lat. Aby kubeczek był bezpieczny, należy przestrzegać zasad higieny i opróżniać go raz na maksymalnie 12 h lub częściej.

Zobacz film: "Urlop menstruacyjny to fanaberia? "To miejsce do nadużyć. Kto będzie oceniał dolegliwości i jak?""

"Kubeczki menstruacyjne nie są jeszcze tak popularną metodą dbania o higienę jak podpaski, czy tampony, ale jak najbardziej stanowią dla nich bezpieczną alternatywę" – wyjaśnia lek. med. Blanka Malczewska, ginekolog-położnik z kliniki InviMed Gdynia w rozmowie z portalem Płodność.pl.

Wielorazowe podpaski są innym dostępnym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Podpaski stanowią poważny problem, ponieważ rozkładają się setki lat. Wielorazowe podpaski to bezpieczne i zdrowe rozwiązanie, jeśli tylko dba się o odpowiednią higienę. Są one lepszą opcją także dlatego, że do produkcji tradycyjnych podpasek wykorzystywana jest bawełna, w uprawie której używa się pestycydów.

Inną alternatywą dla tradycyjnych produktów są majtki menstruacyjne, które mogą zastąpić podpaski. Dzięki temu, że mają wbudowaną chłonną część przypominającą właśnie podpaskę. Majtki menstruacyjne zapewniają odpowiednią ochronę, a dodatkowo nie trzeba martwić się o to, że tak jak w przypadku podpaski, przemieszczą się i nie zapewnią właściwej ochrony. Warto jednak uważać na nowości, ponieważ niektóre produkty nie są tak bezpieczne.

2. Uwaga na niebezpieczeństwa

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy produkt ma odpowiednie certyfikaty i bezpieczny skład. Nie należy także nabrać się na rozwiązania, które proponują zrobienie środków do higieny intymnej samemu np. tampony robione z włóczki.

Niektórzy ginekolodzy są sceptycznie nastawieni także do gąbeczek menstruacyjnych wykonanych z naturalnych składników.

Niezależnie jednak od tego, na jaki produkt się zdecydujesz, warto pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwalają ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji intymnej. Krew jest doskonałą pożywką dla bakterii, co sprawia, że mogą się szybciej namnażać.

Oznacza to, że w okresie krwawienia należy regularnie wymieniać środki higieny — mniej więcej co 3-4 godziny. Podczas wymiany podpaski, tamponu czy kubeczka trzeba pilnować higieny i koniecznie zarówno przed, jak i po dokonaniu zmiany, umyć dłonie.

Dodatkowo trzeba pamiętać o prawidłowej higienie miejsc intymnych i podmywaniu ich minimum dwa razy dziennie w czasie okresu. Należy uważać także na podrażnienia, dlatego delikatnym skórom zaleca się korzystanie z nieperfumowanych podpasek. Wkładki higieniczne można stosować wtedy, kiedy jest taka konieczność, jednak nie powinny być stosowane codziennie, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej przewiewności bielizny, co może przyczynić się do powstania infekcji.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze