Helicobacter pylori – leczenie, diagnostyka
Bakteria Helicobacter pylori jest jednym z najczęściej występujących patogenów. Statystyki mówią, że w krajach rozwijających się zakażonych tą bakterią jest około 70% ludzi a w krajach rozwiniętych około 30%. Jej obecność zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby żołądka takie jak wrzody czy zapalenie ale również odpowiada za schorzenia dwunastnicy. Leczenie zakażeń Helicobacter Pylori polega na stosowaniu antybiotekoterapii, która ma na celu eradykację tego drobnoustroju z przewodu pokarmowego.
Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"
1. Helicobacter pylori – leczenie
Leczenie zakażeń Helicobacter Pylori jest przede wszystkim skojarzone i ma za zadanie całkowite usunięcie bakterii z układu pokarmowego chorej osoby. Od samego początku wprowadzania metod leczenia zakażeń Helicobacter Pylori stwierdzono, że terapia jednym antybiotykiem jest na ogół nie skuteczna. Dlatego też wprowadzono standard leczenia oparty o trzy preparaty lecznicze wśród których znajdują się dwa leki przeciwbakteryjne czyli antybiotyki oraz leki zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego nazywane inhibitorami pompy protonowej.
Obecnie stosuje się:
- leki pierwszego rzutu: sole bizmutu/inhibitor oraz klarytromycyna metronidazol/amoksycylina,
- leki drugiego rzutu: sole bizmutu, inhibitor, metronidazol, tetracyklina.
Wśród antybiotyków stosowane są obecnie: amoksycylina, klarytromycyna, tetracykliny, fluorochinolony, metronidazol, tynidazol, furazolidon. Natomiast inhibitory pompy protonowej, które są wykorzystywane to: omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol. Kuracja trzema lekami trwa zwykle 7 dni.
Wskazaniami do leczenia Helicobacter Pylori jest wiele schorzeń układu pokarmowego takich jak: wrzody żołądka, dwunastnicy oraz przebyte w rodzinie choroby układu pokarmowego w tym nowotwory. Dodatkowo wymienia się zapalenie żołądka. Przebyte operacje z powodu choroby wrzodowej i wycięcie żołądka z powodu nowotworu. Ponadto wymienia się przewlekłe leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi a także brak poprawy przy leczeniu standardowym.
2. Helicobacter pylori – leczenie a diagnostyka
Diagnostyka zakażeń Helicobacter pylori jest różnorodna. Testy obecnie stosowane różnią się od siebie stopniem inwazyjności, czułością a także czasem oczekiwania na wynik. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest gastroskopia podczas której pobiera się wycinek błony śluzowej żołądka a potem wykonuje się test ureazowy. To badanie jest uważany za złoty standard ponieważ jest ona bardzo wiarygodny zarówno podczas samej diagnostyki jak również można za jego pomocą potwierdzić lub wykluczyć całkowite wyleczenie. Jest to także test stosunkowo prosty do wykonania ponieważ wykorzystuje się tutaj pasek wskaźnikowy, który pod wpływem Helicobacter Pylori zmienia swoje zabarwienie. Innym badaniem jest test z mocznikiem znakowanym radioaktwnym węglem, który jest mniej inwazyjny od poprzedniego. Ponadto można oznaczać antygen Helicobacter Pylori w kale a także wykonywać badania serologiczne z krwi.
Komentarze