Katar - rodzaje, leczenie

Katar powstaje, gdy tkanki nosa i naczynia krwionośne produkują nadmiar płynu lub śluzu, który wypływa z nosa lub spływa po tylnej ścianie gardła. Katar może pojawić się w wyniku przeziębienia, grypy, kontaktu z alergenami (kurz, pyłki roślin, sierść zwierząt) lub substancjami drażniącymi (np. z dymem papierosowym lub pikantnymi produktami spożywczymi). Przypadłości tej może towarzyszyć uczucie zatkanego nosa, choć nie jest to regułą. Niektóre osoby zmagają się z przewlekłym katarem, którego przyczyna jest niejasna. U podłoża kataru może również leżeć poważna choroba.

Polecane wideo:

Katar - rodzaje

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów kataru jest katar alergiczny. Znany również jako alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny, objawia się nie tylko samym katarem, ale i kichaniem, podwyższonym ciśnieniem w zatokach, swędzeniem oczu oraz zatkanym nosem. Katar alergiczny jest spowodowany reakcją uczuleniową na alergeny wziewne. Układ odpornościowy alergika błędnie identyfikuje niegroźne substancje (roztocza, pyłki lub sierść) jako zagrożenie i wydziela histaminy do krwiobiegu. Substancja ta wywołuje reakcję, która prowadzi do wystąpienia objawów kataru alergicznego.

Katar sienny pojawia się zwykle natychmiast po kontakcie z alergenem. Osoba uczulona na daną substancję oprócz kataru może doświadczać kaszlu, łzawienia oczu, bólu twarzy, obrzęku pod oczami i osłabienia zmysłu smaku lub zapachu.

Katar nie musi być oznaką alergii – może być również objawem przeziębienia. Jak odróżnić katar sienny od zwykłego?

Katar alergiczny Katar w przeziębieniu
Objawy kataru Rzadka, wodnista wydzielina z nosa, brak gorączki. Wodnista lub gęsta, żółta wydzielina z nosa, bóle, niezbyt wysoka gorączka.
Kiedy pojawia się katar? Bezpośrednio po kontakcie z danym alergenem. W ciągu 1-3 dni po styczności z wirusem przeziębienia.
Czas trwania kataru Katar utrzymuje się tak długo, jak alergik ma styczność z uczulającą go substancją. Katar mija po 3-7 dniach.

Katar - leczenie

Najlepszą metodą leczenia kataru siennego jest unikanie substancji, która go wywołuje. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – wówczas warto rozważyć inne strategie. Jeśli katar alergiczny nie jest zbytnio nasilony, leki dostępne na receptę mogą wystarczyć, by złagodzić objawy alergii. W przypadku uciążliwyego kataru  konieczne mogą się okazać leki przepisane przez lekarza. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie leków do pacjenta – często okazuje się, że optymalny efekt terapeutyczny uzyskuje się przy stosowaniu kilku różnych leków jednocześnie.

Zwykły katar spowodowany przeziębieniem nie wymaga leczenia, ale gdy towarzyszy mu uczucie zatkanego nosa, wiele osób decyduje się na zastosowanie sprayu rozrzedzającego wydzielinę dróg oddechowych. Tak zwane spraye mukolityczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, należy jednak pamiętać, że nie wolno podawać ich małym dzieciom (ryzyko skutków ubocznych), a dorośli nie powinni stosować ich dłużej niż przez kilka dni. Zbyt długie aplikowanie preparatów tego typu może bowiem powodować przewlekłe, nawracające stany zapalne błon śluzowych nosa.

Komentarze (15)
~Weronika
~Weronika 6 miesięcy temu

Mój 5 letni synek ma problem z nawracającym ciągłym katarem, nie mam pojecia jak sobie z tym poradzić , naturalne sposoby sa dobre ale w momencie w którym wraca do przedszkola wszystko wraca. Ostantnio dostałam od kolezanki w pracy nozitix dla małego i okazało sie ze troche pomogł i katar nie wraca jak na razie .. macie jakieś inne metody ?

Odpowiedz
~Panda
~Panda ponad rok temu

@~karolinkaaa: szczerze mówiąc to i ja mało kiedy sprawdzałam stężenie kropli. Może dlatego ten katar tyle trwa? Najgorsze, jak spływa i człowiek nie może spać w nocy a później zaczyna kasłać. Chociaż sposoby na kaszel mam opanowane. Przede wszystkim zaczynam od fosidalu i zatrzymuje stan zapalny a wydzielina zaczyna się odrywać. Trzeba będzie pomyśleć o doborze własnościowego produktu na katar.

Odpowiedz
~sandra
~sandra ponad rok temu

@~luna: Ja również mam małego alergika, u nas co prawda to alergia pokarmowa na mleko, w związku z czym mamy ograniczoną dietę. Ale teraz jest mnóstwo przepisów w internecie i można fajnie wzbogacić dietę dziecka zdrowymi rzeczami. Dużo fajnych informacji dla alergików jest na odetchnij spokojnie, możesz dokładnie wiedzieć kiedy są pylenia roślin.

Odpowiedz
~luna
~luna ponad rok temu

sam katar zawsze jest czegoś przyczyną, albo przeziębienia albo alergii. Ja mam małego alergika więc czasem przez ten pierwszy dzień lub dwa trudno odróżnić. Staramy się robić inhalacje, oczyszczanie nosa solą morską i jak najczęściej nos wysmarkać. Co do leków to zazwyczaj podajemy dwa dni przeciwzapalny Fosidla i małemu przechodzą objawy przeziębienia. Dodatkowo sprawdzam co kwitnie w danym momencie i czy nie trzeba podać leków na alergię. Przeziębienie z reguły będzie się wiązało z podwyższoną temperaturą a alergią biała wydzieliną z nosa i kichaniem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Katar - rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Guzek

~Karooooo lina 27 • ostatni post 15 godzin temu

1
Artykuły Katar - rodzaje, leczenie
Katar - rodzaje, leczenie

Katar u niemowlaka

Katar u niemowlaka Odtwórz wideo

Katar u niemowląt to częsta dolegliwość, która utrudnia oddychanie. Dziecko jest rozdrażnione, boli go głowa, odmawia ssania piersi i przez cały (...) oddech. Najczęstszą przyczyną kataru są infekcje wirusowe i zanieczyszczenia...

Nieżyt nosa - przyczyny, objawy, leczenie

Kichający mężczyzna

Kichający mężczyzna

Nieżytowi nosa często towarzyszy osłabienie lub podwyższona temperatura.

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok Odtwórz wideo

), które mogą doprowadzić do zakażenia zatok. Istnieją różne rodzaje tego rodzaju zapalenia. Jednym z nich jest tzw. ostre zapalenie zatok. W tym przypadku (...) charakterystyczne jest nagłe pojawienie się objawów grypopodobnych,...

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Katar - rodzaje, leczenie

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?

Sen a katar Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nocą dodatkowo (...) . Oto kilka skutecznych sposobów, które ułatwią ci zasypianie, gdy...

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Medycyna naturalna

Woda utleniona - sposób na bolące zatoki i katar

Woda utleniona - sposób na bolące zatoki i katar

i ran - objawy, rodzaje Nie obawiaj się. Taka metoda oczyszczania zatok nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Może natomiast sprawić, że poczujesz (...) kataru. Woda utleniona na katar Płukanie zatok...

Bielactwo - produkcja melaniny, objawy, rodzaje, leczenie

Bielactwo chorej pacjentki

Bielactwo chorej pacjentki

Przyczyną choroby jest wymieranie melanocytów - komórek, które odpowiedzialne są za kolor skóry.