Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić...

Pojemnik menstruacyjny zapewnia idealną higieniczną ochronę w ciągu tych „ciężkich dni”. Jest łatwy w użyciu, ekologiczny i możesz go wykorzystać kilka razy. Gwarantuje 100% pewności każdego dnia. Wykonany jest z najbardziej elastycznego silikonu o gładkiej powierzchni. Ma różne rozmiary, więc możesz dopasować przedmiot do swojego krwawienia miesiączkowego. Ponadto, w przypadku prawidłowej konserwacji, można go używać nawet 15 lat – jest trwały i zapewnia skuteczną ochronę.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny ma następujące właściwości:

 • zdrowa, higieniczna alternatywa dla dostępnych na rynku artykułów higienicznych dla kobiet podczas menstruacji;
 • bezpieczna i niewidoczna ochrona;
 • zdolność do pomieszczenia silnego krwawienia miesiączkowego;
 • przyrząd dostępny w różnych rozmiarach i modelach, wykonany z antyalergicznego silikonu;
 • łatwość zachowania higieny intymnej;
 • obniżenie ryzyka grzybiczego zapalenia pochwy;
 • możliwość użycia już od pierwszych dni menstruacji oraz podczas słabego krwawienia menstruacyjnego.

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych:

 • Rozmiar S – śr. 0,40 cm, dł. 0,40 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które nie rodziły.
 • Rozmiar M – śr. 0,45 cm, dł. 0,45 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i nie mają obfitych krwawień.
 • Rozmiar L – śr. 0,45 cm, dł. 0,54 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i mają obfite krwawienia.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Przed pierwszym założeniem kubeczka menstruacyjnego wygotuj go w gorącej wodzie przez około 5 minut. Czynność tę należy powtarzać przed każdym użyciem w comiesięcznym cyklu menstruacji. Podczas okresu wystarczy wyczyścić pojemnik przy użyciu papieru toaletowego oraz mokrych chusteczek i wody. Po dokonaniu tej czynności możesz użyć go ponownie. Pamiętaj, aby dokładnie myć ręce przed założeniem kubeczka menstruacyjnego.

Zanim użyjesz pojemnika, ustaw się w dogodnej pozycji. Złożony pojemnik chwyć w dłoń i wsuń go do pochwy zgiętą częścią do góry. Możesz wykonać tę czynność, siedząc w toalecie, stojąc, kucając lub w każdej innej, wygodnej dla siebie pozycji. W razie problemów z włożeniem poleca się zwilżenie go wodą lub delikatnym żelem dopochwowym.

Pojemnik menstruacyjny nie powinien być umiejscowiony zbyt płytko, gdyż może powodować dyskomfort podczas siedzenia. Średnio wystarczy opróżnić pojemniczek od dwóch do czterech razy dziennie. Częstotliwość opróżniania, mycia i ponownego użycia pojemnika menstruacyjnego należy dopasować do częstotliwości cyklu miesiączkowego kobiety. Z początku należy myć i zmieniać kubeczek tak samo jak tampon czy bardziej chłonną podpaskę.

Jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny?

Przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego dokładnie umyj ręce. Rozluźnij mięśnie pochwy i brzucha, po czym wyjmij pojemnik, delikatnie uciskając go, tak by zmniejszyć ssanie powodujące utrzymanie pojemniczka w miejscu. Pomocne przy wyciąganiu pojemnika jest jego kołysanie. Zachowaj spokój podczas pierwszych prób wyjmowania kubeczka menstruacyjnego, gdyż potrzeba czasu, aby dowiedzieć się, jaki sposób wyciągania jest dla ciebie stosowny. Po wyciągnięciu pojemnika umyj go gorącą wodą, oczyść papierem toaletowym, po czym załóż go ponownie, zgodnie z opisanym wyżej schematem.

Po zakończeniu menstruacji należy zdezynfekować pojemnik poprzez wygotowanie go przez ok. 5 minut. Pojemnik nie może być przechowywany w materiale niedopuszczającym powietrze. Takie działanie może sprzyjać wydawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Komentarze (3)
~anka
~anka ponad rok temu

Używam od 1,5 roku i w życiu nie wrócę do tamponów czy podpasek! Raczej nie mam potrzeby opróżniania w miejscach publicznych, bo kubeczek wystarcza mi na 10-12 godzin, ale przez 6 miesięcy mieszkałam w trudnych warunkach i kubeczek świetnie przeszedł chrzest ognia.

Odpowiedz
~kobietka
~kobietka ponad rok temu

polecam, mam już ze 2-3 lata, zawsze wygotowuję po okresie, trzymam w woreczku, ale nie można sobie pozwolić na jego wymianę w każdej łazience, trzeba mieć dostęp do bieżącej wody, jak jestem poza domem wolę nie ryzykować i używam tamponów czy podpasek

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena intymna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Higiena intymna
Higiena intymna

Tampony

Tampony

Prawidłowo założony tampon jest niewyczuwalny. Jeśli czujesz się niekomfortowo, to znak, że tampon nie został dobrze zaaplikowany.

Higiena intymna

Nawilżone chusteczki

Nawilżone chusteczki

Chusteczki do higieny intymnej pozwalają odświeżyć i nawilżyć okolice intymne, unikając ryzyka rozwoju infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Higiena intymna

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem

Wizyty kontrolne Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej wykonywane jest podstawowe badanie ginekologiczne oraz cytologia, która jest metodą umożliwiającą identyfikację stanu nadżerek...

Higiena intymna

Tampon - zdjęcia

Tampon - zdjęcia

Tampony pomagają utrzymać prawidłową higienę w czasie menstruacji.

Higiena intymna

Preparaty do higieny intymnej

Higiena intymna - preparaty to nie żaden wymysł. Każda kobieta powinna ich używać zamiast zwykłego mydła. Działają antybakteryjnie i łagodząco, natłuszczają i nawilżają. Jest to szczególnie ważne dla pań w okresie dojrzewania,...

Higiena intymna

Pojemnik menstruacyjny

Pojemnik menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Higiena intymna

Podpaski

Podpaski

Ogromnym plusem podpasek jest to, że ich stosowanie nie przyczynia się do rozwoju infekcji pochwy, ponieważ podpaska delikatnie do niej przylega, a to nie powoduje żadnego otarcia czy uszkodzenia śluzówki.

Higiena intymna

Pielęgnacja intymna

Pielęgnacja intymna

Higiena w lecie to także szczególna dbałość o miejsca intymne.

Higiena intymna

Higiena intymna - preparaty

Higiena intymna - preparaty

Przemysł kosmetyczny oferuje przeróżne preparaty do higieny intymnej. Dostępne są żele, biożele, specjalne mydła, płyny, balsamy, oliwki i pianki. Powstały nawet chusteczki nasączone specjalnym płynem i odświeżające dezodoranty w aerozolu.

Higiena intymna

Higiena intymna w ciąży

lub nadmierna higiena intymna w ciąży może powodować stany zapalne okolic intymnych, powodując zagrożenie dla rozwijającego się maluszka. Kąpiel czy prysznic (...) o higienę w ciąży. Higiena intymna...