Jak wywołać okres - gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, herbatki ziołowe, antykoncepcja hormonalna

Czasem zdarza się tak, że termin najbliższej miesiączki nijak nie wpisuje się w nasze plany wakacyjne lub imprezowe. Wizja pojawienia się miesiączki w dniu ślubu lub w czasie wakacyjnej podróży może skutecznie popsuć nastrój każdej z nas. Okres to jednak nie koniec świata, a jeśli jesteśmy pewne, że nie jesteśmy w ciąży, to w łatwy sposób możemy przyspieszyć termin nadejścia miesiączki.

spis treści

1. Jak wywołać okres - gorąca kąpiel

Jak wywołać okres? Gorąca kąpiel w wannie to najbardziej popularny sposób na przyspieszenie okresu. Taka kąpiel nie tylko doskonale relaksuje, ale też poprawia krążenie krwi w organizmie. W związku z tym przepływa szybciej i zwiększa się jej ciśnienie, co dotyczy też krwi miesiączkowej. W trakcie takiej kąpieli warto też masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże krążenie.

Zobacz film: "Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?"

Jeśli nie wiesz jak wywołać okres i nie przepadasz za leżeniem w gorącej wodzie. To dobrym sposobem może okazać się korzystanie z sauny, używanie termoforu lub poduszki elektrycznej. Pamiętajmy jednak, aby zarówno woda, jak i termofor czy poduszka elektryczna nie były zbyt gorące, ponieważ doprowadzimy do oparzenia. Powtarzajmy te sposoby przez kilka wieczorów, a okres z pewnością pojawi się wcześniej.

Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres – odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

2. Jak wywołać okres - wysiłek fizyczny

Zastanawiasz się jak wywołać okres? Ćwiczenia fizyczne również mogą okazać się skutecznym i naturalnym sposobem na przesunięcie daty okresu. Im intensywniejsze i wymagające większego wysiłku, tym większa pewność, że miesiączka nadejdzie w ciągu kilku najbliższych dni. Warto poświęcić więc przynajmniej 30 minut dziennie na ćwiczenia. Najskuteczniejszy okaże się trening na brzuch.

Wybierzmy więc bieganie, skłony, przysiady czy brzuszki. Jeśli prowadzimy aktywny styl życia i nie spędzamy 8 godzin za biurkiem, to nasza aktywność nie musi być tak intensywna. Pamiętajmy, że w ciągu dnia wykonujemy ruchy, które także mogą przyspieszyć miesiączkę, takie jak sprzątanie, chodzenie po schodach czy spacery.

3. Jak wywołać okres - herbatki ziołowe

Jak wywołać okres? Jeśli smak naparu z ziół nam nie przeszkadza, to możemy sięgnąć po te, których działanie przyspieszające comiesięczne krwawienie jest skuteczne. Do tej grupy należy herbatka z dziurawca, krwawnika pospolitego, imbiru, malwy, nagietka czy natki pietruszki. Potwierdzono, że regularnie pite herbatki ziołowe mają działanie rozkurczowe macicy i naczyń krwionośnych, ale wpływają także na uspokojenie i relaks.

Zastanawiając się jak wywołać okres, pamiętajmy jednak, aby nie stosować wszystkich rodzajów herbatek jednocześnie. Jeśli jeden z naparów nie zadziała, to sięgnijmy po inne zioło. W przeciwnym wypadku ich działanie może się wykluczać i mogą doprowadzić do rozregulowania cyklu menstruacyjnego. Warto również wziąć pod uwagę to, że chociaż niektóre zioła mogą przyspieszyć okres, to mogą również sprawić, że stanie się on dłuższy i bardziej obfity. Działa tak np. herbatka z czarnej malwy.

Jak wywołać okres - gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, herbatki ziołowe, antykoncepcja hormonalna
Jak wywołać okres - gorąca kąpiel, wysiłek fizyczny, herbatki ziołowe, antykoncepcja hormonalna (Grafika / Shutterstock)

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Jak wywołać okres - antykoncepcja hormonalna

Jeżeli wakacje planujemy z kilku miesięcznym wyprzedzeniem i wiemy, że na czas wyjazdu zapewne pojawi się miesiączka, to możemy pokusić się o jej przyspieszenie antykoncepcją hormonalną. Jak wywołać okres? Nie możemy eksperymentować z tabletkami na własną rękę, chyba że stosujemy środki antykoncepcyjne na co dzień. W takim wypadku nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi blistrami tabletek, ale zacząć nowe opakowanie wraz z pierwszym dniem pojawienia się miesiączki.

Jeżeli będziemy przyjmować w ten sposób tabletki przez co najmniej 21 dni, to krwawienie nie wystąpi do momentu, aż przestaniemy je brać. Jeśli więc zdecydujemy, że nadszedł czas na pojawienie się miesiączki, to powinnyśmy zaprzestać przyjmowania tabletek i rozpocząć je za 7 dni. W czasie przerwy wystąpi krwawienie menstruacyjne. Jeśli jednak nie stosujemy antykoncepcji hormonalnej, to z pytaniem jak wywołac okres powinniśmy udać się do lekarza ginekologa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy