Badanie kału na krew utajoną we wczesnej diagnostyce raka jelita grubego
Badanie kału na krew utajoną umożliwia wykrycie obecności krwi w stolcu, który nie powoduje zmiany w jego wyglądzie. Wynik badania kału zobowiązuje do szukania przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego, czyli kwalifikuje pacjenta do dalszej diagnostyki. Takie badanie może być wykonane w warunkach domowych. Ponadto zalecane jest wykonywanie testu na krew utajoną w stolcu jako badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego osobom po 50. roku życia raz w roku lub raz na 2 lata.
Rak jelita grubego występuje stosunkowo często. W statystyce zajmuje drugie miejsce, stanowiąc poważny problem zdrowotny w naszym kraju. Rak jelita grubego jest nowotworem osób starszych, ponieważ dotyczy głównie osób po 60. roku życia, a jego ofiarą padają częściej mężczyźni niż kobiety.
1. Objawy raka jelita grubego
zmiana rytmu wypróżniania się, ponieważ treści te nie mogą swobodnie przemieszczać się przez miejsce zwężane przez raka,
- krwawienie utajone, które jest niewidoczne gołym okiem, a prowadzi do rozwoju anemii,
- ogólne osłabienie,
- niedrożność jelita grubego
- ołówkowate stolce.
2. Diagnostyka raka jelita grubego
Przede wszystkim lekarz proponuje pacjentowi badanie przez kiszkę stolcową, czyli badanie per rectum, ponieważ około 25 proc. nowotworów jelita grubego rozwija się w końcowej części odbytnicy.
Badanie kału w kierunku krwi to test stosowany w badaniach przesiewowych wykrywających ten nowotwór. Dodatni wynik badania kału na krew utajoną wskazuje na obecność raka lub polipa gruczołkowatego. Test można wykonać w laboratorium, jak również kupując samodzielnie gotowy zestaw diagnostyczny w aptece. Wykonywanie badania na krew utajoną przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na raka jelita grubego, co wiąże się z wykryciem zmian polipowych, zanim ulegną zezłośliwieniu. Należy pamiętać, iż skuteczność badań na krew utajoną zależy od regularności powtarzania. Pozytywny wynik testu na krew utajoną w stolcu jest wskazaniem do wykonania lepszej kolonoskopii.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.