Trwa ładowanie...

Helicobacter pylori w kale

Avatar placeholder
Marta Bednarska 19.12.2023 13:48
Badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori w kale jest ważnym wskaźnikiem, stosowanym przy ustalaniu przyczyny wielu chorób przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori w kale jest ważnym wskaźnikiem, stosowanym przy ustalaniu przyczyny wielu chorób przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. (AdobeStock)

Badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori w kale jest ważnym wskaźnikiem, stosowanym przy ustalaniu przyczyny wielu chorób przewodu pokarmowego, w tym choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wykrycie obecności tych bakterii w kale wskazuje na konieczność podjęcia leczenia w kierunku ich eliminacji. Badanie kału na obecność H. pylori jest dosyć dobrym badaniem o dużej skuteczności. Do metod badania H. pylori w kale zaliczamy posiew z kału, test wykrywający RNA bakterii, a także oznaczany jest antygen Helicobacter pylori w próbce kału.

spis treści

1. Co to jest Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to spiralna bakteria Gram-ujemna, posiadająca zdolność przenikania poprzez śluz pokrywający ściany żołądka na powierzchnię komórek nabłonkowych. Bakteria ta wydziela ureazę, czyli enzym rozkładający mocznik do jonu amonowego i wody. To właśnie dzięki jonowi amonowemu bakteria alkalizuje swoje otoczenie, co umożliwia jej przetrwanie w kwaśnym środowisku żołądka. Do zakażenia Helicobacter pylorizazwyczaj dochodzi w dzieciństwie. Możliwe drogi zakażenia to droga ustno-pokarmowa oraz kałowo-pokarmowa. W krajach słabo rozwiniętych ludzie mogą zarazić się tą bakterią również poprzez picie zakażonej wody.

2. Wskazania do badania na obecność Helicobacter pylori

Badanie na Helicobacter pylori w kale przeprowadza się u osób w celu zdiagnozowania i podjęcia leczenia skierowanego przeciwko temu drobnoustrojowi.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Choroby stanowiące wskazanie do przeprowadzenia testu na Helicobacter pylori to:

Oprócz tego badanie na obecność Helicobacter pylori w kale przeprowadzane jest u chorych, którzy przeszli operację z powodu choroby wrzodowej, resekcję żołądka (po rozpoznaniu wczesnego stadium raka), po usunięciu polipów gruczolakowatych i hiperplastycznych żołądka, a także przy długotrwałym leczeniu przeciwzapalnymi lekami niesteroidowymi.

3. Metody badania Helicobacter pylori w kale

Istnieje wiele metod diagnostycznych, umożliwiających wykrycie bakterii H. pylori w organizmie ludzkim. Dzielą się one na metody nieinwazyjne (badanie krwi, wydychanego powietrza, kału) oraz inwazyjne (oparte na biopsji błony śluzowej przewodu pokarmowego).

Wyróżniamy trzy metody badania kału na obecność Helicobacter pylori:

  • test na obecność antygenów Helicobacter pylori w stolcu (jego czułość i swoistość jest większa niż 90%), stosowane są specyficzne przeciwciała poliklonalne i reakcja peroksydazowa; jeżeli próbka zabarwi się na niebiesko, oznacza to zakażenie H. pylori;
  • test oparty na technikach biologii molekularnej, wykrywający RNA (kwasy rybonukleinowe, stanowiące materiał genetyczny) bakterii;
  • posiew kału – bakterie pochodzące z badanej próbki kału namnaża się na sztucznych pożywkach, wadą tej metody jest jej mała czułość, zaledwie 30 - 50%.

Próbkę kału pobiera pacjent w domu do specjalnego pojemnika i dostarcza do laboratorium analitycznego. Czasami pobierany jest dodatkowo wymaz z odbytu.

Helicobacter pylori to bakterie odpowiedzialne za większość przypadków choroby wrzodowej. Wykrycie ich w kale umożliwia podjęcie leczenia w kierunku eliminacji przyczyny choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze