Trwa ładowanie...

Jama ustna - budowa, choroby, grzybica jamy ustnej

Jama ustna stanowi pierwszy odcinek przewodu pokarmowego. W jej obrębie często dochodzi do rozwoju grzybicy, zwanej inaczej kandydozą.

spis treści

1. Budowa jamy ustnej

Jama ustna składa się z przedsionka i jamy ustnej właściwej, które oddzielone są od siebie łukami zębowymi żuchwy i szczęki.

Zobacz film: "Czym jest grzybica?"

Jama ustna spełnia wiele funkcji. Najważniejsza z nich to funkcja trawienna. To w jamie ustnej bowiem następuje wstępna obróbka pokarmu, który przygotowywany jest do dalszego trawienia.

Za pomocą zębów jest on rozdrabniany i zmiękczany śliną wydzielaną przez gruczołu ślinowe (ślinianki). Gdy kęs zostanie uformowany, jest on połykany, a więc przekazywany do dalszej części przewodu pokarmowego.

W jamie ustnej obecne są również kubki smakowe umożliwiające odbieranie wrażeń smakowych. Znajdują się one na języku, podniebieniu, w nabłonku gardła, nagłośni oraz w górnej części przełyku. Funkcja zmysłowa zostaje spełniona dopiero wówczas, gdy pokarm jest rozdrobniony i rozpuszczony w ślinie. Wówczas dopiero odbierane są wrażenia smakowe. Dzięki ruchom warg, języka i podniebienia miękkiego możliwa jest artykulacja głosek.

Jama ustna spełnia również funkcję oddechową, stanowi ona bowiem pierwszy etap pobierania tlenu (powoduje on jednak wysuszanie śluzówki oraz przedostanie się do płuc powietrza nieoczyszczonego i mało nawilżonego).

Niezwykle ważny jest mechanizm ochrony przed drobnoustrojami, który występuje w jamie ustnej. Przed rozwojem zakażeń chroni: nieustanne wydzielanie śliny i płynu dziąsłowego, ochronna warstwa błony śluzowej, złuszczający się nabłonek, obecność komórek żernych.

2. Choroby jamy ustnej

Jedzenie, które pomoże ci zwalczyć grzyby Candida
Jedzenie, które pomoże ci zwalczyć grzyby Candida [10 zdjęć]

Olej kokosowy zawiera kwas tłuszczowy nazywany kwasem kaprylowym, który ma działanie przeciwgrzybiczne

zobacz galerię

W obrębie jamy ustnej dochodzić może do rozwoju wielu różnych chorób. Najczęściej diagnozowane są choroby błony śluzowej (zwłaszcza grzybice, ale również choroby wywołane przez bakterie i wirusy).

Powszechne są również choroby przyzębia (stany zapalne i martwicze) i choroby zębów (próchnica, zapalenie miazgi zęba). W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zaburzenia jej budowy oraz wad wrodzonych (rozszczep podniebienia), hipoplazja, przerosty.

Wśród schorzeń jamy ustnej obecne są również nowotwory. Najczęściej występującym rakiem złośliwym w jamie ustnej jest rak języka. Dotyka on wnętrza jamy ustnej i części ustnej gardła.

Zwykle jest diagnozowany u mężczyzn w średnim i starszym wieku, a czynnikami ryzyka są: palenie tytoniu, choroba alkoholowa, brak odpowedniej higieny jamy ustnej, źle dopasowana proteza, zakażenie wirusem brodawczaka.

Jednym z typów raka jamy ustnej jest również rak wargi (w 90 proc. przypadków choroba atakuje wargę dolną). Częściej chorują mężczyźni palący papierosy lub nadużywający alkoholu. Wśród czynników ryzyka wymienia się również promieniowanie ultrafioletowe, stany zapalne jamy ustnej oraz stany przednowotworowe (rogowacenie białe i erytroplakia).

3. Co to jest grzybica jamy ustnej

Ta niezwykle niebezpieczna choroba pojawiająca się w obrębie jamy ustnej nazywana jest również kandydozą. Wywołuje ją drożdżak Candida albicans, który atakuje organizm w chwili osłabienia.

Charakterystycznym objawem grzybicy jamy ustnej jest biały nalot na podniebieniu i języku. Może on rozprzestrzenić się do gardła i przełyku.

W przypadku małych dzieci grzybica jamy ustnej przyjmuje postać ostrą. Mówi się wówczas o pleśniawkach, które choć nie powodują poważnych powikłań, wymagają bezwzględnego leczenia pod okiem specjalisty.

Zakażenia oportunistyczne, do których należą drożdżyce, dotyczą najczęściej osób o obniżonej odporności (również w przebiegu chorób, tj. AIDS, cukrzyca, białaczka, niedokrwistość, ziarnica złośliwa, gruźlica).

Narażone na rozwój grzybicy jamy ustnej są również osoby z niedoborem witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza, a także kobiety stosujące doustną antykoncepcję. Rozwojowi kandydozy sprzyja również antybiotykoterapia.

W czasie leczenia grzybicy jamy ustnej konieczne jest wyeliminowanie z diety słodyczy, białej mąki, owoców oraz alkoholu.

Odmianą grzybicy jamy ustnej jest kandydoza kącików ust (zajady). Jej rozwojowi sprzyja awitaminoza B2 i niedokrwistość. Kwiaty lipy suszymy ułożone cienką warstwą w ciemnym, przewiewnym miejscu. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić maksymalnie 35 stopni. Wysuszone kwiaty lipy o żółtobiałym kolorze i miodowym zapachu przechowujemy w papierowych torebkach albo szklanych słoikach.

Zobacz też

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza