Helicobacter pylori - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie
Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo często spotykane u ludzi. Szacuje się, że dotyczy ponad połowy ludzi na całym świecie. Infekcja związana jest z występowaniem stanu zapalnego błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy, które wraz z upływem czasu powodują nadżerki i owrzodzenia. Do zakażenia Helicobacter pylori może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę, w której znajdują się szczepy bakterii lub jej formy przetrwalnikowe. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo.
1. Drogi zakażenia Helicobacter pylori
Infekcja Helicobacter pylori następuje najczęściej w dzieciństwie. Czynnikiem ryzyka jest niedożywienie organizmu i niedobór witamin w diecie.
Bakteria może utrzymywać się wewnątrz żołądka i mnożyć się w nim przez wiele lat. Zakażenie Helicobacter pylori u osób dorosłych występuje zdecydowanie rzadziej. Droga zarażenia nie jest do końca poznana, ale przyjmuje się, że przenosi się z człowieka na człowieka.
Helicobacter pylori może być obecna na przykład w ślinie lub w kale. U małych dzieci ryzykowana jest wymiana zabawek, które były trzymane w ustach przez innego malucha. Ponadto bakteria może dość długo przebywać w wodzie jako forma przetrwalnikowa.
2. Objawy zakażenia Helicobacter pylori
W około 80 procentach zakażeń objawy są niezauważalne. Pozostała część ma symptomy podobne do zatrucia pokarmowego, które obejmują:
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- odbijanie,
- utrata łaknienia,
- gorączka,
- wzdęcia,
- niestrawność,
- gorsze samopoczucie,
- chudnięcie.
Zakażeniu Helicobacter pylori zawsze towarzyszy stan zapalny błony śluzowej. Najczęściej w obrębie dolnej części żołądka, tzw. części przeziernikowej. W niektórych przypadkach zapalenie obejmuje także górną część żołądka oraz dwunastnicy.
Stan zapalny może przejść w zmiany zanikowe, a to w konsekwencji może powodować ubytki błony śluzowej nazywane nadżerkami lub pojawienie się owrzodzenia.
3. Skutki zakażenia Helicobacter pylori
Helicobacter pylori może doprowadzić do rozwoju takich chorób układu pokarmowego jak:
- zapalenie błony śluzowej dwunastnicy,
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- choroba wrzodowa dwunastnicy,
- rak żołądka,
- choroba wrzodowa żołądka,
- choroby płuc,
- astma,
- udar mózgu,
- choroba Parkinsona,
- autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.
4. Diagnostyka zakażenia Helicobacter pylori
Aby rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori, wykonuje się badania nieinwazyjne, do których pobieranym materiałem jest krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Zaliczamy tutaj:
- badanie serologiczne,
- mocznikowy test oddechowy,
- pobranie fragmentu błony śluzowej.
5. Leczenie zakażenia Helicobacter pylori
Leczenie polega na podawaniu antybiotyków, na które bakteria Helicobacter pylori jest wrażliwa. Stosuje się terapię skojarzoną, tzn. podaje się jednocześnie co najmniej dwa antybiotyki doustnie łącznie z lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu żołądkowego (2 razy dziennie).
Terapia farmakologiczna trwa około 7 dni. Warto wiedzieć, że leczenie zostaje uznane za zakończone, gdy następuje tzw. eradykacja, czyli brak bakterii po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia podawania preparatów.
W przypadku nieskuteczności leczenia stosuje się inny zestaw leków albo dobiera antybiotyki na podstawie antybiogramu posiewu wycinka pobranego z ogniska zakażenia.
Zobacz także
Szczepionka przeciw Helicobacter pylori Helicobacter pylori – leczenie, diagnostyka Helicobacter pylori w kale Test ureazowy – diagnostyka, Helicobacter pylori, leczenie
6. Zakażenie Helicobacter pylori a dieta
Przy podejrzeniu zakażenia należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie. Warto pamiętać, że poza przyjmowaniem leków farmakologicznych, istotnym czynnikiem, który wpływa na zwalczenie Helicobacter pylori jest odpowiednia dieta.
Należy pamiętać, aby nie doprowadzić do uczucia głodu. Regularne jedzenie to podstawa przy tej chorobie. Uczucie głodu sprawia, że nasz organizm produkuje więcej kwasu solnego, przerwy między jednym posiłkiem a drugim powinny wynosić około 3 godzin.
Ważny jest również sposób jedzenia, należy jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Dobrze jeżeli jedzenie jest gotowane na parze, w wodzie lub duszone, czyli lekkostrawne. Należy także pamiętać o piciu minimum 2-3 litrów płynów dziennie.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.