Nie rozpoznał u siebie objawów zawału. Uratowała go rozmowa z żoną pacjenta
Dr. Chris Loreto doświadczony lekarz pracujący w jednym z kanadyjskich SOR-ów, po przyjęciu pacjenta z zawałem serca zorientował się, że ma niepokojące objawy. Zdiagnozował sam siebie po rozmowie z żoną chorego.
W tym artykule
Lekarz nie rozpoznał u siebie objawów zawału
Dr. Chris Loreto, doświadczony ratownik z Kanady przeżył zawał serca, który zdiagnozował dzięki przypadkowemu spotkaniu. Do tej sytuacji doszło w listopadzie ubiegłego roku.
Jak podaje MedicalDaily, Loreto od miesięcy zmagał się z bólem w klatce piersiowej, który przypisywał refluksowi żołądkowemu. W końcu po udziale meczu hokejowym zignorował ból rąk i poszedł do pracy.
Podczas dyżuru w szpitalu Timmins and District Hospital, leczył pacjenta po masywnym zawale serca. Rozmowa z żoną pacjenta uświadomiła mu, że ich objawy są dosłownie identyczne.
Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?
Loreto, podobnie jak jego pacjent, przyjmował leki na refluks, które nie przynosiły ulgi. Zaniepokojony podobieństwami, zwrócił się do kolegów, którzy natychmiast przeprowadzili badania. Wyniki potwierdziły zawał serca, a Loreto został przewieziony do Health Sciences North w Sudbury.
W szpitalu Loreto i jego pacjent znaleźli się w sąsiednich salach. Żona pacjenta podziękowała Loreto za uratowanie męża, na co lekarz odpowiedział: "Nie, to pani uratowała moje życie".
Obecnie, trzy miesiące po zdarzeniu i już z założonymi stentami, Loreto przebywa na zwolnieniu lekarskim i przechodzi rehabilitację kardiologiczną.
Jakie są objawy zawału serca?
Zawał serca to stan zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowej interwencji. Objawy mogą się różnić w zależności od osoby, ale najczęstsze to:
silny ból w klatce piersiowej - uczucie gniecenia, ucisku lub pieczenia, które może promieniować do ramienia (częściej lewego), pleców, szyi, żuchwy lub nadbrzusza.
duszność - trudności z oddychaniem, uczucie braku powietrza,
zimne poty - nagłe, intensywne pocenie się bez wyraźnej przyczyny,
nudności i wymioty - szczególnie u kobiet, mogą być mylone z zatruciem pokarmowym,
zawroty głowy, osłabienie, omdlenia - poczucie skrajnego zmęczenia lub nagła utrata przytomności,
niepokój i lęk - często określany jako „przeczucie śmierci”.
Objawy mniej typowe (częściej u kobiet, osób starszych, cukrzyków):
ból brzucha (podobny do zgagi),
uczucie zmęczenia i osłabienia,
długotrwała duszność bez bólu w klatce piersiowej**.
Ktoś ma zawał - co robić?
Im szybciej chory trafi do szpitala, tym większa szansa na skuteczne leczenie (np. angioplastykę, czyli udrożnienie tętnic). Liczy się każda minuta!
wezwać pomoc - natychmiast zadzwonić pod numer 112 lub 999 i zgłosić podejrzenie zawału serca,
ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej - z podparciem pleców, aby zmniejszyć obciążenie serca,
poluzować ubranie - rozpiąć kołnierzyk, zdjąć krawat lub pasek, aby ułatwić oddychanie,
zapewnić dostęp do świeżego powietrza - otworzyć okno, jeśli to możliwe.
podać aspirynę (jeśli chory nie ma przeciwwskazań) - 150–300 mg (najlepiej do rozgryzienia), ponieważ pomaga rozrzedzić krew,
podanie nitrogliceryny (jeśli chory już ją stosuje) - 1 dawka pod język co 5 minut (maksymalnie 3 dawki),
monitorować stanchorego - jeśli przestanie oddychać, rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO): 30 uciśnięć klatki piersiowej (tempo 100–120/min), potem 2 oddechy ratownicze i na zmianę kontynuować do przyjazdu karetki.
Czego nie robić? Przede wszystkim nie zostawiać chorego samego, nie podawać jedzenia ani napojów, nie lekceważyć objawów - im szybsza pomoc, tym większa szansa na przeżycie i mniejsze uszkodzenie serca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- Medical Daily
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.