Trwa ładowanie...

Sposoby na przyspieszenie okresu

Sposoby na przyspieszenie okresu
Sposoby na przyspieszenie okresu (Grafika / Shutterstock)

Czasem zdarza się tak, że termin najbliższej miesiączki nijak nie wpisuje się w nasze plany wakacyjne lub imprezowe. Wizja pojawienia się miesiączki w dniu ślubu lub w czasie wakacyjnej podróży może skutecznie popsuć nastrój każdej z nas. Zwłaszcza, jeśli jest bardzo bolesny i wyklucza nas z życia na kilka godzin lub dni. Okres to jednak nie koniec świata, a jeśli jesteśmy pewne, że nie jesteśmy w ciąży, to w łatwy sposób możemy przyspieszyć termin nadejścia miesiączki.

spis treści

1. Zanim przyspieszysz spóźniający się okres

Zanim zdecydujemy się wykorzystać którąkolwiek metodę na wywołanie okresu, powinniśmy upewnić się czy nie jesteśmy w ciąży. Miesiączka może też spóźniać się z powodu stresu. Gdy się stresujemy dochodzi do zwiększenia wydzielania prolaktyny. Wysoki poziom tej substancji sprawia, że dochodzi do zatrzymania owulacji, a tym samym do wydłużenia cyklu miesiączkowego.

Przyczyną opóźniającego się okresu mogą być także wszelkie zaburzenia hormonalne. Zanim zdecydujemy się na samodzielnie regulowanie go, skontaktujmy się z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem.

Zobacz film: "Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?"

Jeśli zależy nam na tym, żeby okres pojawił się wcześniej - przed planowanym terminem - możemy skorzystać z jednej z poniższych metod.

2. Jak bezpiecznie przyspieszyć okres?

Istnieje mnóstwo sposobów na przesunięcie daty miesiączki i u każdej kobiety może sprawdzić się coś innego. Warto jednak pamiętać, że naturalne sposoby mogą przesunąć termin miesiączki tylko o kilka dni. Nie należy starać się wywoływać okresu np. 2 tygodnie wcześniej, bo może to w konsekwencji wywołać wiele schorzeń i trwale rozregulować cykl.

3. Rozszerzanie naczyń krwionośnych a przyspieszenie okresu

Gorąca kąpiel w wannie to najbardziej popularny sposób na przyspieszenie okresu. Taka kąpiel nie tylko doskonale relaksuje, ale też poprawia krążenie krwi w organizmie. W związku z tym przepływa szybciej i zwiększa się jej ciśnienie, co dotyczy też krwi miesiączkowej. W trakcie takiej kąpieli warto też masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże krążenie.

Jeśli nie wiesz jak wywołać okres i nie przepadasz za leżeniem w gorącej wodzie, dobrym sposobem może okazać się korzystanie z sauny używanie termoforu lub poduszki elektrycznej. Pamiętajmy jednak, aby zarówno woda, jak i termofor czy poduszka elektryczna nie były zbyt gorące, ponieważ doprowadzimy do oparzenia. Powtarzajmy te sposoby przez kilka wieczorów, a okres z pewnością pojawi się wcześniej.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

W przyspieszaniu daty miesiączki pomocne mogą okazać sie także ćwiczenia fizyczne. Im intensywniejsze i wymagające większego wysiłku, tym większa pewność, że miesiączka nadejdzie w ciągu kilku najbliższych dni. Warto poświęcić więc przynajmniej 30 minut dziennie na ćwiczenia. Najskuteczniejszy będzie trening na brzuch.

Wybierzmy więc bieganie, skłony, przysiady czy brzuszki. Jeśli prowadzimy aktywny styl życia i nie spędzamy 8 godzin za biurkiem, to nasza aktywność nie musi być tak intensywna. Pamiętajmy, że w ciągu dnia wykonujemy ruchy, które także mogą przyspieszyć miesiączkę, takie jak sprzątanie, chodzenie po schodach czy spacery.

4. Herbatki ziołowe na przyspieszenie okresu

Jeśli smak naparu z ziół nam nie przeszkadza, to możemy sięgnąć po te, których działanie przyspieszające comiesięczne krwawienie jest skuteczne. Do tej grupy należy herbatka z dziurawca, krwawnika pospolitego, imbiru, malwy, nagietka czy natki pietruszki. Potwierdzono, że regularnie pite herbatki ziołowe mają działanie rozkurczowe macicy i naczyń krwionośnych, ale wpływają także na uspokojenie i relaks.

