Trwa ładowanie...

Śluz w kale – przyczyny, choroby

Śluz w kale nigdy nie jest objawem, który powinien być lekceważony. Jednak nie zawsze śluz w kale może być zapowiedzią choroby. Dlatego zanim zgłosimy się do lekarza należy obserwować przede wszystkim rytm wypróżnień i moment, kiedy śluz w kale się pojawił. Ważne jest także to czy istnieją inne objawy. Jednak w każdym wypadku istotny jest czas interwencji lekarza.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Dlaczego pojawia się w kale śluz?

Oczywiście śluz w kale jest naturalną dolegliwością dla przykładu przy biegunce, zaparciach albo zatruciach pokarmowych. W przypadku tych chorób obecność śluzu w kale jest jak najbardziej uzasadniona. Jeśli po ustąpieniu wymienionych dolegliwości śluz nadal się pojawia należy obserwować czy jego ilość się zmniejsza. Jeżeli jego ilość jest nadal duża należy udać się do lekarza. Można zastosować domowe sposoby dla przykładu dieta bogata w błonnik, nie wolno zapominać o stałym nawadnianiu organizmu.

Jeśli śluz w kale utrzymuje się przez kilka tygodni, a oddawanie stolca już jest uregulowane chory powinien udać się do lekarza, ponieważ objawy mogą sugerować zwężenie światła jelita na przykład przez torbiel czy guz nowotworowy. Śluz w kale może się pojawić w czasie zbliżającej się owulacji, o ile jest to jedyny objaw nie należy się martwić. Sam śluz w kale w niewielkiej ilości nie powinien być zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. Do innych objawów, które mogą niepokoić należy:

  • znaczna utrata masy ciała,
  • widoczne wzdęcia, które powodują dyskomfort,
  • częste wymioty,
  • krew w kale,
  • anemia,
  • zaburzony rytm wypróżnień,
  • ciągły ból brzucha,
  • świąd odbytu, ból, krwawienie z odbytu czy jego okolic.
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz
Symptomy, które wskazują, że biegunka jest poważniejsza niż myślisz [10 zdjęć]

Biegunka to gwałtowna reakcja ze strony układu pokarmowego, polegająca na wystąpieniu silnego bólu brzucha,...

zobacz galerię

2. Przy jakich chorobach może być w kale śluz?

Śluz w kale najczęściej jest objawem związanym ze schorzeniami układu pokarmowego, ponieważ w warunkach naturalnych śluz jest produkowany w jelicie grubym. Choroby, przy których może pojawić się śluz w kale to przede wszystkim choroby związane z infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Śluz w kale jest objawem niedrożności przewodu pokarmowego spowodowanym różnymi czynnikami dla przykładu przepukliną, nowotworem czy obecnością ciała obcego w organizmie.

To też warto wiedzieć

Zespół jelita drażliwego, mukowiscydoza to choroby, których jednym z objawów jest właśnie śluz w kale. Wszelkie choroby okolicy odbytu objawiają się obecnością śluzu w kale dla przykładu owrzodzenia. Śluz w kale jest także objawem alergii dla przykładu na gluten czy na laktozę. Jest to także objaw niektórych schorzeń ginekologicznych dla przykładu infekcji intymnych albo chorób przenoszonych drogą płciowąa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.