Helicobacter pylori - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo często spotykane u ludzi. Szacuje się, że dotyczy ono ponad połowy ludzi na całym świecie. Infekcja Helicobacter pylori związana jest z występowaniem stanu zapalnego błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy, które przy długotrwałym utrzymywaniu się powoduje nadżerki i owrzodzenia. W większości przypadków przebiega jednak bezobjawowo, a w pozostałych przypadkach powoduje objawy przypominające zatrucie pokarmowe, m.in. bóle brzucha, wzdęcia, brak łaknienia. Helicobacter pylori często jest czynnikiem etiologicznym choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Do zakażenia Helicobacter pylori może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę, w której mogą znajdować się szczepy bakterii lub jej formy przetrwalnikowe. Leczenie Helicobacter pylori polega głównie na podawaniu leków przeciwbakteryjnych.

Polecane wideo:

Helicobacter pylori - drogi zakażenia

Helicobacter pylori pod mikroskopem

Obraz helicobactera w mikroskopie.

Infekcja Helicobacter pylori następuje najczęściej w dzieciństwie. Czynnikiem ryzyka zakażenia drobnoustrojem jest niedożywienie i niedobór witamin w diecie. Bakterie mogą utrzymywać się wewnątrz żołądka i mnożyć się w nim przez wiele lat. Zakażenie Helicobacter pylori u osób dorosłych występuje zdecydowanie rzadziej.

Droga zarażenia bakterią Helicobacter pylori nie jest do końca poznana, ale przyjmuje się, że bakteria przenosi się z człowieka na człowieka. Helicobacter pylori może być obecna na przykład w ślinie lub w kale. U małych dzieci może dojść do zakażenia drogą wymiany zabawek trzymanych uprzednio w ustach. Bakteria może dość długo przebywać w wodzie jako forma przetrwalnikowa H. pylori. Pojawienie się drobnoustroju w wodzie jest wynikiem zanieczyszczenia jej kałem, przez co staje się ona potencjalnym źródłem zakażenia Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori - objawy zakażenia

Około 80% zakażeń Helicobacter pylori nie daje objawów. Pozostała część powoduje objawy podobne do zatrucia pokarmowego. Objawy Helicobacter pylori obejmują przede wszystkim bóle brzucha, nudności, zgagę, odbijanie, czasem utratę łaknienia, chudnięcie. Różne szczepy bakterii w połączeniu z indywidualną reakcją organizmu przyczyniają się do rozwoju określonej jednostki chorobowej. Sama bakteria Helicobacter pylori to bakteria Gram-ujemna, która przystosowana jest to bytowania w żołądku. Posiada wici, dzięki którym może się poruszać. Ma także zdolność przylegania do błony śluzowej żołądka. Bakteria Helicobacter pylori wytwarza wiele enzymów, a jeden z nich – ureaza – alkalizuje środowisko i ułatwia przetrwanie bakterii.

Zakażeniu Helicobacter pylori zawsze towarzyszy stan zapalny błony śluzowej. Najczęściej w obrębie dolnej części żołądka, tzw. części przeziernikowej. W niektórych przypadkach zapalenie obejmuje także górną część żołądka oraz część dwunastnicy. Stan zapalny może przejść w zmiany zanikowe (zanik błony śluzowej), a to w konsekwencji może powodować ubytki błony śluzowej nazywane nadżerkami lub pojawienie się owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy. U dzieci zmiany zapalne są mniej nasilone, rzadko dochodzi do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. W niektórych przypadkach może dojść także do krwawienia (tzw. zapalenie krwotoczne).

Helicobacter pylori - diagnostyka i leczenie

Aby rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori, wykonuje się badania nieinwazyjne, do których pobieranym materiałem jest krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Zaliczamy tutaj:

  • badanie serologiczne,
  • mocznikowy test oddechowy,
  • oraz badania inwazyjne, polegające na pobraniu fragmentu błony śluzowej (test ureazowy, hodowla tkankowa, badanie histopatologiczne).

Leczenie infekcji Helicobacter pylori polega na podawaniu antybiotyków, na które bakteria jest wrażliwa. Stosuje się terapię skojarzoną, tzn. podaje się jednocześnie co najmniej dwa antybiotyki doustnie łącznie z lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu żołądkowego (2 razy dziennie). Leczenie farmakologiczne Helicobacter pylori trwa ok. 7 dni. Całkowite wyleczenie, czyli tzw. eradykacja, następuje wtedy, gdy nieobecność bakterii stwierdza się po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia podawania leków. W przypadku nieskuteczności pierwszego leczenia stosuje się inny zestaw leków albo dobiera antybiotyki na podstawie antybiogramu posiewu wycinka pobranego z ogniska zakażenia.

Infekcja Helicobacter pylori występuje w 95% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Podejrzewa się, że bakteria ta jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się owrzodzeń w tym obszarze, szczególnie ze względu na brak nawrotów choroby po skutecznym wyleczeniu infekcji. W przypadku choroby wrzodowej żołądka obecność Helicobacter pylori stwierdza się w 65-80% zachorowań. Procent zachorowań na Helicobacter pylori jest niższy ze względu na to, iż choroba ta może być wywołana jeszcze innymi czynnikami, np. zażywaniem kwasu acetylosalicylowego.

Marta Bednarska, 4 miesiące temu

Bibliografia

  • Malfertheiner P. (red.), Helicobacter pylori – od podstaw do leczenia, Wydawnictwo Medyczne Sanmedica, Warszawa 1997
  • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze (2)
~jk79
~jk79 ponad rok temu

W przypadku choroby wrzodowej żołądka obecność Helicobacter pylori stwierdza się w 65-80% zachorowań. Procent zachorowań jest niższy ze względu na to, iż choroba ta może być wywołana jeszcze innymi czynnikami, np. zażywaniem kwasu acetylosalicylowego. Jak mam to rozumieć - kwas acetylosalicylowy jest wskazany czy też nie????

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Helicobacter pylori - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Helicobacter pylori - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie
Tularemia - objawy, diagnostyka, leczenie

Tularemia - zdjęcia

Tularemia - zdjęcia

Do zakażenia dochodzi w czasie styczności z chorymi zwierzętami.

Helikobakter

Test na Helicobacter Pylori

żołądka. Nie wszystkie bakterie z gatunku H. pylori są chorobotwórcze, co tłumaczy, dlaczego nie każdy zakażony ma objawy choroby wrzodowej (...) . Zakażenie H. pylori dotyczy około połowy ludzi na...

Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie

Bakterie Brucella melitensis

Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze weterynarii.

Jak pozbyć się opryszczki?

Opryszczka narządów płciowych - odmiany

, kiedy dochodzi do spadku odporności organizmu. Jeśli chodzi o drogi zakażenia opryszczką to wśród najczęstszych powodów wymienia się kontakty seksualne (...) . Wirusa można także „złapać” drogą...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Profilaktyka raka żołądka

sprzyjającym powstaniu raka żołądka. Dodatkowo zakażenie Helicobacter pylori prowadzi do zapalenia błon śluzowych narządu, a następnie do dysplazji