Zastanawiając się jak wywołać okres, pamiętajmy jednak, aby nie stosować wszystkich rodzajów herbatek jednocześnie. Jeśli jeden z naparów nie zadziała, to sięgnijmy po inne zioło. W przeciwnym wypadku ich działanie może się wykluczać i mogą doprowadzić do rozregulowania cyklu miesiączkowego. Warto również wziąć pod uwagę to, że chociaż niektóre zioła mogą przyspieszyć okres, to mogą również sprawić, że stanie się on dłuższy i bardziej obfity. Działa tak np. herbatka z czarnej malwy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Antykoncepcja hormonalna a okres

Jeżeli wakacje planujemy z kilku miesięcznym wyprzedzeniem i wiemy, że na czas wyjazdu zapewne pojawi się miesiączka, to możemy pokusić się o jej przyspieszenie antykoncepcją hormonalną. Jak wywołać okres w ten sposób? Nie możemy eksperymentować z tabletkami na własną rękę, chyba że stosujemy środki antykoncepcyjne na co dzień. W takim wypadku nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi blistrami tabletek, ale zacząć nowe opakowanie wraz z pierwszym dniem pojawienia się miesiączki.

Jeżeli będziemy przyjmować w ten sposób tabletki przez co najmniej 21 dni, to krwawienie nie wystąpi do momentu, aż przestaniemy je brać. Jeśli więc zdecydujemy, że nadszedł czas na pojawienie się miesiączki, to powinnyśmy zaprzestać przyjmowania tabletek i rozpocząć je za 7 dni. W czasie przerwy wystąpi krwawienie menstruacyjne. Jeśli jednak nie stosujemy antykoncepcji hormonalnej, to z pytaniem jak wywołac okres powinniśmy udać się do lekarza ginekologa.

6. Czy luteina przyspiesza okres?

Jeśli zależy nam na przyspieszeniu okresu możemy w aptece zaopatrzyć się w lek Luteina 50. Jest to lek sprzedawany na receptę, więc najpierw musimy skontaktować się z lekarzem. Pozwala on na wywołanie krwawienia miesiączkowego. Luteina jest syntetycznym żeńskim hormonem (progesteronem), który odpowiedzialny jest za regularne cykle miesiączkowe, zapłodnienie i utrzymanie ciąży.

Luteina stosowana jest u kobiet, u których pojawiły się zaburzenia miesiączkowania związane z niskim stężeniem progesteronu. Lekarz przepisuje luteinę pacjentkom z wtórym brakiem miesiączki, czynnościowym krwawieniem z dróg rodnych, zespołem napięcia przedmiesiączowego czy cyklami bezowulacyjnymi.

Luteina stosowana jest również w przebiegu leczenia bezpłodności i przy poronieniach nawykowych. Luteinę przyjmuje się w formie tabletek doustnych lub dopochwowych przez okres od 5 do 7 dni. Po zakończonej kuracji okres powinien się pojawić.

Luteina stosowana jest zwykle nie jako sposób na przyspieszenie okresu, ale służy do jego wywoływania.

7. Aspiryna na przyspieszenie okresu

Aspiryna ma działanie rozrzedzające krew, dlatego kojarzy się z jednym ze sposobów na przyspieszenie okresu. Nie jest to jednak wart polecenia sposób, ponieważ jego skuteczność jest znikoma, a przyjmowanie w nadmiarze kwasu acetylosalicylowego ma negatywne konsekwencje. U osób mających problemy z wydalaniem kwasu moczowego, przyjmowanie aspiryny może wywołać napad dny moczanowej.

Długotrwałe przyjmowanie leków opartych na kwasie salicylowym może też powodować bóle głowy, zaburzenia czynności wątroby i nerek. Gdy przyjmiemy za dużą dawkę aspiryny, zamiast przyspieszyć okres możemy doprowadzić do krwotoku, w wyniku nadmiernego rozrzedzenia krwi. Lepiej nie wykorzystywać tego sposobu na przyspieszenie okresu.

8. Skuteczność domowych sposobów na przyspieszenie okresu

Lekarze nie potwierdzają skuteczności domowych sposobów na przyspieszenie okresu. Tak naprawdę wiele zależy od organizmu kobiety. Jedynym sposobem na regulację czasu pojawienia się miesiączki jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli nie zrobimy przerwy pomiędzy jednym opakowaniem a drugim, krwawienie nie pojawi się w tym miesiącu, za to w następnym - jak skończymy opakowanie - pojawi się wcześniej.

Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.