Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak używać, jak usunąć

Kubeczek menstruacyjny zapewnia idealną higieniczną ochronę w czasie miesiączki. Jest łatwy w użyciu, ekologiczny i możesz go wykorzystać kilka razy. Gwarantuje 100% pewności każdego dnia. Wykonany jest z najbardziej elastycznego silikonu o gładkiej powierzchni. Ma różne rozmiary, więc możesz dopasować przedmiot do swojego krwawienia miesiączkowego. Ponadto, w przypadku prawidłowej konserwacji, można go używać nawet 15 lat – jest trwały i zapewnia skuteczną ochronę.

spis treści
Kubeczek menstruacyjny
Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie...

zobacz galerię

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

1. Kubeczek menstruacyjny - co to jest?

Kubeczek menstruacyjny ma następujące właściwości:

 • zdrowa, higieniczna alternatywa dla dostępnych na rynku artykułów higienicznych dla kobiet podczas menstruacji;
 • bezpieczna i niewidoczna ochrona;
 • zdolność do pomieszczenia silnego krwawienia miesiączkowego;
 • przyrząd dostępny w różnych rozmiarach i modelach, wykonany z antyalergicznego silikonu;
 • łatwość zachowania higieny intymnej;
 • obniżenie ryzyka grzybiczego zapalenia pochwy;
 • możliwość użycia już od pierwszych dni menstruacji oraz podczas słabego krwawienia menstruacyjnego.

Rozmiary kubeczków menstruacyjnych:

 • Rozmiar S – śr. 0,40 cm, dł. 0,40 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które nie rodziły.
 • Rozmiar M – śr. 0,45 cm, dł. 0,45 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i nie mają obfitych krwawień.
 • Rozmiar L – śr. 0,45 cm, dł. 0,54 cm + uchwyt. Polecany dla kobiet, które rodziły i mają obfite krwawienia.

2. Kubeczek menstruacyjny - jak używać?

Przed pierwszym założeniem kubeczka menstruacyjnego wygotuj go w gorącej wodzie przez około 5 minut. Czynność tę należy powtarzać przed każdym użyciem w comiesięcznym cyklu menstruacji. Podczas okresu wystarczy wyczyścić pojemnik przy użyciu papieru toaletowego oraz mokrych chusteczek i wody. Po dokonaniu tej czynności możesz użyć go ponownie. Pamiętaj, aby dokładnie myć ręce przed założeniem kubeczka menstruacyjnego.

Zanim użyjesz pojemnika, ustaw się w dogodnej pozycji. Złożony pojemnik chwyć w dłoń i wsuń go do pochwy zgiętą częścią do góry. Możesz wykonać tę czynność, siedząc w toalecie, stojąc, kucając lub w każdej innej, wygodnej dla siebie pozycji. W razie problemów z włożeniem poleca się zwilżenie go wodą lub delikatnym żelem dopochwowym.

Pojemnik menstruacyjny nie powinien być umiejscowiony zbyt płytko, gdyż może powodować dyskomfort podczas siedzenia. Średnio wystarczy opróżnić pojemniczek od dwóch do czterech razy dziennie. Częstotliwość opróżniania, mycia i ponownego użycia pojemnika menstruacyjnego należy dopasować do częstotliwości cyklu miesiączkowego kobiety. Z początku należy myć i zmieniać kubeczek tak samo jak tampon czy bardziej chłonną podpaskę.

Zobacz także:

3. Kubeczek menstruacyjny - jak usunąć?

Przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego dokładnie umyj ręce. Rozluźnij mięśnie pochwy i mięśnie brzucha, po czym wyjmij pojemnik, delikatnie uciskając go, tak by zmniejszyć ssanie powodujące utrzymanie pojemniczka w miejscu. Pomocne przy wyciąganiu pojemnika jest jego kołysanie. Zachowaj spokój podczas pierwszych prób wyjmowania kubeczka menstruacyjnego, gdyż potrzeba czasu, aby dowiedzieć się, jaki sposób wyciągania jest dla ciebie stosowny. Po wyciągnięciu pojemnika umyj go gorącą wodą, oczyść papierem toaletowym, po czym załóż go ponownie, zgodnie z opisanym wyżej schematem.

Po zakończeniu menstruacji należy zdezynfekować pojemnik poprzez wygotowanie go przez ok. 5 minut. Pojemnik nie może być przechowywany w materiale niedopuszczającym powietrze. Takie działanie może sprzyjać wydawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Kubeczek menstruacyjny jest zakładany w podobny sposób jak tampon. Jego ogromną zaletą jest to, że nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej i pozwala chronić środowisko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy