Trwa ładowanie...

Kubeczek menstruacyjny – rodzaje, zalety i wady

Avatar placeholder
09.03.2021 16:16
Kubeczek menstruacyjny, obok podpasek i tamponów, jest jednym ze środków higienicznych stosowanych przez kobiecy podczas miesiączki.
Kubeczek menstruacyjny, obok podpasek i tamponów, jest jednym ze środków higienicznych stosowanych przez kobiecy podczas miesiączki. (123rf)

Kubeczek menstruacyjny, obok podpasek i tamponów, jest jednym ze środków higienicznych stosowanych przez kobiecy podczas miesiączki. Umieszcza się go w pochwie podczas menstruacji, dzięki czemu zbiera się w nim krew. To ekologiczne rozwiązanie ma wielu zwolenników, ale i przeciwników. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest stosunkowo mało popularną alternatywą dla podpasek czy tamponów. To środek higieniczny wielorazowego użytku, który stosuje się podczas menstruacji. Jego działanie jest proste. Kubeczek umieszcza się podczas okresu we wnętrzu pochwy, dzięki czemu zbiera się w nim krew miesiączkowa.

Pierwsze kubeczki menstruacyjne powstały w połowie XX w. Wymyśliła go Leona W. Chalmers. Z czasem wynalazek ten wyparły jednorazowe środki higieniczne. Dziś kubeczki menstruacyjne, choć zdobywają na popularności, wciąż nie są używane powszechnie.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"

Jak wygląda kubeczek menstruacyjny? Ma kształt stożka. Jest niedużym pojemniczkiem wykonanym z elastycznego, gładkiego silikonu medycznego. Jest trwały i zapewnia skuteczną ochronę. Jeśli jest właściwie używany i konserwowany, można go używać przez kilka lat. Sprawdza się zarówno podczas aktywności fizycznej czy kąpieli w basenie, jak i w czasie snu.

2. Rodzaje kubeczków menstruacyjnych

Kubeczek menstruacyjny można kupić w wielu drogeriach, sklepach internetowych i aptekach. Jego ceny są bardzo różne, wahają się w przedziale 20-120 złotych. Kwota ta zależy od wielu czynników. Różnią się od siebie wielkością: długością, wymiarami średnicy i pojemnością. Występują w kilku rozmiarach. Zwykle oznaczone są one tak, jak odzież: od S do L. Jaki kubeczek wybrać? To zależy od rozmiarów pochwy i obfitości miesiączek.

Panie, które nigdy nie rodziły, powinny zdecydować się na model S. Dla kobiet, które są mamami, polecany jest rozmiar M (gdy nie występują obfite krwawienia) i L (gdy mają obfite miesiączki).

Kubeczki menstruacyjne mają też różną twardość. Kubeczki miękkie są polecane paniom mało aktywnym, zaś te wykonane z twardego silikonu - kobietom uprawiającym sport. Można również wybrać model pośredni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Jak używać kubeczek?

Najważniejszą zasadą jest dokładna dezynfekcja pojemnika zarówno przed aplikacją, jak i po zakończonej miesiączce. Nie mniej ważne jest mycie rąk przed jego zakładaniem. Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Wkładanie pojemniczka jest bardzo podobne do aplikacji tamponu. Można to zrobić siedząc na toalecie, stając z podniesioną nogą lub kucając nad wanną. Co należy zrobić?

Wystarczy złożyć kubek i włożyć go między wargi sromowe oraz zaaplikować go tak, by najgrubszy pierścień wsunął się jako pierwszy. Kubeczek można wkładać przy samej szyjce macicy lub niedaleko wyjścia z pochwy. Najważniejsze, by jego położenie było komfortowe.

Istnieją różne sposoby aplikacji. To:

  • technika na literę C (złożenie kubeczka w literę C),
  • technika na literę S (zwinięcie kubeczka tak, by uformował się w literę S),
  • technika na rozwinięcie (należy kubeczek ścisnąć go po bokach tak, by zmniejszył swój obwód).

Gdy kubeczek nie chce się wsunąć do pochwy, można użyć niewielkiej ilości kremu lub wody. Po wyjęciu należy oczyścić kubeczek, po czym użyć go w razie potrzeby ponownie. Jak często wyjmować kubeczek menstruacyjny z pochwy? To zależy od obfitości krwawienia. Zaleca się, by wymieniać go od 2 do 4 razy dziennie.

4. Zalety kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet. Jest:

  • wielorazowego użytku, stąd pozostaje rozwiązaniem ekologiczny (w przeciwieństwie do zużytych tamponów i podpasek), ekonomiczny (nie generuje comiesięcznych kosztów),
  • miękki i elastyczny, przez co niewyczuwalny i komfortowy,
  • dyskretny i niewidoczny,
  • dobrze zabezpiecza - prawidłowo zaaplikowany nie przecieka,
  • nie wywoduje podrażnień i alergii, jest bezpieczny dla zdrowia,
  • nie pochłania śluzu i nie wysusza delikatnej śluzówki pochwy, zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji,
  • nie wydostają się z niego nieprzyjemne zapachy (krew, która do niego trafia nie ulega rozkładowi wewnątrz pojemniczka).

5. Wady kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne mają też wady. Do używania ich zniechęca:

  • kłopotliwa aplikacja, zwłaszcza na początku stosowania,
  • problem z dobraniem odpowiedniego rozmiaru, co może wiązać się z utratą kilkudziesięciu złotych,
  • opróżnianie kubeczka, które może być kłopotliwe, szczególnie w miejscu publicznym,
  • problem z usunięciem kubeczka. Nieumiejętne wyjmowanie pojemnika może sprawić, że zgromadzona w nim krew może wypłynąć i ubrudzić odzież.
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Spóźniająca się miesiączka to zjawisko, które może wprowadzić wiele kobiet w stan niepokoju. Ważne jest

zobacz galerię

6. Przeciwwskazania do stosowania kubeczków

Nie wszystkie kobiety, które chcą używać kubeczków menstruacyjnych, mogą porzucić tampony i podpaski. Nie mogą ich stosować kobiety:

  • które nie współżyły, a zależy im na zachowaniu nienaruszonej błony dziewiczej,
  • miały zespół wstrząsu toksycznego,
  • którym zabronił tego ginekolog (np. z uwagi na wadę anatomiczną układu rozrodczego czy zaburzenie statyki narządu rodnego). Nie zaleca się używania kubeczka menstruacyjnego w czasie połogu z uwagi na ryzyko infekcji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze