Trwa ładowanie...

Osłabienie – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
25.11.2021 13:38
Osłabienie to nie tylko efekt przemęczenia.
Osłabienie to nie tylko efekt przemęczenia. (adobestock)

Osłabienie to nie tylko efekt przemęczenia. Osłabienie może być jednym z sygnałów wysyłanym przez organizm, że dzieje się w nim coś bardziej poważnego. Jakie są objawy osłabienia? Jakie mogą być przyczyny osłabienia i jakie możemy podjąć kroki do jego wyleczenia?

spis treści

1. Objawy osłabienia

Osłabienie może być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. Wiąże się z utratą sił, zwiększoną męczliwością i brakiem chęci do podejmowania konkretnych działań, a także z sennością, z apatią, z obniżonym nastrojem, jak również bólem głowy. Niekiedy osłabienie jest objawem niewyspania się, nieodpowiedniej diety, niedojadaniem, stresu, ale również ciąży. Kiedy jednak osłabienie ma swoją przyczynę w poważnej chorobie?

Osłabienie może być objawem przeziębienia, grypy, ale również poważniejszych chorób, jak zapalenie wątroby
Osłabienie może być objawem przeziębienia, grypy, ale również poważniejszych chorób, jak zapalenie wątroby

2. Przyczyny nadmiernej senności

Zobacz film: "Jak należy dbać o układ odpornościowy?"

Osłabienie może być przyczyną infekcji wirusowej lub infekcji bakteryjnej. Jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia jest grypa lub przeziębienie. Każde przewlekłe zakażenie, jak zapalenie wątroby, mononukleoza lub HIV również objawiają się osłabieniem.

Jedną z przyczyn osłabienia jest także anemia, czyli niedokrwistość. Choroba ta polega na obniżonym stężeniu hemoglobiny we krwi. Objawami niedokrwistości często jest osłabienie, znużenie i uczucie zmęczenia, blada skóra, łamliwe i przesuszone włosy z tendencją do wypadania. Bardziej poważną przyczyną osłabienia są choroby nowotworowe. Osłabienie towarzyszy także takim chorobom przewlekłym jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, obustronne zapalenie płuc, czy też toczeń rumieniowaty.

Medycynie znane są także przypadki zespołu przewlekłego zmęczenia. Choroba charakteryzuje się bólem głowy, bólem stawów i mięśni, złym samopoczuciem, pogarszającej się pamięci krótkotrwałej, bólem gardła, zaburzeniami w koncentracji. W chorobie obok osłabienia i niechęci do podejmowania działań może się też pojawiać zaburzenie mowy, czucia i oczopląs. Także w depresji mamy do czynienia z osłabieniem, gorszym nastrojem, spowolnieniem ruchów i lękiem.

3. Jak leczyć osłabienie?

W leczeniu osłabienia istotną sprawą jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn takich objawów. Jak można zauważyć z powyższych opisów, osłabienie to nie tylko brak snu, czy chęć do pracy. Zanim więc lekarz zaleci jakiekolwiek działania, powinien sprawdzić, czy osłabieniu nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak: gorączka, bóle mięśni, wymioty, duszności, utrata apetytu i spadek wagi, ból szyi, obniżona temperatura ciała, obniżony nastrój, koncentracja i towarzyszący im niepokój.

Dopiero po prawidłowym zdiagnozowaniu pacjenta, można podjąć konkretne leczenie, które poradzi sobie nie tylko z osłabieniem, ale również towarzyszącymi chorobie innymi objawami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze