Psychoza - zagrożenia, objawy, grupy ryzyka, przyczyny, leczenie

Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno, odróżnić rzeczywistości od fikcji albo zachować się stosownie do sytuacji. Żeby tego było mało, wierzysz w rzeczy, które inni uważają za dziwne i nierealne.

Psychoza - zagrożenia

Nieleczona psychoza czyni spustoszenie w głowie i całym organizmie osoby w stanie psychozy, jak również jej bliskich (większe ryzyko problemów zdrowotnych, przedwczesna śmierć, ryzyko popełnienia samobójstwa, pogorszenie relacji i ograniczenie życia społecznego). Tylko przez edukację można mieć nadzieję, że psychozy będą szybko wykrywane i odpowiednio leczone, co znacząco zwiększy szanse na zachowanie zdrowego i, na ile to możliwe, normalnego życia przez osoby dotknięte tą chorobą. Ważne również, aby poszerzać świadomość społeczną na temat zaburzeń psychicznych, by przeciwdziałać tym samym procesom stygmatyzacji, dyskryminacji, marginalizacji i odrzucenia cierpiących przez społeczeństwo.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Psychoza - charakterystyka

Psychoza (powinno się raczej używać liczby mnogiej: psychozy) to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością, co jest głównym elementem odróżniającym ją od nerwicy. Osoba chorująca na nerwicę zachowuje kontakt z rzeczywistością: na przykład ktoś, kto cierpi na fobie na punkcie myszy lub pająków, z reguły wie, że nie mogą one zrobić człowiekowi realnej krzywdy. Taka osoba pozostaje krytyczna w stosunku do swoich objawów. Osoba w stanie psychozy nie jest świadoma symptomów: uznaje je za część rzeczywistości. Na przykład, jeśli ma urojenia paranoidalne, będzie się czuła realnie zagrożona przez inne osoby i przez całe otoczenie. Istnieje wiele różnych form psychozy:

 • schizofrenia,
 • zaburzenia schizoafektywne,
 • psychozy reaktywne,
 • psychozy egzogenne.

Psychoza maniakalno-depresyjna znana jest m.in. pod nazwą choroba afektywna dwubiegunowa. Psychoza maniakalno-depresyjna polega na wahaniach nastroju i przechodzeniu od manii i depresji do pozornego powrotu do zdrowia psychicznego. Osoba w stanie psychozy może zagrażać zarówno sobie, jak i innym. Psychoza maniakalno-depresyjna jest spowodowana przez czynniki wewnętrzne. Wywołują ją zaburzenia w wydzielaniu różnych substancji odpowiedzialnych za nasz nastrój i jasność myślenia jak np. serotonina, dopamina czy noradrenalina. U osób w stanie psychozy mogą również odgrywać pewną rolę czynniki genetyczne.

Psychoza - objawy

Do wczesnych objawów psychoz zaliczamy: zmiany nastroju, zaburzenia snu i apetytu, spadek energii i motywacji, wyizolowanie, trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w szkole lub w pracy.

Objawy właściwe dla psychoz to:

 • Zaburzenia percepcji (halucynacje: słyszenie głosów, widzenie rzeczy, czucie dotyków oraz zapachów, które nie istnieją).
 • Fałszywe przekonania lub dziwna, nieuzasadniona ocena sytuacji (urojenia: wiara w to, że jest się śledzonym, nie mając do tego żadnych podstaw lub np. wyobrażanie sobie, że inni mogą czytać w twoich myślach).
 • Dezorganizacja myśli (wypowiadanie się w niezrozumiały sposób) lub dziwne zachowanie.
 • Odcięcia emocjonalne (poczucie zubożenia swoich emocji lub wręcz pustki uczuciowej; także ekspresja emocji (mimika, gestykulacja) może być ograniczona lub wręcz nieadekwatna).

Psychoza - grupy ryzyka

Najbardziej narażone na psychozę są osoby młode: mężczyźni między 15. a 30. rokiem życia i kobiety między 15. a 35. rokiem życia. Od 4 do 5 proc. młodych osób przechodzi w którymś momencie swojego życia epizod psychotyczny. Większość z nich jest całkowicie uleczana. Pod względem ryzyka psychoz płeć nie ma znaczenia. Różnią się jedynie pierwsze objawy psychozy oraz przebieg choroby. Jest to spowodowane zróżnicowaną gospodarką hormonalną u kobiet i mężczyzn. Kobiety najczęściej chorują między 25. a 34. rokiem życia, natomiast mężczyźni zapadają na psychozy w wieku 17-26 lat. Epizody psychotyczne należy leczyć i w większości przypadków są one całkowicie uleczalne.

Psychoza - przyczyny

Chociaż dokładna przyczyna psychoz nie została odkryta, wiadomo, że wynika ona z anomalii w mózgu, a dokładniej zaburzeń neurotransmisji (związanych z przekazywaniem dopaminy i serotoniny). Takie zaburzenie równowagi może być wywołane przez różne czynniki środowiskowe, np. narkotyki, alkohol, choroby somatyczne (np. guz mózgu), jednak najczęściej przyczyna pozostaje nieznana. W przypadku zaburzeń takich jak schizofrenia, czy zaburzenia schizotypowe, najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza mówiąca o korelacji kilku czynników: genetycznych, psychologicznych oraz środowiskowych.

Psychoza - leczenie

Istotne jest, aby leczenie psychozy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Dzięki temu znacząco wzrastają szanse na całkowite lub prawie całkowite wyleczenie oraz zmniejsza się ryzyko takich negatywnych zjawisk, jak depresja, samobójstwa, przemoc, długotrwałe bezrobocie, alienacja itd.

Obecnie dostępne leczenie jest bardzo skuteczne i przewiduje m.in. leki przeciwpsychotyczne, interwencje w gronie rodzinnym, środowiskowe systemy wsparcia, terapię kognitywno-behawioralną, psychoterapię.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychoza afektywna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Psychoza afektywna
Psychoza afektywna

Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychoza maniakalno-depresyjna

. Zaburzenie maniakalno-depresyjne lepiej określić jako cyklofrenia albo choroba afektywna dwubiegunowa. Zaburzenie afektywne dwubiegunowe (...) innych. Charakterystyka choroby afektywnej dwubiegunowej Zaburzenie...

Psychoza afektywna

Leki przeciwpsychotyczne

Leki przeciwpsychotyczne to inaczej neuroleptyki. Jak sama nazwa wskazuje, leki antypsychotyczne leczą objawy psychozy - urojenia, omamy, wycofanie społeczne i pobudzenie. Pierwszy raz określenia „leki przeciwpsychotyczne" użyli francuscy lekarze - Jean...

Psychoza afektywna

Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne

, manii, schizofrenii czy zespole urojeniowym. Nie wszystkie jednak dysfunkcje psychologiczne zasługują na miano zaburzeń psychotycznych. Psychoza (...) , zaburzenia schizoafektywne, np. parafrenię, paranoję i zaburzenia afektywne,...

Psychoza afektywna

Myśli samobójcze - przyczyny, zaburzenia, depresja, leczenie

osobowości, zaburzenia afektywne, ale także zażywanie substancji psychoaktywnych, jak i nadużywanie alkoholu. U osób z zaburzeniami psychicznymi, myśli (...) poczucie własnej wartości. Osoby nadużywające alkoholu i substancji psychoaktywnych...

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

AH1N1, rozwiązanie zagadki (WIDEO)

AH1N1, rozwiązanie zagadki (WIDEO) Odtwórz wideo

epidemii zachorowalności na tę grypę. Różne grupy osób są obarczone różnym stopniem ryzyka, a sama choroba może przebiegać na wiele sposobów. Warto (...) . Wyjaśnia on, że generalnie grypy dzieli się na grupy,...

Powikłania po grypie - grupy ryzyka, rodzaje, zapalenie płuc, zespół Guillaina-Barrego, Zespół Ray'a

#dziejesienazywo: Groźne powikłania po grypie (WIDEO)

#dziejesienazywo: Groźne powikłania po grypie (WIDEO) Odtwórz wideo

Zakażenie wirusem grypy może skutkować wieloma powikłaniami, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolność krążeniowo-oddechowa. Lekarz rodzinny dr Michał Sutkowski wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest, aby szczepić się przeciw...

Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

AH1N1, czy jesteś zagrożony? (WIDEO)

AH1N1, czy jesteś zagrożony? (WIDEO) Odtwórz wideo

, w czasie zachorowania na grypę mogą liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami tej choroby. Osobami z grupy wysokiego ryzyka są także osoby chorujące (...) Ostatnio wiele słyszy się na temat wirusa świńskiej grypy....