Trwa ładowanie...

Garbniki roślinne – właściwości, zastosowanie i szkodliwość

Avatar placeholder
14.02.2023 13:05
Garbniki roślinne mają właściwości prozdrowotne i lecznicze.
Garbniki roślinne mają właściwości prozdrowotne i lecznicze. (Adobe Stock)

Garbniki, inaczej taniny, to związki polifenolowe, które w stanie naturalnym występują w korzeniach, korze, liściach i owocach wielu gatunków roślin. Dzięki temu, że mają cierpki smak, chronią je przed patogenami i zwierzętami roślinożernym. Jakie mają właściwości? W jakich produktach spożywczych ich szukać i dlaczego warto?

spis treści

1. Co to są garbniki?

Garbniki to substancje o złożonym składzie chemicznym. Dobrze rozpuszczają się w wodzie, etanolu czy acetonie. Są polifenolami o masie cząsteczkowej od 500 do nawet 3000 Da. Wiadomo, że tworzą kompleksy z białkami i polisacharydami, takimi jak pektyna, celuloza czy skrobia. Wiążą się również z alkaloidami, kwasami nukleinowymi i składnikami mineralnymi.

Wyróżnia się garbniki pochodzenia syntetycznego i naturalnego (roślinne, rzadziej zwierzęce), garbiki organiczne i nieorganiczne, także hydrolizujące (zawierają cząsteczkę cukru) i skondensowane (niehydrolizujące), nazywane proantocyjanidami (są polimerami flawonoidów. Występują głównie w niedojrzałych roślinach). Warto pamiętać, że zamiennie można stosować pojęcia garbniki i taniny.

Garbniki roślinne pełnią ważne funkcje, między innymi:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
 • chronią rośliny przed zakażeniem bakteriami lub grzybami,
 • hamują wzrost grzybów, bakterii i wirusów,
 • chronią rośliny przed roślinożernymi owadami i kręgowcami,
 • uniemożliwiają bytowanie pasożytów na powierzchni roślin.

Garbniki roślinne są odpowiedzialne za cierpki smak niedojrzałych owoców. Ma to związek z oddziaływaniem tanin z białkami znajdującymi się w ślinie. To zniechęca zwierzęta do zjadania rośliny. W miarę dojrzewania zawartość tanin się zmniejsza.

2. Gdzie znajdują się garbniki?

Garbniki naturalne są obecne w wielu gatunkach roślin. Zawierają je:

 • owoce. Garbniki w owocach są obecne zwłaszcza w takich gatunkach jak czarna porzeczka, granat, winogrona, truskawki, maliny, żurawina, jabłka czy borówka,
 • nasiona i orzechy,
 • gryka, ziarna jęczmienia,
 • rośliny strączkowe, zwłaszcza czarna i czerwona fasola oraz soczewica,
 • popularne produkty spożywcze, takie jak herbata, kawa, gorzka czekolada i kakao. Są także naturalnym składnikiem wina (wino czerwone i różowe), piwa oraz soków owocowych,
 • drzewa iglaste i rośliny zielone. Są obecne w ich korze, korzeniach, łodygach oraz liściach,
 • surowce zielarskie, takie jak kora dębu, ziele dziurawca, czystek, liście malin, rzepik i pięciornik.

3. Garbniki w kosmetyce i medycynie

Garbniki to substancje pochodzenia syntetycznego i naturalnego wykorzystywane w procesie wytwarzania naturalnej skóry. Umożliwiają zabezpieczenia jej przed procesami gnilnymi. Używa się ich także do produkcji barwników lub farb podkładowych zapobiegających korozji.

Substancje te odnajdują się również w branży kosmetycznej (jako dodatki do wielu kosmetyków: szamponów, kremów czy toników, ale i past do zębów, płynów do płukania ust) oraz przemyśle farmaceutycznym.

Najbardziej znanymi surowcami zawierającymi garbniki, wykorzystywanymi do produkcji preparatów leczniczych, są kora dębu i kłącze pięciornika. Garbniki są obecne w wielu produktach dostępnych w aptekach. Można je znaleźć w maściach, żelach, kremach, herbatkach do zaparzania, kroplach do oczu czy suplementach diety.

4. Właściwości prozdrowotne garbników

Taniny wykazują właściwości prozdrowotne i lecznicze:

 • łagodzą podrażnienia,
 • zmniejszają uczucie swędzenia czy pieczenia skóry,
 • działają przeciwzapalnie,
 • mają działanie antybakteryjne,
 • działają ściągająco na błony śluzowe,
 • wykazują działanie protekcyjnie na naczynia krwionośne, przyspieszają krzepnięcie krwi,
 • wspomagają odporność organizmu,
 • mają właściwości przeciwnowotworowe. Są antyoksydantami, łagodzą stres oksydacyjny wywoływany przez nadmiar wolnych rodników,
 • mogą wspierać mikroflorę jamy ustnej i jelit,
 • mogą redukować stężenie cholesterolu LDL we krwi,
 • mogą obniżać ciśnienie.

Garbniki – szkodliwość

Sposób działania garbników zależy głównie od ich rodzaju, ale i konsumowanych ilości. Nadmierne spożycie tanin w diecie może przyczynić się do problemów zdrowotnych.

Ma to związek z tym, że substancje zaburzają wchłanianie z przewodu pokarmowego witamin i minerałów (witamin A i B12, wapnia i żelaza). Zwiększają także ryzyko niewydolność wątroby i nerek, choroby wrzodowej czy zapalenia żołądka i jelit.

Na obecność garbników w pożywieniu muszą uważać osoby na nie wrażliwe. U nich przypadku szkodliwe mogą być nawet niewielkie dawki. Pojawiająca się reakcja związana z nadwrażliwością może wywoływać mdłości, biegunki i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak również bóle głowy, poczucie o oszołomienia oraz niepokój.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza