Płytka nazębna - jak usunąć płytkę nazębną?
Nalot na zębach to nalot powstały na powierzchni zębów, w szczelinach międzyzębowych i na brzegach dziąseł. Warstwa ta tworzona jest przez niebezpieczne mikroorganizmy, które mogą szybko się namnażać dzięki obecności resztek pokarmu w jamie ustnej. Płytka i kamień nazębny to przyczyny próchnicy, dlatego bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest usuwalne wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni uzębienia.
1. Kamień nazębny a płytka nazębna
Płytka nazębna, zwana osadem nazębnym lub płytką bakteryjną, powstaje na skutek osadzania się resztek produktów spożywczych, które stają się pożywką dla bakterii i grzybów. Jest szczególnie widoczna na powierzchni zęba, jeśli znajdują się w niej barwniki z wina, kawy, herbaty. Warstwa ta jest mniej niebezpieczna niż kamień nazębny, lecz także nie powinna być lekceważona, ponieważ prowadzi do uszkodzenia szkliwa, może się przekształcić w kamień, którego wynikiem jest między innymi próchnica. Niestety powstały kamień jest zbyt twardy, by mógł być usunięty podczas codziennego szczotkowania; poza tym często powstaje w miejscach trudno dostępnych, do których szczoteczka do zębów najczęściej nie sięga.
Usuwanie osadu nazębnego nie jest skomplikowane – zazwyczaj wystarczy regularne i dokładne szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznych. Jednak płytka pojawia się stale na zębach, a proces jej tworzenia zaczyna się tuż po zakończeniu szczotkowania.
2. Jak usunąć płytkę i kamień nazębny?
Regularne ścieranie nalotu z powierzchni zębów jest podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej. Sposoby na usuwanie płytki nazębnej są proste:
- regularne szczotkowanie zębów (przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, a najlepiej po każdym posiłku, nawet przekąsce),
- stosowanie płynów do płukania i nici dentystycznych usuwających bakterie z trudno dostępnych dla szczoteczki do zębów szczelin międzyzębowych,
- ograniczenie jedzenia zawierającego duże ilości cukru (w szczególności lepkich słodyczy, które przyklejają się do powierzchni zębów, niszcząc szkliwo).
Jeśli czyszczenie zębów jest zaniedbywane, powstaje zwapniała postać płytki, czyli kamień nazębny. Zapobieganie osadzaniu się płytki nazębnej jest zatem również sposobem na kamień. Lecz co zrobić, jeśli kamień już się pojawił?
Jednym ze sposobów usunięcia kamienia nazębnego, jaki oferuje dziś stomatologia estetyczna, jest piaskowanie zębów, czyli oczyszczanie powierzchni za pomocą tzw. piaskarki. Oczyszczanie zębów tą metodą zalecane jest co 6-12 miesięcy; czasami częściej, nawet co 3-4 miesiące, np. dla osób z aparatem ortodontycznym. Jednak czasami sam zabieg piaskowania nie wystarczy, by skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń. Wówczas stomatolog zastosuje inne metody skalingu, np. fale ultradźwiękowe. Kamień na zębach to siedlisko bakterii, które mogą doprowadzić do wielu dolegliwości i chorób – może pojawić się stan zapalny zazębia albo choroby nazębia powodujące krwawienie i ból dziąseł lub nawet chwianie się zęba i jego utratę. Dlatego takie ważne jest regularne usuwanie płytki nazębnej, przynajmniej dwa razy dziennie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.