Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się zarzucaniem treści z żołądka do przełyku. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien działać jak wrota zamykające światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. Gdy kwaśna treść jest zarzucana do przełyku wiele razy, w błonie śluzowej rozwija się stan zapalny i pojawia się zgaga. Można przy tym odczuwać promieniujący ból do szyi. Czasem treść żołądka może docierać do krtani lub oskrzeli i w tych miejscach powstanie stan zapalny. Dochodzi do tego głównie podczas snu, ponieważ w pozycji leżącej zwieracz ma naturalnie mniejsze napięcie.

1. Przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego

Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)

Zwężenie przełyku może być wynikiem nieleczonego, przewlekłego refluksu żołądkowo-jelitowego.

Refluks żołądkowo-jelitowy polega na zarzucaniu zawartości żołądka do przełyku. Choroba refluksowa powstaje w związku z zapaleniem błony śluzowej przełyku. Jest to spowodowane przewlekłym zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego prowadzą do słabnięcia napięcia dolnego zwieracza przełyku. W zdrowych warunkach zwieracz uniemożliwia zarzucanie treści żołądka do przełyku. Choroba refluksowa rozwija się w wyniku zaburzeń przewodu pokarmowego. Inne czynniki wpływające na tę chorobę, to:

 • spożywanie pokarmów obniżających ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, a także potraw tłustych,
 • spożywanie pokarmów, które drażnią przełyk,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • otyłość,
 • ciąża,
 • obcisła odzież,
 • urazy klatki piersiowej,
 • przyjmowanie leków szczególnie obniżających ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku.

2. Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Typowym objawem tego schorzenia jest zgaga. Jest to palący ból w nadbrzuszu lub za mostkiem. Może być odczuwany nawet na poziomie gardła. Niekiedy ból promieniuje do szyi i żuchwy. Zgaga pojawia się zwykle po jedzeniu, zwłaszcza gdy posiłek był bardzo obfity, słodki, kwaśny lub cierpki. Refluks może prowadzić do powikłań płucnych oraz do podrażnienia dróg oddechowych lub strun głosowych. Dochodzi do nich wtedy, gdy płynna zawartość żołądka jest cofnięta do gardzieli przez przełyk i zasysana do układu oddechowego. Ma to miejsce najczęściej w trakcie snu.

Typowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zapalenia przełyku to: gorycz lub kwaśność lub w jamie ustnej, nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz odbijania (zwykle kwaśne). Mniej typowymi objawami choroby refluksowej są objawy pozaprzełykowe, bóle w klatce piersiowej lub nadbrzuszu sugerujące bóle wieńcowe, chrypka, napadowy kaszel, nadreaktywność oskrzeli dająca objawy astmy oskrzelowej, bóle gardła i zapalenie dziąseł.

3. Zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu, jego diagnostyka i leczenie

Refluks żołądkowo-przełykowy wymaga konsultacji lekarskiej. Zalecone mogą być badania: radiologiczne przełyku z kontrastem, badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, 24-godzinna pH-metria lub manometria przełykowa. By nie dochodziło do refluksu, warto unikać obfitych i ostrych posiłków, ograniczyć palenie, picie alkoholu, kawy, spożycie owoców cytrusowych. Lepiej ograniczyć pracę wymagającą schylania się, kolację jeść 3 godziny przed snem, podłożyć dodatkową poduszkę podczas snu. U osób otyłych zaleca się zmniejszenie masy ciała. Nie zaleca się także noszenia obcisłych ubrań, które mogą zwiększać ciśnienie śródbrzuszne. Niektóre pokarmy natomiast mogą niwelować objawy refluksu, np. mleko lub alkaliczne wody zawierające dużą zawartość wapnia. Alkalizują one kwaśną zawartość przełyku i żołądka.

Refluks żołądka rozpoznaje się zwykle po objawach. Jeśli jednak nie są one jednoznaczne, to konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych.

 • Gastrofiberoskopia – fiberoskop zakończony kamerą i światłem wprowadza się do przełyku i żołądka pacjenta. Metoda ta pozwala na identyfikację wszelkich nieprawidłowości i pobranie wycinków tkanek.
 • Badanie radiologiczne – polega na wypiciu przez pacjenta papki barytowej, dzięki której lekarz na ekranie monitora może obejrzeć przełyk.
 • Próba z inhibitorem pompy protonowej – pacjentowi podaje się duże dawki tego leku i obserwuje się jego wpływ na objawy choroby.

Innym sposobem na tę chorobę jest leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu środków zwiększających napięcie dolnego zwieracza przełyku, zobojętniających kwas solny i redukujących wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto podaje się lepkie leki alkalizujące w płynnej postaci. Ich zadaniem jest ochrona błony śluzowej przed czynnikami drażniącymi.

Kolejnym sposobem jest leczenie operacyjne. Zabiegi chirurgiczne stosuje się tylko w powikłanej postaci refluksu z towarzyszącym mu ciężkim zapaleniem przełyku i nadżerkami, a także przy przewlekłych lub ostrych krwawieniach powodujących niedokrwistość. Wskazaniem do operacji może być również pozapalne zwężenie przełyku.

Źle leczona lub nieleczona choroba refluksowa może doprowadzić do zwężenia przełyku, krwotoku lub przełyku Barretta.

Sylwia Michalczyk, Bożena Szalko,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze (14)
~lolo
~lolo

zapomnialem wkleic link https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiclsvOiZPKAhUCYg8KHfMlA3YQFgg6MAA&url=http%3A%2F%2Fdavidicke.pl%2Fforum%2Fbetaina-hcl-wszechstronnym-lekiem-t13313.html&usg=AFQjCNH6GZQmqVTOFqBzE0r7P7KibU6Hrg

Odpowiedz
~lolo
~lolo

nie katujcie sie chemia od konowalow https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiclsvOiZPKAhUCYg8KHfMlA3YQtwIITDAC&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DQ1S30wMipYA&usg=AFQjCNEGofLoaK2jfaREaJP02J5RriFgdw

Odpowiedz
~mama
~mama

@~annonim: Witam, Mam pyt.a czy dla 4-letniego dziecka też można zastosować Betanine,mam bardzo duży ploblem z moim dzieckiem a co prawda to prawda.Na lekazy lidze juz dłuższy czas i dalej nic tylko zmieniają leki jak obecne się kończą i żadnych badan nie robią.

Odpowiedz
~Uno
~Uno

@~annonim: Wszystko pięknie, fajnie ale co z osobami, które tak jak ja mają te rzadsze objawy, a mianowicie- kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności sugerujące astmę, które utrzymują się od roku? Też mam zanegować decyzje lekarki i brać sam ranigast lub pić soczki?

Odpowiedz
~annonim
~annonim

Pieknie wszystko opisane w artykule,a teraz troszke logiki,ktorej tak bardzo brakuje naszym lekarza... Jak wszyscy wiemy,kazdy z nas posiada pewna ilosc kwasu solnego w zoladku...czyli ilosc owa powinna wystarczac do prawidlowego trawienia wszystkich produktow,ktore spozywamy... Jezeli zaczynamy jesc ciezko,tlusto itd,to owy kwas musi ze tak powiem strawic nawet najciezszy pokarm...czyli: Posiadam kwas solny w zoladku,jem np tluszcz i jego rola jest strawienie go i wtedy czuje sie "lekko" Natomiast gdy po przez diete np owego kwasu jest za malo,co nastepuje??? Pokarm zalega,zaczyna sie kwasne odbijanie z trescia nie strawiona,przesiaknieta kwasem solnym,ktory nie byl w stanie strawic pokarmu...stad uczucie bolesnego,pikacgo odbijania...po prostu zoladek stara sie strawic,a nie moze i cofa nie strawiona do konca tresc i trwac tak moze naprawde dluugo...teraz gdy zabierzemy te resztke kwasu,ktora walczy po przez np IPP czy ranigast..objawy ustapia-zoladek nie bedzie walczyl z pokarmem,poniewaz sie podda..a pokarm nie bedzie przyswajany jak byc powinien...czyli reasumujac...problem tkwi w niedoborze kwasu a nie nadmiarze...helicobacter rozwija sie pod wplywem niedoboru kwasu,a nie jego nadmiaru,bo kwas jest naturalnym systemem odpornosciowym naszego organizmu...a podajac leki na nadkwasote i redukujac trawienie...czlowiek jedzac umiera z glodu....tylko powoli... Opis z wlasnego doswiadczenia...pomoglem przynajmniej kilkoro ludziom,wiec nie pisze bzdur..a dla wszystkich co owy refluks posiadaja,polecam kwas w kapsulkach,np betaine,czy betaine HCL i wazne jest by nie pic duzych ilosci wody,bo kwas zostaje rozcienczony...lepsze naturalne soki z dodatkiem wody np 50/50 sami sie zdziwicie ze po ok 1.5 m-c refluks zniknie na zawsze....brak mi slow na dzisiejszych lekarzy i szkoda pieniedzy...pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Refluks żołądkowo-przełykowy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy

Jak pokonać refluks żołądka?

Dokucza ci nieprzyjemny refluks żołądka? Nie przejmuj się są na to sposoby. Refluks to potocznie zgaga. Objawia się pieczeniem zlokalizowanym w żołądku, klatce piersiowej i przełyku. Dochodzi do niego gdy treść żołądka cofa się do przełyku. Uczucie...

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks u niemowląt i dzieci

Kwas solny i enzymy trawienne działają niszcząco na przełyk. Dlatego nieleczony refluks u niemowląt i dzieci może wywołać poważne konsekwencje. Skąd się bierze refluks u niemowląt i dzieci? U dzieci dolny zwieracz przełyku lub mięśnie części...

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks u niemowląt

Refluks żołądkowo-przełykowy to dosyć powszechna dolegliwość, której objawami są: u dorosłych - zgaga, natomiast u niemowląt - ulewanie. Refluks niemowlęcy mija zazwyczaj w okresie, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Jednak w niektórych przypadkach częste ulewanie może być przyczyną komplikacji lub ukrytych dolegliwości. Przyczyny refluksu niemowlęcego Przełyk ... otwiera się w momencie dostarczania pokarmu i zamyka zaraz potem. Refluks żołądkowo-przełykowy pojawia się w...

Refluks żołądkowo-przełykowy

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

Nie tylko zgaga Choroba refluksowa przełyku to najczęstsza przypadłość atakująca górny odcinek jelita. Mimo że jest tak powszechna, w wielu przypadkach pozostaje niezdiagnozowana. Najczęściej znana jest z głównego objawu, czyli zgagi. Jednak jest to tylko...

Dieta w chorobie refluksowej

Jak leczyć refluks?

Jak leczyć refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy to uciążliwa dolegliwość, polegająca na cofaniu się treści z żołądka do przełyku. Najczęstsze objawy refluksu to zgaga i uczucie palenia w przełyku. Ni

Urologia i nefrologia

Refluks pęcherzowo-moczowodowy

Refluks pęcherzowo-moczowodowy objawia cofaniem się moczu z pęcherza do moczowodów. Taki stan pojawia się z powodu niesprawnego mechanizmu, który odpowiada za zamykanie ujścia moczowodów i pęcherza. Refluks ten pojawia się głównie u dzieci. Refluks...

Dieta w chorobie refluksowej

Jak pokonać refluks... dietą!

Jak pokonać refluks... dietą!

Czym jest refluks? Refluksem nazywamy chorobę polegającą na cofaniu się treści żołądkowej oraz soków trawiennych do przełyku. Schorzenie najczęściej objawia się pieczeniem w gardle oraz za mostkiem, zgagą a także odbijaniem się. Podczas schylania się...

Dieta w chorobie refluksowej

Dieta na refluks - przepisy

Dieta na refluks - przepisy

Dieta na refluks może być sposobem na pokonanie uciążliwych dolegliwości związanych z refluksem. Choroba refluksowa to schorzenie polegające na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowe

Zgaga

Jakie są przyczyny zgagi?

(...) ? Prawdopodobnie dokucza ci zgaga. Nie należy jej lekceważyć gdyż może zwiastować inną chorobę - refluks żołądkowo-przełykowy ... refluks żołądkowo-przełykowy. Refluks to nieprawidłowa praca zwieracza dolnego przełyku. Zwieracz jest odpowiedzialny za cofanie ... do powstania zgagi. Inne dolegliwości wywoływane przez refluks żołądkowo-przełykowy to: nudności, odbijania, wymioty, bóle nadbrzusza ... rozworu przełykowego przepony jest kolejnym czynnikiem wywołującym refluks żołądkowo-przełykowy. Żołądek powinien znajdować...

Zgaga

Produkty niewskazane przy problemach ze zgagą

Refluks żołądkowo-przełykowy to cofanie się soków żołądkowych przez przełyk aż do jamy ustnej. Wynika on z nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza przełyku. U osób dorosłych ma postać zgagi, której towarzyszy pieczenie w żołądku, nieprzyjemny smak w ustach i bóle w okolicach mostka. Aby zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad i unikać niektórych pokarmów i napojów. Jakich produktów unikać podczas problemów ze zgagą? Kawa, herbata, cola Kawa, herbata i...