Trwa ładowanie...

Ślinotok – przyczyny, kuracja

Ślinotok może mieć kilka przyczyn i nie zawsze musi być związany z chorobą. Czasem ślinotok jest naturalną reakcją organizmu dla przykładu ma ostre przyprawy, ślinotok to również element ząbkowania u dzieci. Jednak są to sporadyczne sytuacje, w których pojawia się ślinotok, a jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą temu inne objawy należy poprosić o konsultację lekarza.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny ślinotoku

W jakich sytuacjach może pojawić się ślinotok? Często pojawia się przy chorobach dziąseł np. stanie zapalnym i zaawansowanej próchnicy. Nadmierne ślinienie się może też wynikać z wady zgryzu. Dlatego przy okazji wizyty u stomatologa należy wspomnieć o wzmożonej produkcji śliny. Wszystkie schorzenia, które powodują podrażnienie błon śluzowych w jamie ustnej mają objaw w postaci ślinotoku. Dlatego przy aftach, opryszczkach, stanach zapalnych, a nawet przy chorobie nowotworowej jest zwiększona produkcja śliny. Nie w każdym przypadku pacjent może samodzielnie zauważyć problem dla przykładu nadżerkę na policzkach, dlatego tak ważna jest stała kontrola dentystyczna, ponieważ może to zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się przewlekłej choroby.

Ślinotok może być naturalną reakcją organizmu na np. pikantne potrawy
Ślinotok może być naturalną reakcją organizmu na np. pikantne potrawy

Ślinotok może być skutkiem dostania się ciała obcego do dróg oddechowych. Dlatego zwłaszcza w przypadku małych dzieci i osób starszych, jeśli obserwuje się ślinotok, krztuszenie się należy reagować bardzo szybko, w niektórych przypadkach może być konieczne udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia ratunkowego.

To też warto wiedzieć

Ślinotok może być objawem zatrucia pokarmowego. Przy nudnościach i wymiotach, biegunce czy bólu żołądka chory może nie zwrócić uwagi na zwiększoną ilość śliny. Ślinotok to także jeden z objawów refluksu żołądkowo – przełykowego. Do innych przyczyn, w których pojawia się ślinotok należą właściwie wszystkie zaburzenia w układzie nerwowym.

Problem z nadprodukcją śliny pojawia się też przy chorobie Parkinsona i przy padaczce. Ślinotok jest też charakterystycznym objawem przy rzadkiej chorobie SLA, w wyniku, której uszkodzony jest dolny i górny neuron ruchowy. Dlatego jest też problem z przełykaniem śliny i znaczny niedowład dolnej części twarzy.

2. Jak leczy się ślinotok?

Jak leczy się ślinotok? Nie jest to dolegliwość, którą można wyleczyć, ponieważ najczęściej jest to skutek uboczny innego schorzenia. Dlatego kuracja polega przede wszystkim na leczeniu docelowej dolegliwości. Jednak bez względu na chorobę, która wywołała nadmierną produkcję śliny warto zmienić sposób jedzenia i rodzaj potraw i przypraw, czyli jeść spokojnie bez łapczywych kęsów, wyeliminować z jadłospisu pikantne potrawy i przyprawy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza