Przejdź na WP

Osłabienie – przyczyny, objawy, leczenie

Osłabienie to nie tylko efekt przemęczenia. Osłabienie może być jednym z sygnałów wysyłanym przez organizm, że dzieje się w nim coś bardziej poważnego. Jakie są objawy osłabienia? Jakie mogą być przyczyny osłabienia i jakie możemy podjąć kroki do jego wyleczenia?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Osłabienie – objawy

Osłabienie może być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. Wiąże się z utratą sił, zwiększoną męczliwością i brakiem chęci do podejmowania konkretnych działań, a także z sennością, z apatią, z obniżonym nastrojem, jak również bólem głowy. Niekiedy osłabienie jest objawem niewyspania się, nieodpowiedniej diety, niedojadaniem, stresu, ale również ciąży. Kiedy jednak osłabienie ma swoją przyczynę w poważnej chorobie?

Osłabienie może być objawem przeziębienia, grypy, ale również poważniejszych chorób, jak zapalenie wątroby
Osłabienie może być objawem przeziębienia, grypy, ale również poważniejszych chorób, jak zapalenie wątroby

2. Osłabienie – przyczyny

Osłabienie może być przyczyną infekcji wirusowej lub infekcji bakteryjnej. Jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia jest grypa lub przeziębienie. Każde przewlekłe zakażenie, jak zapalenie wątroby, mononukleoza lub HIV również objawiają się osłabieniem.

Jedną z przyczyn osłabienia jest także anemia, czyli niedokrwistość. Choroba ta polega na obniżonym stężeniu hemoglobiny we krwi. Objawami niedokrwistości często jest osłabienie, znużenie i uczucie zmęczenia, blada skóra, łamliwe i przesuszone włosy z tendencją do wypadania. Bardziej poważną przyczyną osłabienia są choroby nowotworowe. Osłabienie towarzyszy także takim chorobom przewlekłym jak: niedoczynność tarczycy, cukrzyca, obustronne zapalenie płuc, czy też toczeń rumieniowaty.

Medycynie znane są także przypadki zespołu przewlekłego zmęczenia. Choroba charakteryzuje się bólem głowy, bólem stawów i mięśni, złym samopoczuciem, pogarszającej się pamięci krótkotrwałej, bólem gardła, zaburzeniami w koncentracji. W chorobie obok osłabienia i niechęci do podejmowania działań może się też pojawiać zaburzenie mowy, czucia i oczopląs. Także w depresji mamy do czynienia z osłabieniem, gorszym nastrojem, spowolnieniem ruchów i lękiem.

Jedzenie, które pomoże w zespole chronicznego zmęczenia
Jedzenie, które pomoże w zespole chronicznego zmęczenia [10 zdjęć]

Jarmuż to skarbnica składników odżywczych, witamin i błonnika.

zobacz galerię

3. Osłabienie – leczenie

W leczeniu osłabienia istotną sprawą jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn takich objawów. Jak można zauważyć z powyższych opisów, osłabienie to nie tylko brak snu, czy chęć do pracy. Zanim więc lekarz zaleci jakiekolwiek działania, powinien sprawdzić, czy osłabieniu nie towarzyszą inne dolegliwości, takie jak: gorączka, bóle mięśni, wymioty, duszności, utrata apetytu i spadek wagi, ból szyi, obniżona temperatura ciała, obniżony nastrój, koncentracja i towarzyszący im niepokój.

Dopiero po prawidłowym zdiagnozowaniu pacjenta, można podjąć konkretne leczenie, które poradzi sobie nie tylko z osłabieniem, ale również towarzyszącymi chorobie innymi objawami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy