Objawy ospy wietrznej - jakie objawy ma ospa, leczenie
Ospa wietrzna to choroba utożsamiana z wiekiem przedszkolnym. U dzieci ma ona dosyć łagodny przebieg. Jednak wirus wywołujący ospę może zaatakować również osoby dorosłe, które nie przechodziły w choroby w dzieciństwie, a jeśli przechodziły to wirus może wywołać inną chorobę zakaźną - półpasies .Jakie są objawy ospy wietrznej i w jaki sposób przebiega leczenie?
1. Jakie objawy ma ospa
Ospa wietrzna nazywana jest potocznie wiatrówką. Chorobę wywołuje wirus ospy – herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus). Czynnik patogeniczny przenoszony jest drogą kropelkową, przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Dziecko zaraża się najczęściej drogą kropelkową w wyniku kontaktu z osobą chorą na ospę lub półpasiec. Objawy ospy wietrznej pojawiają się zazwyczaj do trzech tygodni od zakażenia. Zanim jednak pojawią się konkretne objawy ospy wietrznej, dziecko zaczyna cierpieć przez typowe symptomy tożsame przeziębieniu. Pojawia się, zatem gorączka, katar oraz ogólne osłabienie organizmu.
Kiedy można mówić o pojawieniu się tych bardziej sprecyzowanych objawów ospy wietrznej? Dla wiatrówki charakterystyczna jest wysypka. Krostki pojawiają się początkowo na tułowiu, następnie rozprzestrzeniają się na całe ciało. Takie objawy ospy wietrznej mogą ukazać się nawet na nosie lub w buzi. Pierwsza faza wysypki to rozlane, czerwone plamy. Następnie objawy ospy wietrznej zmieniają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym. Jakie są wskazania przy wystąpieniu wysypki? Po pierwsze należy kąpać malucha codziennie przez kilka minut w roztworze nadmanganianu potasu (taki roztwór powinien mieć jasnoróżowy kolor). Nie wolno trzeć skóry dziecka gąbką. Skórę należy delikatnie przemywać i wycierać ręcznikiem (najlepiej papierowym).
To też warto wiedzieć
W związku z koniecznością zachowania maksymalnej higieny, warto skrócić dziecku paznokcie. Zaleca się również częste mycie rąk. Dziecko cierpiące przez na objawy ospy wietrznej powinno dostawać odpowiednia ilość płynów. W związku z tych, że pęcherzyki mogą pojawić się nawet w buzi, koniecznie trzeba zrezygnować z kwaśnych napojów. Wysypka może pojawić się także w miejscach intymnych. W takich przypadkach zalecane są nasiadówki sporządzone z naparu z rumianku.
2. Leczenie ospy wietrznej
Jak się leczy objawy ospy wietrznej? Leczenie choroby polega przede wszystkim na obniżaniu gorączki oraz łagodzeniu świądu. Niekiedy lekarz zapisuje leki przeciwhistaminowe oraz uspokajające. Dzięki temu dziecko będzie mogło przespać całą noc. W niektórych przypadkach stosuje się leki o działaniu antywirusowym lub immunoglobulinę.
Objawy ospy wietrznej nie mogą być bagatelizowane. Brak leczenia może prowadzić do poważnych powikłań. Zaliczymy do nich ropne zakażenie skóry, różę, ropowic, zapalenie płuc, półpasiec, a nawet powikłania w obrębie układu nerwowego (na przykład – zapalenie opon mózgowych). Warto wiedzieć, że dziecko można zaszczepić przeciwko ospie wietrznej. Pierwszą dawkę szczepienia dziecko może otrzymać przed 9. miesiącem życia. Po ukończeniu 13 lat powinno otrzymać dwie dawki szczepienia w odstępie 6 tygodni. Lekarze przekonują, iż szczepionka przeciwko ospie wietrznej charakteryzuje się dużą skutecznością, ponieważ daje całkowitą odporność na zakażenie wirusem ospy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.