Przejdź na WP

Gardło - czym jest, domowe sposoby na ból gardła, angina

Ból gardła nie zawsze oznacza przeziębienie lub anginę. Niejednokrotnie jest on objawem próchnicy zębów i szkarlatyny. Zazwyczaj po kilku dniach samoistnie znika, ale można wcześniej złagodzić tę dolegliwość. W tym celu warto wykorzystać domowe sposoby na gardło: ziołowe płukanki, okłady z ziemniaków i herbatę z miodem.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Gardło - czym jest?

Gardło to cewa, której długość u osoby dorosłej oscyluje wokół 12 centymetrów. Zajmuje ona przestrzeń od podstawy czaszki do szóstego kręgu szyjnego. Ściana gardła jest zbudowana z błony śluzowej, tkanki podśluzowej, błony mięśniowej i zewnętrznej. Ponadto można wskazać trzy części gardła, czyli część nosową, ustną i krtaniową, a także pozostałe jego elementy: górny brzeg nagłośni, fałdy nalewkowo-nagłośniowe, nalewki i wcięcie międzynalewkowe.

2. Gardło - dolegliwości bólowe

Ból gardła współwystępuje z innymi objawami w różnych chorobach. Jest oznaką zbliżającego się przeziębienia, jak również ospy i szkarlatyny. Ból gardła może zostać wywołany przez infekcję wirusową, próchnicę zębów i choroby przemiany materii. Na dolegliwości mają wpływ takie czynniki jak palenie papierosów i zanieczyszczenie środowiska.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,...

zobacz galerię

2.1. Gardło - domowe sposoby na ból gardła

Chociaż ból gardła z czasem słabnie i samoistnie ustępuje, możemy zmniejszyć stopień nasilenia tej dolegliwości. W tym celu warto przygotowywać ziołowe płukanki. Gardło należy płukać 3 razy dziennie naparem z szałwii, rumianku lub roztworem z przegotowanej wody i soli. Płyn powinien być ciepły, ale nie gorący. Ból gardła przy przełykaniu można ukoić, pijąc herbatę z miodem (ma on właściwości łagodzące) i cytryną albo napar z kwiatu lipy. Napoje te wykazują bowiem działanie antyseptyczne.

Piekący ból gardła może oznaczać wysuszenie śluzówki gardła, warto więc zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu. W tym celu możemy zawiesić mokry ręcznik na grzejniku lub w jego pobliżu ustawić naczynie z wodą. Warto odwołać się do metod naszych babć i zastosować sposób na bolące gardło z wykorzystaniem ziemniaków. Zgodnie z recepturą wystarczy ugotować warzywa, rozgnieść je i zawinąć w ręcznik. Przykładamy kompres do gardła i czekamy do momentu, aż ziemniaki ostygną.

3. Gardło - Angina

3.1. Gardło - objawy anginy

Anginą nazywamy stan zapalny, który obejmuje migdałki podniebienne i śluzówkę gardła. Jest to powszechnie występująca choroba górnych dróg oddechowych. Do rozwoju anginy przyczyniają się najczęściej paciorkowce z grupy A, ale za ten stan zapalny gardła mogą być też odpowiedzialne wirusy i grzyby. Jest to choroba zakaźna, która przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową – na skutek kaszlu czy kichnięcia. Zazwyczaj angina bakteryjna trwa około 4 dni.

Do głównych symptomów typowych dla anginy należą: bardzo wysoka gorączka (ponad 38 stopni Celsjusza), dreszcze, bóle kostno-stawowe i zmiany na migdałkach. U dzieci występują wymioty. Migdałki stają się obrzęknięte i zaczerwienione. Jeżeli anginę wywołały bakterie, po dwóch dniach pojawiają się na nich śluzowo-ropne naloty (w przypadku zapalenia gardła wywołanego przez wirusy nie odnotowuje się nalotu). Zmiany na migdałkach wiążą się z silnym bólem gardła, który utrudnia przełykanie. Pozostałe symptomy anginy to katar i ból głowy. Chory uskarża się również na złe samopoczucie.

3.2. Gardło - leczenie anginy

W leczeniu anginy wywołanej przez bakterie stosuje się antybiotykoterapię skierowaną przeciwko paciorkowcom z grupy A. Najczęściej choremu podaje się antybiotyki z grupy penicylin, które musi przyjmować przez 10 dni, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. Pacjent powinien odizolować się od towarzystwa innych osób, aby ich nie zarazić. W czasie leczenia warto przyjmować duże ilości płynów, a w związku z bólem gardła dieta chorego powinna być półpłynna.

Gardło - czym jest, domowe sposoby na ból gardła, angina
Gardło - czym jest, domowe sposoby na ból gardła, angina (iStock)

Powikłaniem po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym zapaleniu gardła może być m.in. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a u dzieci – ropień zagardłowy. Na temat anginy zwykło mówić się, że „liże stawy, kąsa serce”, ponieważ innym groźnym powikłaniem jest zastawkowa wada serca. Jeśli angina często powraca, warto rozważyć usunięcie migdałków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy