Przejdź na WP

Wazektomia - powikłania

Wazektomia jest określana mianem antykoncepcji dla mężczyzn. Rzeczywiście, to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży, która polega na podwiązaniu nasieniowodów. Dzięki temu sperma zostaje pozbawiona plemników i w efekcie nie może dojść do zapłodnienia. Chociaż jest to prosty zabieg chirurgiczny, każdy mężczyzna, który się na niego zdecyduje, powinien być świadomy możliwych skutków ubocznych.

Zobacz film: "Czy tabletki antykoncepcyjne zwiekszają ryzyko zakrzepicy?"

spis treści

1. Co to jest wazektomia?

Wazektomia to zabieg, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Eksperci oceniają zabieg wazektomii jako niezbyt skomplikowany i bezpieczny. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa od 5 do 10 minut. W różnych klinikach razem z premedykacją, konsultacją (wywiad, badanie), przygotowaniem pacjenta - od 20 minut do godziny.

Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną. Mężczyzna może normalnie uprawiać seks, tyle tylko, że w jego spermie nie ma plemników, dlatego zapłodnienie jest niemożliwe. Uważa się, że jest to nowoczesna antykoncepcja dla mężczyzn, która może być alternatywą dla środków hormonalnych stosowanych przez kobiety. W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, nie wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi dla zdrowia, z którymi muszą mierzyć się kobiety. Skuteczność wazektomii jako metody antykoncepcyjnej sięga 99 proc., dlatego ten sposób zapobiegania ciąży staje się coraz bardziej popularny na całym świecie, również w Polsce. Zabieg wykonywany jest przez przeszkolonych lekarzy różnych specjalności - nie tylko urologów, ginekologów czy chirurgów, ale czasem także lekarzy rodzinnych (w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii).

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni...

zobacz galerię

2. Powikłania po wazektomii

Zabieg podwiązania nasieniowodów uchodzi za bezpieczny, jednak jak każda procedura medyczna wiąże się z pewnymi powikłaniami.

Bezpośrednio po zabiegu u części mężczyzn może występować obrzęk, zaczerwienienie oraz ból moszny. Są to jednak naturalne reakcje na interwencję chirurgiczną, a nie skutki uboczne wazektomii. Jeśli chcemy złagodzić te dolegliwości, to możemy zastosować leki przeciwbólowe oraz zimne okłady.

W operowanym miejscu może powstać krwiak oraz siniak, jednak objawy te zwykle ustępują po kilku dniach. Po zabiegu można również czasem obserwować obecność krwi w nasieniu.

Mężczyźni powinni pamiętać o tym, że przez pierwszy tydzień po zabiegu należy zrezygnować z aktywności seksualnej. Po tym czasie można wrócić do regularnych stosunków, jednak na początku należy stosować wcześniejsze metody antykoncepcyjne. Oczyszczanie spermy z plemników może trwać nawet przez 20 ejakulacji, dlatego przez ten czas należy stosować inne metody zapobiegania ciąży. Następnie trzeba przeprowadzić badanie nasienia, które wykaże, czy można już uprawiać seks bez zabezpieczenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a jedynie zapobiega niechcianej ciąży.

Najczęściej występującym powikłaniem po wazektomii jest tworzenie się stanu zapalnego. Infekcja objawia się przez zaczerwienienie, ból, stan podgorączkowy oraz występowanie ropnej wydzieliny. Jeśli pacjent zauważy u siebie takie dolegliwości, to powinien skontaktować się z lekarzem. Zwykle zastosowanie antybiotykoterapii przynosi oczekiwane rezultaty i po kilku dniach stan zapalny mija.

Szacuje się, że u 0,5 proc. mężczyzn po wazektomii zdarza się zapalenie najądrza. Typowe symptomy to powiększenie oraz dolegliwości bólowe najądrza. W takich przypadkach jest konieczne zastosowanie leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków.

Ziarniniak nasienny to zgrubienie, które powstaje przy końcach podwiązanych nasieniowodów u części mężczyzn po wazektomii (u około 0,5 proc. pacjentów). Grudka znajduje się przy końcach podwiązanych nasieniowodów i można ją wyczuć w dotyku. Pacjenci czasem odczuwają lekki ból, jednak ziarniniak nie wymaga specjalnego leczenia.

Jednym z częściej występujących powikłań jest zespół bólowy po wazektomii, który może się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Dolegliwości dotyczą moszny oraz jąder, a ból pacjenci odczuwają jako tępy i długo utrzymujący się. Ból może się też pojawiać w czasie stosunku seksualnego, wytrysku oraz podczas uprawiania sportów. W niektórych przypadkach objawy mogą być przewlekłe i jest wymagane wtedy specjalistyczne leczenie. Czasami jest konieczna ponowna wazektomia lub rewazektomia.

Poddając się zabiegowi, warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach dochodzi do rekanalizacji nasieniowodów, czyli samoistnego udrożnienia nasieniowodów. Na skutek tego mężczyzna odzyskuje płodność i powinien stosować inne metody antykoncepcji. Takie powikłanie może wystąpić rok lub więcej po zabiegu. Odsetek rekanalizacji zależy od metody. W przypadku podwiązania wynosi do 13%, klipsów na oba końce nasieniowodów do 8%, a kauteryzacja termiczna - 0-0,5%

Wielu mężczyzn, którzy rozważają zabieg podwiązania nasieniowodów, obawia się zwiększonego ryzyka wystąpienia raka prostaty. Przeprowadzone badania nie potwierdzają jednak związku pomiędzy wazektomią a większą skłonnością do zachorowania na nowotwory. Wcześniejsze dane, które sugerowały powiązanie, mogą być przekłamane, dlatego że mężczyźni, którzy przeszli wazektomię częściej zgłaszają się do lekarzy i dbają o swoje zdrowie. W związku z tym u osób tych można wcześniej wykryć ewentualne zmiany nowotworowe – większość mężczyzn wciąż niechętnie odwiedza gabinety i poddaje się badaniom profilaktycznym, dlatego często nie wiedzą o swoich chorobach.

3. Przeciwwskazania do wazektomii

Wazektomia to zabieg, który bardzo trudno odwrócić, dlatego każdy mężczyzna, który się na niego zdecyduje, powinien bardzo dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Zabieg jest odradzany młodym i bezdzietnym panom.

Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach zabieg nie pozostaje bez wpływu na psychikę. Część mężczyzn może cierpieć na obniżoną samoocenę, która jest wynikiem niepłodności. Z tego powodu bardzo ważne jest, by decyzja była świadoma, całkowicie dobrowolna i uzgodniona z partnerką.

Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną
Wazektomia w żaden sposób nie wpływa na sprawność seksualną (123rf.com)

Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom, którzy chcą przejść wazektomię, aby zdeponowali nasienie w banku spermy. Operacja rewazektomii jest kosztownym i skomplikowanym zabiegiem, który bardzo często nie kończy się oczekiwanymi rezultatami.

Z tego powodu każdy pacjent, który zgłosi się do kliniki wykonującej wazektomię, musi wcześniej przejść kwalifikację do zabiegu. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i rozmowie z pacjentem, lekarz podejmuje decyzję o tym, czy w danym przypadku jest możliwe wykonanie zabiegu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy