Onkolodzy mają radę dla Polaków. "Można uniknąć aż 50 proc. nowotworów"
W ciągu roku w Polsce rozpoznaje się już 185 tysięcy nowych przypadków raka, a liczba zgonów z powodu nowotworów sięga niemal 100 tysięcy. Jest gorzej niż w Europie Zachodniej i USA.
1. Coraz więcej nowotworów
Roczna liczba zachorowań na nowotwory w Polsce wzrosła już do 185 tysięcy, a liczba zgonów z ich powodu sięga niemal 100 tysięcy – poinformował prezes Polskiej Unii Onkologii dr n. med. Janusz Meder podczas konferencji "Onkologia 2024 – podsumowanie roku".
Ekspert podkreślił, że w ciągu ostatnich 20–30 lat efektywność terapii onkologicznych w Polsce wzrosła średnio o 30–50 proc.
- Wciąż jednak odstajemy od Europy Zachodniej i USA, gdzie pięcioletnie przeżycia pacjentów z nowotworami sięgają 70–80 proc., podczas gdy w Polsce nie przekraczają 50 proc. – zaznaczył prezes, cytowany przez PAP.
Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na wczesne wykrywanie nowotworów.
- Odsetek chorób nowotworowych wykrywanych w stanie zaawansowanym wzrósł w latach 2022–2024 o 5 proc. – poinformował dr Meder.
Obecnie więcej nowotworów diagnozuje się w późniejszych stadiach, co jest konsekwencją tzw. długu pandemicznego.
Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Piotr Rutkowski zwrócił uwagę na poprawę przeżywalności pacjentów z rakiem płuca i czerniakiem skóry.
- Pięcioletnie przeżycia pacjentów z rakiem płuca zdiagnozowanych w latach 2010–2017 wzrosły z 12 do 18 proc., a w przypadku czerniaka skóry z 52 do 76 proc. – wskazał profesor.
Mimo to niepokoi wzrost zachorowań na raka płuca wśród kobiet, spowodowany paleniem tytoniu. Obecnie kobiety częściej umierają na raka płuca niż na raka piersi.
2. Połowy nowotworów można uniknąć
Prof. Sergiusz Nawrocki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podkreślił, że aż 40 proc. ryzyka zachorowania na nowotwory zależy od naszych zachowań.
- Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej znacząco wpływają na ryzyko choroby – wyjaśnił.
Otyłość nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania, ale także pogarsza rokowania i skuteczność leczenia.
Specjalista zwrócił również uwagę na niepokojące tendencje wśród młodzieży.
- Od 25 lat systematycznie spada kondycja fizyczna młodzieży – powołał się na raport Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki prof. Nawrocki.
Dodał, że 180 tysięcy nastolatków poniżej 18. roku życia co roku zaczyna palić tytoń, a 4 miliony dzieci w Polsce jest narażonych na bierne palenie.
Dr Janusz Meder przypomniał o znaczeniu profilaktyki.
- Przestrzegając zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, można uniknąć aż 50 proc. nowotworów – podkreślił.
Do najważniejszych zaleceń należą: rzucenie palenia, unikanie dymu tytoniowego, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, ograniczenie spożycia alkoholu, ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz unikanie kontaktu z substancjami rakotwórczymi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.