Trwa ładowanie...

Koronawirus może wywoływać psychozy i zaburzenia lękowe. Nowe ustalenia

U pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 mogą wystąpić psychozy i stany lękowe
U pacjentów, którzy chorowali na COVID-19 mogą wystąpić psychozy i stany lękowe (123rf)

Dezorientacja, rozstrój nerwowy, psychoza, stany lękowe, zaburzenia pamięci i bezsenność. Trudno skojarzyć te zburzenia z chorobą wirusową, taką jak koronawirus. A jednak w świetle najnowszych badań - wiele wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 może przeniknąć do systemu nerwowego człowieka, prowadząc do szeregu niekorzystnych zmian.

1. Psychoza i bezsenność mogą być powikłaniem po przejściu COVID-19

Koronawirus może atakować układ neurologiczny, prowadząc w konsekwencji do rozstroju nerwowego, stanów lękowych, psychozy, zaburzeń pamięci i bezsenności.

- W COVID-19 obserwuje się cały szereg zaburzeń neurologicznych, chociaż nie wiadomo jeszcze, które są konsekwencją obecności wirusa w drogach oddechowych i płucach, a które wynikają z bezpośredniego "ataku" wirusa na układ nerwowy. Gdy mówimy o objawach neurologicznych, to mamy na myśli takie objawy jak nudności, wymioty, problemy z pamięcią i koncentracją, nadmierne zmęczenie, zapalenie mózgu, ale także zaburzenia węchu i smaku - wyjaśnia prof. Rafał Butowt z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

U części pacjentów objawy te mogą być wynikiem silnego stresu związanego z przejściem choroby.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać?"

- Pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia lękowe - to objawy, które mogą mieć podłoże psychosomatyczne związane z zagrożeniami występującymi w czasie infekcji COVID-19. W przypadku tych dolegliwości trudniej wskazać ich jednoznaczny związek z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zaburzenia lękowe i nerwicowe mogą być spowodowane poczuciem zagrożenia i obawami przed poważnymi powikłaniami COVID-19 - tłumaczy prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

Wcześniejsze badania brytyjskich psychiatrów z University College London wskazywały, że osoby, które były hospitalizowane i doświadczyły ciężkiego przebiegu COVID-19, mogą mieć zespół stresu pourazowego, depresję i stany lękowe. Może to dotyczyć nawet 1/3 pacjentów.

2. Jednym z powikłań wywołanych przez koronawirusa może być niedowład kończyn

Okazuje się, że u pacjentów z COVID-19 może dochodzić nie tylko do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, ale również do chorób obwodowego układu nerwowego.

- Zakażenie koronawirusem może sprzyjać wystąpieniu polineuropatii zapalno-demielinizacyjnej (Guillain-Barre), która objawia się niedowładami dolnych oraz górnych kończyn i może mieć bardzo dramatyczny przebieg. W tym wypadku problem jest jeszcze bardziej złożony, bo polineuropatia ma podłoże autoimmunologiczne, czyli należałoby podejrzewać, że wirus w tym wypadku nie tyle bezpośrednio uszkadza nerwy obwodowe, ale indukuje zaburzenia immunologiczne, które prowadzą następnie do uszkodzenia nerwów obwodowych - mówi kierownik Centrum Neurologii w Łodzi.

Część zmian neurologicznych może się utrzymywać także po wyzdrowieniu. Lekarze apelują, by u pacjentów chorujących na COVID-19 częściej wykonywać badania obrazowe mózgu (MRI, CT) w celu wykrycia zmian chorobowych w centralnym układzie nerwowym. Konieczne jest także monitorowanie pacjentów, u których wystąpiły objawy neurologiczne, przez kilka miesięcy po tym, jak opuścili szpital. Zdaniem specjalistów pozwoli to na złagodzenie komplikacji neurologicznych, które mogą rozwinąć się w przyszłości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze