Nadkwasota - przyczyny, objawy, leczenie
Nadkwasota żołądka to nieprzyjemna dolegliwość układu trawiennego, powodująca duży dyskomfort. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest nawracająca zgaga . Przyczyny nadkwaśności tkwią w nadprodukcji soku trawiennego. Przyczyn zwiększonej ilości kwasu jest wiele, jednak najczęstszą jest nadmiar w diecie węglowodanów oraz łączenie ich z białkiem i tłuszczem. Ryzyko rozwoju nadkwasoty znacznie zwiększa częste sięganie po napoje alkoholowe. Zatem jeśli dręczące cię objawy wskazują na kwasowość, neutralizację nadmiaru kwasów można osiągnąć m.in. poprzez zmianę menu.
Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"
1. Jakie są przyczyny nadprodukcji soku żołądkowego?
Najczęstszą przyczyną nadkwasoty jest dieta bogata w jedzenie kwasotwórcze – zaleca się, by dieta składała się nawet w 80% z produktów zasadotwórczych. Dieta powinna być bogata w warzywa (zwłaszcza kiszonki) oraz tłuszcze. Można spożywać mięso, ryby i jaja oraz w mniejszej ilości owoce. Należy znacznie ograniczyć produkty skrobiowe (zwłaszcza mączne) i nabiał oraz wyeliminować słodycze, alkohol, kawę, herbatę i kakao. Przy czym nie należy łączyć produktów skrobiowych z produktami białkowymi w jednym posiłku. Np. na obiad jemy mięso z samymi warzywami (bez kaszy, ryżu, ziemniaków itp.). Najlepiej przyrządzać potrawy gotowane, nie smażone.
Pozostałe przyczyny nadwasoty:
- Nieprawidłowe łączenie jedzenia – nawet jedzenie o odczynie zasadowym lub lekko kwaśne produkty mogą zmieniać odczyn na bardzo kwaśny, jeśli są nieodpowiednio łączone. Przykładem niekorzystnego połączenia produktów jest jedzenie podczas jednego posiłku owoców cytrusowych i płatków. Enzymy konieczne do strawienia cytrusów i płatków nie tworzą dobrego połączenia.
- Negatywne emocje – posiłki spożywane kiedy człowiek jest zły lub zestresowany, mogą prowadzić do takiego problemu jak nadkwasota żołądka.
- Odruchy nerwowe – odruchy wysyłane z ośrodków nerwowych wpływają na wydzielenie enzymów trawiennych.
- Niektóre leki – przykładem jest kwas acetylosalicylowy.
- Żucie gumy oraz ssanie cukierków, które niepotrzebnie nasilają wydzielanie kwasu żołądkowego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak poradzić sobie z nadkwasotą? - odpowiada lek. Milena Lubowicz
- Nadkwasota oraz zapalenie żołądka i dwunastnicy - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Nieskuteczne leczenie nadkwasoty - odpowiada lek. Paweł Baljon
2. Które z objawów powinny nas zaniepokoić?
Główne objawy nadkwasoty:
- zgaga,
- zwracanie pokarmu,
- nudności,
- ból brzucha.
Nadkwasota a inne choroby żołądka i ich objawy:
- nadwrażliwość żołądka – ból żołądka, wzdęcia, mdłości, słony smak w ustach, zgaga, uczucie pełności,
- nerwica żołądka – kłujący ból brzucha, niestrawność, uczucie zatkanego przełyku, problemy ze snem, zmienne nastroje, rozdrażnienie,
- niedokwasota – przez dłuższy czas brak objawów, biegunka na zmianę z zaparciami, osłabienie, nadpobudliwość, nudności
- niestrawność – odbijanie, ślinotok, pełność żołądka, palenie w przełyku, zgaga, ból głowy, problemy z wypróżnianiem się, znużenie,
- ostry nieżyt żołądka – osłabienie smaku, nudności, nieprzyjemny zapach z ust, wymioty, brak apetytu, zachcianki.
Zobacz także
3. Jak najskuteczniej leczyć nadkwaśność żołądka?
Rady pomocne w walce z nadkwasotą:
- Zastosuj dietę bogatą w produkty sprzyjające kwaśnemu środowisku żołądka, aby wspomóc działanie enzymów trawiących białko. Uzupełniaj ją dużą ilością wody przynajmniej 6-8 szklanek dziennie. Jednak nie należy pić wody bezpośrednio po posiłku, aby nie rozrzedzać soków trawiennych.
- Nie korzystaj z suplementów alkalizujących, gdyż one tylko maskują problem, a nie usuwają jego przyczyny. Przynoszą one jedynie chwilową ulgę, po czym nadkwasota może się nasilić jeszcze bardziej. Pomocna będzie oliwa z oliwek podawana w małych ilościach.
- Masaże pleców także przyniosą ulgę. Rozluźnią one ośrodki nerwowe odpowiedzialne za wydzielanie enzymów trawiennych.
- Skorzystaj z hydroterapii, która pomaga zwalczyć wynikające z nadkwasoty zaparcia i nagromadzenia substancji toksycznych. Złogi toksyn trują cały organizm, zatem pomocna może być lewatywa.
- Zrezygnuj z napoi alkoholowych lub przynajmniej ogranicz. Pamiętaj, że najbardziej kwasotwórcze jest wino i piwo. Poza tym rzuć palenie i inne używki.
- Jedz 3-5 posiłków dziennie o niezbyt dużej objętości. Nie przejadaj się. Zapomnij o smażonych kotletach i daniach fast food. Zamiast tego wprowadź do jadłospisu źródła zdrowego tłuszczu takie jak: olej kokosowy, masło, oliwa z oliwek czy awokado.
- Unikaj tłustych potraw. Zapomnij o smażonych kotletach i daniach fast food.
- Unikaj picia kawy na czczo.
Nadkwasota to dokuczliwy problem. Jednak można sobie z nim skutecznie poradzić, stosując się do wyżej wymienionych rad.
Komentarze