Trwa ładowanie...

Język - budowa języka, nalot na języku, choroby języka

Nalot na języku może być objawem choroby
Nalot na języku może być objawem choroby (123RF)

Dzięki kubkom smakowym na powierzchni języka odczuwasz smak pożywienia. Od czasu do czasu warto mu się przyjrzeć, ponieważ osad na języku może być oznaką choroby jamy ustnej. Sprawdź, czego objawem jest biały i żółty nalot na języku i kto jest podatny na zachorowanie na schorzenia języka.

spis treści

1. Budowa języka

Język jest zbudowany z mięśni. Składa się z korzenia i pokrytego brodawkami trzonu. Język spowija błona śluzowa. Pod nim znajdują się gruczoły odpowiedzialne za wytwarzanie śliny, czyli ślinianki. Język to narząd, który w organizmie człowieka spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim miesza pokarm w jamie ustnej, gdy go przeżuwasz, a następnie przesuwa go do gardła. Używasz go również do artykulacji mowy.

Językowi, a właściwie znajdującym się na jego powierzchni kubkom smakowym, zawdzięczasz możliwość odczuwania smaku. Kubki te mają receptory, które reagują na smak słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami. Wbrew niegdyś obowiązującej teorii, jakoby za odczuwanie poszczególnych smaków odpowiadały różne części języka, obecnie uważa się, że wszystkie rodzaje kubków są rozmieszczone na całej jego powierzchni, zatem każda część tego narządu może odczuwać 5 smaków.

Mrowienie języka. Objaw, którego nie należy bagatelizować
Mrowienie języka. Objaw, którego nie należy bagatelizować [5 zdjęć]

Delikatne łaskotki, przeradzające się w regularne mrowienie to przede wszystkim denerwująca przypadłość.

zobacz galerię

2. Nalot na języku

2.1. Biały nalot na języku

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Naturalnie język ma delikatnie białe zabarwienie, które nie oznacza choroby. Jednak gdy nalot na języku przypomina swoją konsystencją zsiadłe mleko, istnieje podejrzenie, że rozwija się grzybica jamy ustnej. Diagnozę tę potwierdza pojawienie się białego nalotu w gardle i przełyku. Osad może pojawić się, gdy przyjmujesz antybiotyki, które niszczą naturalną florę bakteryjną. Wówczas organizm jest bardziej podatny na zakażenia. Jednak jeśli biały nalot na języku stwierdzono u zdrowej osoby, warto rozważyć cukrzycę, a nawet zakażenie wirusem HIV.

Biały nalot na języku może być również objawem takich chorób jak: kiła, dur brzuszny, płonica, anemia, a nawet leukoplakia. Tę ostatnią chorobę najczęściej diagnozuje się u osób palących papierosy. Leukoplakia jest zmianą przedrakową, w której biały nalot najpierw można zaobserwować po bokach języka, a następnie na jego grzbiecie.

2.2. Żółty nalot na języku

Jeżeli palisz papierosy, pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, a do przyprawiania potraw często używasz kurkumy, na twoim języku może pojawić się osad o żółtym zabarwieniu. Żółty nalot na języku może być również objawem chorobowym, na przykład wrzodów żołądka i dwunastnicy, zaburzeń funkcjonowania wątroby. W przypadku choroby wrzodowej żołądka choremu doskwiera ból brzucha, zgaga i wymioty. Ponadto żółty nalot może pojawić się na języku, jeżeli nieprawidłowo dbasz o jamę ustną.

3. Choroby języka

3.1. Grzybica języka

Chorobę tę wywołuje grzyb Candida albicans. Przyczyny grzybicy języka to m.in. nałóg tytoniowy i dieta wysokowęglowodanowa. Grzyby biorą udział w trawieniu pokarmów, ale zła dieta sprawia, że nadmiernie rozmnażają się. Grzybicę języka zazwyczaj stwierdza się u dzieci i niemowląt. Może pojawić się także u osób z osłabioną odpornością, chorujących na niedoczynność tarczycy, borykających się z zaburzeniami hormonalnymi i u cukrzyków. Objawy grzybicy języka to biały nalot na języku i podniebieniu, nadżerki i owrzodzenia na jego powierzchni, rumień dziąsłowy. Tym symptomom towarzyszą bolesne zajady w kącikach ust.

3.2. Rak języka

Nowotwór języka to najczęściej występujący rak złośliwy jamy ustnej. Trudno wskazać przyczyny raka języka, można jednak podać kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania. Są to: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i niewłaściwa higiena jamy ustnej. Trzykrotnie częściej na nowotwór języka zapadają mężczyźni (w średnim wieku i dojrzali) niż kobiety. W grupie ryzyka znajdują się osoby z niedoborem żelaza i ryboflawiny.

Objawy nowotworu języka zależą od jego umiejscowienia. Na powierzchni języka mogą pojawić się białe lub czerwone plamy i krostki, które nie znikają przez długi czas. Z ust chorego może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Pacjent nie ma apetytu i traci na wadze, skarży się na przewlekły ból gardła. W zaawansowanym stadium choroby obserwuje się ograniczenie możliwości poruszania językiem, które przechodzi w stan jego unieruchomienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze