Przejdź na WP

Helicobacter pylori - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie

Zakażenie Helicobacter pylori jest bardzo często spotykane u ludzi. Szacuje się, że zakażenie Helicobacter pylori dotyczy ponad połowy ludzi na całym świecie. Infekcja Helicobacter pylori związana jest z występowaniem stanu zapalnego błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy, które przy długotrwałym utrzymywaniu się powoduje nadżerki i owrzodzenia. W większości przypadków przebiega jednak bezobjawowo, a w pozostałych przypadkach zakażenie W Helicobacter pylori objawy przypominają zatrucie pokarmowe, m.in. bóle brzucha, wzdęcia, brak łaknienia.

Zobacz film: "Diagnozowanie Helicobacter Pylori"

Bakteria Helicobacter pylori często jest czynnikiem etiologicznym choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. Do zakażenia Helicobacter pylori może dojść poprzez ślinę, kał czy wodę, w której mogą znajdować się szczepy bakterii lub jej formy przetrwalnikowe. Leczenie bakterii Helicobacter pylori polega głównie na podawaniu leków przeciwbakteryjnych.

spis treści

1. Helicobacter pylori - drogi zakażenia

Infekcja Helicobacter pylori następuje najczęściej w dzieciństwie. Czynnikiem ryzyka zakażenia Helicobacter pylori jest niedożywienie organizmu i niedobór witamin w diecie. Bakteria Helicobacter pylori może utrzymywać się wewnątrz żołądka i mnożyć się w nim przez wiele lat. Zakażenie Helicobacter pylori u osób dorosłych występuje zdecydowanie rzadziej.

Droga zarażenia bakterią Helicobacter pylori nie jest do końca poznana, ale przyjmuje się, że bakteria przenosi się z człowieka na człowieka. Helicobacter pylori może być obecna na przykład w ślinie lub w kale. U małych dzieci może dojść do zakażenia drogą wymiany zabawek trzymanych uprzednio w ustach. Bakteria Helicobacter pylori może dość długo przebywać w wodzie jako forma przetrwalnikowa H. pylori. Pojawienie się drobnoustroju w wodzie jest wynikiem zanieczyszczenia jej kałem, przez co staje się ona potencjalnym źródłem zakażenia Helicobacter pylori.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Helicobacter pylori - objawy

W około 80 proc. zakażeń Helicobacter pylori objawy są niezauważalne. Pozostała część zakażeń Helicobacter Pylori ma objawy podobne do zatrucia pokarmowego. Objawy Helicobacter pylori obejmują przede wszystkim bóle brzucha, nudności, zgagę, odbijanie, czasem utratę łaknienia, chudnięcie.

Różne szczepy bakterii H.pylori w połączeniu z indywidualną reakcją organizmu przyczyniają się do rozwoju określonej jednostki chorobowej. Sama bakteria Helicobacter pylori to bakteria Gram-ujemna, która przystosowana jest to bytowania w żołądku. H. pylori posiada wici, dzięki którym może się poruszać. Ma także zdolność przylegania do błony śluzowej żołądka. Bakteria Helicobacter pylori wytwarza wiele enzymów, a jeden z nich – ureaza – alkalizuje środowisko i ułatwia przetrwanie bakterii.

Zakażeniu Helicobacter pylori zawsze towarzyszy stan zapalny błony śluzowej. Najczęściej w obrębie dolnej części żołądka, tzw. części przeziernikowej. W niektórych przypadkach zapalenie obejmuje także górną część żołądka oraz część dwunastnicy.

Stan zapalny może przejść w zmiany zanikowe (zanik błony śluzowej), a to w konsekwencji może powodować ubytki błony śluzowej nazywane nadżerkami lub pojawienie się owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy. U dzieci zmiany zapalne związane z H. pylori są mniej nasilone, rzadko dochodzi do owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. W niektórych przypadkach może dojść także do krwawienia (tzw. zapalenie krwotoczne)

3. Helicobacter pylori - diagnostyka i leczenie

Aby rozpoznać zakażenie Helicobacter pylori, wykonuje się badania nieinwazyjne, do których pobieranym materiałem jest krew, ślina, kał lub wydychane powietrze. Zaliczamy tutaj:

  • badanie serologiczne,
  • mocznikowy test oddechowy,
  • oraz badania inwazyjne, polegające na pobraniu fragmentu błony śluzowej (test ureazowy, hodowla tkankowa, badanie histopatologiczne).
Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka?
Jaką dietę stosować w przypadku wrzodów żołądka? [4 zdjęcia]

Wrzody żołądka to powszechny problem wśród Polaków – aż jedna na dziesięć osób cierpi na tę przypadłość,...

zobacz galerię

W infekcji Helicobacter pylori leczenie polega na podawaniu antybiotyków, na które bakteria Helicobacter pylori jest wrażliwa. Stosuje się terapię skojarzoną, tzn. podaje się jednocześnie co najmniej dwa antybiotyki doustnie łącznie z lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu żołądkowego (2 razy dziennie). W Helicobacter pylori leczenie farmakologiczne trwa ok. 7 dni.

Warto wiedzieć, że w Helicobacter pylori leczenie zostaje uznane za zakończone, gdy następuje tzw. eradykacja, czyli gdy nieobecność bakterii Helicobacter pylori stwierdza się po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia podawania leków. W przypadku nieskuteczności pierwszego leczenia Helicobacter pylori stosuje się inny zestaw leków albo dobiera antybiotyki na podstawie antybiogramu posiewu wycinka pobranego z ogniska zakażenia.

Zobacz także

Infekcja Helicobacter pylori występuje w 95 proc. przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Podejrzewa się, że bakteria Helicobacter pylori jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się owrzodzeń w tym obszarze, szczególnie ze względu na brak nawrotów choroby po skutecznym wyleczeniu infekcji. W przypadku choroby wrzodowej żołądka obecność Helicobacter pylori stwierdza się w 65-80 proc. zachorowań. Procent zachorowań na Helicobacter pylori jest niższy ze względu na to, iż choroba ta może być wywołana jeszcze innymi czynnikami, np. zażywaniem kwasu acetylosalicylowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy