Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

Refluks żołądkowo-przełykowy objawia się zarzucaniem treści z żołądka do przełyku. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien działać jak wrota zamykające światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. Gdy kwaśna treść jest zarzucana do przełyku wiele razy, w błonie śluzowej rozwija się stan zapalny i pojawia się zgaga. Można przy tym odczuwać promieniujący ból do szyi. Czasem treść żołądka może docierać do krtani lub oskrzeli i w tych miejscach powstanie stan zapalny. Dochodzi do tego głównie podczas snu, ponieważ w pozycji leżącej zwieracz ma naturalnie mniejsze napięcie.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

Refluks - przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego

Endoskopia przełyku (widoczne zwężenia)

Zwężenie przełyku może być wynikiem nieleczonego, przewlekłego refluksu żołądkowo-jelitowego.

Refluks żołądkowo-jelitowy polega na zarzucaniu zawartości żołądka do przełyku. Choroba refluksowa powstaje w związku z zapaleniem błony śluzowej przełyku. Jest to spowodowane przewlekłym zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego prowadzą do słabnięcia napięcia dolnego zwieracza przełyku. W zdrowych warunkach zwieracz uniemożliwia zarzucanie treści żołądka do przełyku. Choroba refluksowa rozwija się w wyniku zaburzeń przewodu pokarmowego. Inne czynniki wpływające na tę chorobę, to:

 • spożywanie pokarmów obniżających ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, a także potraw tłustych,
 • spożywanie pokarmów, które drażnią przełyk,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • otyłość,
 • ciąża,
 • obcisła odzież,
 • urazy klatki piersiowej,
 • przyjmowanie leków szczególnie obniżających ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku.

Refluks - objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Typowym objawem tego schorzenia jest zgaga. Jest to palący ból w nadbrzuszu lub za mostkiem. Może być odczuwany nawet na poziomie gardła. Niekiedy ból promieniuje do szyi i żuchwy. Zgaga pojawia się zwykle po jedzeniu, zwłaszcza gdy posiłek był bardzo obfity, słodki, kwaśny lub cierpki. Refluks żołądkowy może prowadzić do powikłań płucnych oraz do podrażnienia dróg oddechowych lub strun głosowych. Dochodzi do nich wtedy, gdy płynna zawartość żołądka jest cofnięta do gardzieli przez przełyk i zasysana do układu oddechowego. Ma to miejsce najczęściej w trakcie snu.

Typowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zapalenia przełyku to: gorycz lub kwaśność lub w jamie ustnej, nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz odbijania (zwykle kwaśne). Mniej typowymi objawami refluksu żołądka są objawy pozaprzełykowe, bóle w klatce piersiowej lub nadbrzuszu sugerujące bóle wieńcowe, chrypka, napadowy kaszel, nadreaktywność oskrzeli dająca objawy astmy oskrzelowej, bóle gardła i zapalenie dziąseł.

Refluks u niemowlaka jest bardzo częsty. Ok. 50-60 proc. niemowląt ma refluks. Refluks u niemowląt jest tak częsty, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Aby złagodzić refluks u niemowląt, warto karmić niemowlę piersią. Koniecznie też niemowlę z refluksem należy karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Ważna jest też pozycja, w jakiej niemowlę znajduje się w czasie i zaraz po posiłku. Zadbajmy więc o to, aby niemowlę z refluksem miało główkę wyżej niż pupę w czasie karmienia, a po posiłku również ułożyć je tak, aby główka była wyżej.

Refluks u dzieci, jeśli często się powtarza doprowadzić do choroby refluksowej przełyku. Głównym objawem refluksu u dzieci jest kaszel i chrypka. W przypadku refluksu u dzieci powyżej 1 roku życia należy udać się do lekarza.

Refluks - zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu, jego diagnostyka i leczenie

Refluks żołądkowy wymaga konsultacji lekarskiej. Zalecone mogą być badania: radiologiczne przełyku z kontrastem, badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, 24-godzinna pH-metria lub manometria przełykowa. W leczeniu refluksu żołądka najważniejsza jest odpowiednia dieta, dlatego leczenie refluksu obejmuje przede wszystkim stosowanie się do zaleceń dietetycznych przedstawionych przez lekarza. By nie dochodziło do refluksu,dieta powinna być lekka. W diecie na refluks warto unikać obfitych i ostrych posiłków, ograniczyć palenie, picie alkoholu, kawy, spożycie owoców cytrusowych. W refluksie żołądka lepiej ograniczyć pracę wymagającą schylania się, kolację jeść 3 godziny przed snem, podłożyć dodatkową poduszkę podczas snu. W przypadku leczenia refluksu żołądkowego u osób otyłych zaleca się zmniejszenie masy ciała. Nie zaleca się także noszenia obcisłych ubrań, które mogą zwiększać ciśnienie śródbrzuszne i tym samym refluks żołądka. Niektóre pokarmy natomiast mogą niwelować objawy refluksu żołądkowego, np. mleko lub alkaliczne wody zawierające dużą zawartość wapnia. Alkalizują one kwaśną zawartość przełyku i żołądka.

Refluks żołądka rozpoznaje się zwykle po objawach. Jeśli jednak nie są one jednoznaczne, to konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych.

 • Gastrofiberoskopia – fiberoskop zakończony kamerą i światłem wprowadza się do przełyku i żołądka pacjenta. Metoda ta pozwala na identyfikację wszelkich nieprawidłowości i pobranie wycinków tkanek.
 • Badanie radiologiczne – polega na wypiciu przez pacjenta papki barytowej, dzięki której lekarz na ekranie monitora może obejrzeć przełyk.
 • Próba z inhibitorem pompy protonowej – pacjentowi podaje się duże dawki tego leku i obserwuje się jego wpływ na objawy refluksu żołądka.

Innym sposobem jest farmakologiczne leczenie refluksu, polegające na podaniu środków zwiększających napięcie dolnego zwieracza przełyku, zobojętniających kwas solny i redukujących wydzielanie soku żołądkowego. Ponadto w leczeniu refluksu podaje się lepkie leki alkalizujące w płynnej postaci. Ich zadaniem jest ochrona błony śluzowej przed czynnikami drażniącymi.

Kolejnym sposobem jest operacyjne leczenie refluksu. Zabiegi chirurgiczne stosuje się tylko w powikłanej postaci refluksu z towarzyszącym mu ciężkim zapaleniem przełyku i nadżerkami, a także przy przewlekłych lub ostrych krwawieniach powodujących niedokrwistość. Wskazaniem do operacji może być również pozapalne zwężenie przełyku.

Źle leczona lub nieleczona choroba refluksowa może doprowadzić do zwężenia przełyku, krwotoku lub przełyku Barretta. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie leczenia refluksu.

Refluks – rodzaje

Najczęściej spotykanym rodzajem refluksu jest refluks żołądkowo- przełykowy. Epizody refluksu żołądkowo-przełykowego pojawiają się również u osób zdrowych. Refluks żołądkowo-przełykowy nie powinien wzbudzać niepokoju, jeśli objawy spowodowane refluksem pojawiają się rzadko, trwają mniej niż 5 min i nie odczuwamy dużej uciążliwości związanej z refluksem. Refluks żołądkowo-przełykowy jest to choroba, w której treść żołądka jest zarzucana do przełyku, co wywołuje typowe objawy i odczuwalny spadek jakości życia.

Refluks jelitowo-żołądkowy jest to kolejny rodzaj refluksu określany również mianem refkuksu żółciowego. Objawem refluksu żółciowego to promieniujące na plecy bóle nadbrzusza. Z refluksem tego rodzaju są również związane dokuczliwe nudności i wymioty. Epizody w refluksie żółciowym są dość rzadkie. Zdarzają się raz na kilka tygodni, a nawet miesięcy i trwają od 30 minut do nawet kilku godzin.

Refluks krtaniowo-gardłowy polega na tym, że treść żołądka przesuwa się do krtani, jamy ustnej, zatok, a także ucha środkowego. Osoby chore z refluksem tego rodzaju odczuwają chrypę i drapanie w gardle. Ponadto mają uczucie, że w gardle mają ciało obce. Dokucza im męczący kaszel, mają problemy z przełykaniem i ściekaniem zbyt dużej ilości wydzieliny po ścianie gardła. Te objawy refluksu z czasem nasilają się i nie są to już nagłe dolegliwości.

Sylwia Michalczyk, Bożena Szalko, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Konturek S. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3188-5
 • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze (17)
~Basia
~Basia 6 dni temu

z słodkiego zauważyłam ,że zwykle po zjedzeniu czegoś (ciasto, ciastka) lub wypiciu herbaty owocowej mam zgagę. Czy w tej sytuacji wystarczy unikać tych produktów czy mimo wszystko powinnam udać się do lekarza. Jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat bardzo proszę o wskazówki. Dodam, że chciałabym leczyć się ziołami

Odpowiedz
~lolo
~lolo ponad rok temu

zapomnialem wkleic link https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiclsvOiZPKAhUCYg8KHfMlA3YQFgg6MAA&url=http%3A%2F%2Fdavidicke.pl%2Fforum%2Fbetaina-hcl-wszechstronnym-lekiem-t13313.html&usg=AFQjCNH6GZQmqVTOFqBzE0r7P7KibU6Hrg

Odpowiedz
~lolo
~lolo ponad rok temu

nie katujcie sie chemia od konowalow https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiclsvOiZPKAhUCYg8KHfMlA3YQtwIITDAC&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DQ1S30wMipYA&usg=AFQjCNEGofLoaK2jfaREaJP02J5RriFgdw

Odpowiedz
~mama
~mama ponad rok temu

@~annonim: Witam, Mam pyt.a czy dla 4-letniego dziecka też można zastosować Betanine,mam bardzo duży ploblem z moim dzieckiem a co prawda to prawda.Na lekazy lidze juz dłuższy czas i dalej nic tylko zmieniają leki jak obecne się kończą i żadnych badan nie robią.

Odpowiedz
~Uno
~Uno ponad rok temu

@~annonim: Wszystko pięknie, fajnie ale co z osobami, które tak jak ja mają te rzadsze objawy, a mianowicie- kaszel, ból w klatce piersiowej, duszności sugerujące astmę, które utrzymują się od roku? Też mam zanegować decyzje lekarki i brać sam ranigast lub pić soczki?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

może towarzyszyć tej chorobie. Ślinotok Nadprodukcja śliny to częsty objaw choroby refluksowej. Kwasy żołądkowe mogą zostać zneutralizowane substancją o odczynie (...) . Gorzki smak Kwas żołądkowy ma gorzki smak. Niektórzy...

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

Choroba refluksowa - przyczyny, objawy, dieta łagodząca objawy

nie funkcjonuje prawidłowo, to sok żołądkowy cofa się do przełyku i wtedy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym. Choroba refluksowa żołądka (...) . Zgaga a refluks...

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Polipy jelita grubego - rodzaje, przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polip esicy zaobserwowany podczas kolonoskopii

Polipy nowotworowe rozrastają się w obrębie nabłonka. Gruczolaki mogą przekształcać się w gruczolakoraki.

Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

Jakie są przyczyny nadkwasoty? (WIDEO)

Jakie są przyczyny nadkwasoty? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nadkwasota, czyli nadmierne wydzielanie soków żołądkowych, to problem coraz większej liczby osób. Dietetyk Filip Kowalczyk tłumaczy, co może sprzyjać powstawaniu tej dolegliwości.

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stopy

Grzybica stopy

Zmiany skórne przy grzybicy to grudki i pęcherzyki po czasie zmieniające się w strupy.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

produkcji kwasów. Podobnie jak w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, spożywanie posiłków chwilowo łagodzi bolesne objawy. Podczas jedzenia kwas (...) . Refluks...