Przejdź na WP

Amoksycylina – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania, występowanie w lekach

Amokscylina to antybiotyk przepisywany na receptę. Działanie Amokscyliny polega głównie na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Amoksycylina jest rozkładana przez wszystkie bakteryjne β-laktamazy. Szczepy S. pneumoniae o średniej wrażliwości na penicylinę mogą być wrażliwe na amoksycylinę, natomiast zakażenia nieinwazyjne wywołane przez szczepy o dużej oporności mogą być skutecznie leczone amoksycyliną, jeśli zastosuje się duże dawki.

Zobacz film: "Antybiotyk"

spis treści

1. Amokscylina – działanie

Działanie Amokscykiny utrzymuje się przez 6–8 h po podaniu i w 80–95% wchłania się z przewodu pokarmowego niezależnie od posiłku i rodzaju diety. Jest odporna na działanie soku żołądkowego. Dobrze przenika do moczu, żółci, płynu stawowego, opłucnowego, osierdziowego, otrzewnowego, wydzieliny oskrzelowej, wód płodowych, ucha środkowego.

Do ośrodkowego układu nerwowego przenika jedynie w stanie zapalnym opon mózgowo-rdzeniowych. Przenika przez łożysko i do pokarmu kobiecego. t1/2 wynosi 0,9–1,5 h; w niewydolności nerek zwiększa się do 12–16 h. Ok. 60% dawki wydalane jest przez nerki w ciągu 6–8 h, większość w postaci niezmienionej.

2. Amokscylina – wskazania

Amoksycylina wskazana jest w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie górnych i dolnych dróg oddechowych, ucha środkowego i zatok przynosowych. Ponadto stosowanie Amoksycyliny zalecane jest podczas zapaleń dróg moczowo-płciowych, zakażeń skóry i tkanek miękkich, przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

Amoksycylina stosowana jest do leczenie zakażeń w obrębie jamy ustnej w stomatologii oraz zapobieganie zapaleniom po zabiegach stomatologicznych.

Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego
Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego w początkowej fazie jest infekcją wirusową.

zobacz galerię

3. Amokscylina – przeciwwskazania

Osoby uczulone na penicylinę i cefalosporyny nie powinny stosować Amoksycyliny. W trakcie długotrwałego leczenia wskazana jest okresowa kontrola morfologii krwi oraz czynności wątroby i nerek.

Ponadto nie należy jej stosować w przypadku pojawienia się pokrzywki i świądu skóry. W przypadku konfliktu z pokarmem mogą występować zaburzenia żołądkowo-jelitowe jak nudności i wymioty, biegunka.

Skutkiem ubocznym zażywania Amoksycyliny może być także bezsenność, pobudzenie, niepokój, zawroty głowy, dezorientacja. Następstwem długotrwałego stosowania Amoksycyliny może być grzybica jamy ustnej i innych odcinków przewodu pokarmowego.

4. Amokscylina– dawkowanie

Dawkowanie Amoksycyliny zależy od zaleceń lekarza, których nie wolno ignorować i przekraczać zalecanych dziennych dawek leku. Leczenie Amoksycyliną należy kontynuować co najmniej 2–3 dni po ustąpieniu objawów choroby, a w razie zakażenia paciorkowcami nie krócej niż 10 dni. W przypadkach, gdy postępowanie zapobiegawcze jest częstsze lub gdy chory był leczony penicyliną w poprzednim miesiącu, należy zastosować inny antybiotyk niż zawierający Amokscylinę.

5. Amokscylina – występowanie w lekach

Amoksycylina zawarta jest w następnych preparatach dopuszczonych do sprzedaży na terenie Polski:

Dawkowanie Amoksycyliny zależy od zaleceń lekarza
Dawkowanie Amoksycyliny zależy od zaleceń lekarza (123rf.com)

Amotaks (kapsułki twarde) Amotaks (tabletki) Amotaks (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) Amotaks Dis (tabletki) Duomox (tabletki) Hiconcil (kapsułki) Hiconcil (proszek do przygotowania zawiesiny) Ospamox (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej) Ospamox 500 mg (tabletki powlekane) Ospamox 750 mg (tabletki powlekane) Ospamox 1000 mg (tabletki powlekane)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy