Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Psychoza

Wyobraź sobie, że nie jesteś w stanie myśleć jasno, odróżnić rzeczywistości od fikcji albo zachować się stosownie do sytuacji. Żeby tego było mało, wierzysz w rzeczy, które inni uważają za dziwne i nierealne.

1. Zagrożenia związane z psychozą

Nieleczona, psychoza czyni spustoszenie w głowie i całym organizmie osoby na nią cierpiącej, jak również jej bliskich (większe ryzyko problemów zdrowotnych, przedwczesna śmierć, ryzyko popełnienia samobójstwa, pogorszenie relacji i ograniczenie życia społecznego). Tylko przez edukację można mieć nadzieję, że psychozy będą szybko wykrywane i odpowiednio leczone, co znacząco zwiększy szanse zachowanie zdrowego i, na ile to możliwe, normalnego życia przez osoby dotknięte tą chorobą. Ważne również, aby poszerzać świadomość społeczną na temat zaburzeń psychicznych, by przeciwdziałać tym samym, procesom stygmatyzacji, dyskryminacji, marginalizacji i odrzucenia cierpiących przez społeczeństwo.

2. Czym jest psychoza?

Psychoza (powinno się raczej używać liczby mnogiej: psychozy) to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się utratą kontaktu z rzeczywistością, co jest głównym elementem odróżniącym ją od nerwicy. Osoba chorująca na nerwicę zachowuje kontakt z rzeczywistością: na przykład ktoś, kto cierpi na fobie na punkcie myszy lub pająków z reguły wie, że nie mogą one zrobić człowiekowi realnej krzywdy. Taka osoba pozostaje krytyczna w stosunku do swoich objawów. Osoba cierpiąca na psychozę nie jest świadoma swoich objawów: uznaje je za część rzeczywistości. Na przykład jeśli ma urojenia paranoidalne, będzie się czuła realnie zagrożona przez inne osoby i przez całe otoczenie. Istnieje wiele różnych form psychozy:

 • schizofrenia,
 • zaburzenia schizoafektywne,
 • psychozy reaktywne,
 • psychozy egzogenne.

3. Objawy psychozy

Do wczesnych objawów psychozy zaliczamy: zmiany nastroju, zaburzenia snu i apetytu, spadek energii i motywacji, wyizolowanie, trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, trudności w szkole lub w pracy.

Objawy właściwe psychozy to:

 • Zaburzenia percepcji (halucynacje: słyszenie głosów, widzenie rzeczy, czucie dotyków oraz zapachów, które nie istnieją).
 • Fałszywe przekonania lub dziwna, nieuzasadniona ocena sytuacji (urojenia: wiara w to, że jest się śledzonym, nie mając do tego żadnych podstaw lub np. wyobrażanie sobie, że inni mogą czytać w twoich myślach).
 • Dezorganizacja myśli (wypowiadanie się w niezrozumiały sposób) lub dziwne zachowanie.
 • Odcięcia emocjonalne - poczucie zubożenia swoich emocji lub wręcz pustki uczuciowej. Także ekspresja emocji (mimika, gestykulacja) może być ograniczona lub wręcz nieadekwatna.

4. Kto jest narażony na psychozę?

Najbardziej narażone na psychozę są osoby młode: mężczyźni między 15 a 30 rokiem życia i kobiety między 15 a 35 rokiem życia. Od 4 do 5% młodych osób przechodzi w którymś momencie swojego życia epizod psychotyczny. Większość z nich jest całkowicie uleczana. Pod względem ryzyka zachorowania płeć nie ma znaczenia. Różnią się jedynie pierwsze objawy psychozy oraz przebieg choroby. Jest to spowodowane zróżnicowaną gospodarką hormonalną u kobiet i mężczyzn. Kobiety najczęściej chorują między 25 a 34 rokiem życia, natomiast mężczyźni zapadają na psychozy w wieku 17-26 lat. Epizody psychotyczne należy leczyć i w większości przypadków są one całkowicie uleczalne.

5. Przyczyny psychozy

Chociaż dokładna przyczyna psychozy nie została odkryta, wiadomo, że wynika ona z anomalii w mózgu, a dokładniej zaburzeń neurotransmisji (związanych z przekazywaniem dopaminy i serotoniny). Takie zaburzenie równowagi może być wywołane przez różne czynniki środowiskowe np. narkotyki, alkohol , choroby somatyczne (np. guz mózgu), jednak najczęściej przyczyna pozostaje nieznana. W przypadku zaburzeń takich jak schizofrenia, czy zaburzenia schizotypowe, najbardziej prawdopodobna wydaje się hipoteza mówiąca o korelacji kilku czynników: genetycznych, psychologicznych oraz środowiskowych.

6. Leczenie psychozy

Istotne jest, aby leczenie psychozy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Dzięki temu znacząco wzrastają szanse na całkowite lub prawie całkowite wyleczenie oraz zmniejsza się ryzyko takich negatywnych zjawisk, jak depresja, samobójstwa, przemoc, długotrwałe bezrobocie, alienacja itd.

Obecnie dostępne leczenie jest bardzo skuteczne i przewiduje m.in. leki przeciwpsychotyczne, interwencje w gronie rodzinnym, środowiskowe systemy wsparcia, terapię kognitywno-behawioralną, psychoterapię.

Źródła zewnętrzne

Redakcja abcZdrowie.pl,
Komentarze (6)
~aleksandra
~aleksandra

Właśnie chyba się dowiedziałam że mam psychozę w połączeniu ze schizofrenią..

Odpowiedz
~znerwicowany filutek
~znerwicowany filutek

@~aleksandra:
To nic, całe szczęście, że nie nerwicę. Schizo i inne psychozy leczy się teraz z powodzeniem proszkami, a w przypadku nerwicy potrzebna jest długoterminowa terapia trwająca zazwyczaj latami i nie przynosząca całkowitego wyleczenia. Ja niestety mam nerwicę i męczę się strasznie - mimo, że nie mam żadnych zaburzeń myślenia i postrzegania.

Odpowiedz
~Fabrizo
~Fabrizo

Witam potrzebuje pomocy jakiegoś specjalisty raz tylko raz malutka kreskę mefedronu i myślałem że jak wstane rano będzie wszystko w porządku a tu już przez tydzień mnie trzyma znaczy mam inny tok myślenia non stop zdaję sobie sprawę że to nie co tydzień temu skupiam się na tym czy zostanie mi to do końca życia wczoraj wypilem zamiast zasnąć mój umysł chciał żebym nie spał żebym o tym nie zapomniał inni mówią ze to placebo a ja czuję ze w moim myśleniu jest inaczej nie umiem sobie z tym poradzić potrzebuje fachowcy czuje się niby normalnie ale nie mogę o tym przestać myśleć

Odpowiedz
~K0lekcjoner
~K0lekcjoner

albo psychoze albo schizofrenie od ok pol roku jest ona taka ze pozwala dostrzec rzeczy takie ze ciezko mi nazwac to co mam choroba ze wzgledu na to ze mimo zlych odczuc sa i tak wspaniale przynajmniej tak mi sie wydaje ze wiem ze cos mi jest ale jest to dla mnie jak dar od boga i potepienie przez diabla.

Odpowiedz
~king1903
~king1903

Siema mialem to samo pamietasz jak rozluzniasz umysl ? Sproboj sie tak odprezyc iskup to odprezenie na czyms wlacz muyke np i w yobraz sobie soba , nie wyobraznia ale soba co robisz np patrze cwicz to kilka tazy dziennie i przejdzie poza tym nie boj sie byc soba itp i idz jak najszybciej do dr milego dnia i trzymaj sie stary , ( taka pierwszpomoc na zwieche w zyciu :O ) @~Fabrizo:

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Psychoza afektywna - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Psychoza afektywna
Psychoza afektywna

Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychoza maniakalno-depresyjna

Psychozę maniakalno-depresyjną uznaje się za jeden z rodzajów depresji. Nie jest to jednak do końca prawidłowa nazwa tej jednostki nozologicznej. Zaburzenie maniakalno-depresyjne lepiej określić jako cyklofrenia albo choroba afektywna dwubiegunowa.

Psychoza afektywna

Zaburzenia psychotyczne

Zaburzenia psychotyczne

W potocznym rozumieniu ludzie nadużywają określenia „choroby psychiczne". Mówiąc o zaburzeniach psychicznych, przeciętny Kowalski pomyśli o depresji, manii, schizofrenii czy zespole urojeniowym. Nie wszystkie jednak dysfunkcje psychologiczne zasługują na...

Psychoza afektywna

Leki przeciwpsychotyczne

Leki przeciwpsychotyczne to inaczej neuroleptyki. Jak sama nazwa wskazuje, leki antypsychotyczne leczą objawy psychozy – urojenia, omamy, wycofanie społeczne i pobudzenie. Pierwszy raz określenia „leki przeciwpsychotyczne” użyli...

Skutki alkoholizmu

Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa jest poważną chorobą psychiczną, powstającą w wyniku nadużywania alkoholu. Wyróżnia się wiele psychoz alkoholowych, np. majaczenie drżenne, halucynozę alkoholow

Zdrowie psychiczne

Psychoza afektywna

Psychoza afektywna, a poprawnie psychoza schizoafektywna, to choroba mieszcząca się w obrazie klinicznym między typową postacią schizofrenii a zespołami afektywnymi - epizodem maniakalnym i depresyjnym. Psychoza schizoafektywna jest często utożsamiana...

Depresja poporodowa

Psychoza poporodowa

Pojawienie się na świecie dziecka dla każdego rodzica jest rewolucją i zmianą organizacji dotychczasowego uporządkowanego życia. Niemal 3/4 kobiet doświadcza krótkotrwałego przygnę

Schizofrenia

Epizod psychotyczny

(...) różnych genów z kannbinoidami prowadzących do wystąpienia psychozy. Sprawa nie jest tak oczywista gdyż psychoza, a szczególnie ... do dokładnej diagnozy także i pod kątem współwystępujących w psychozą zaburzeń afektywnych, jako że zarówno w przypadku...

Witaminy z grupy B

Zespół Korsakowa

Zespół Korsakowa, inaczej psychoza Korsakowa, to zaburzenie neuropsychiatryczne, które występuje głównie u alkoholików. Choroba Korsakowa wiąże się z dużym niedoborem witamin z grupy B. Nazywana również tiaminą, witamina B1 odgrywa znaczącą rolę w przyswajaniu pokarmów i transformacji glukozy w energię dla mózgu. Przedłużony niedobór witamin z grupy B może doprowadzić ... Korsakowa Zmiany w mózgu zachodzące w związku z psychozą Korsakowa są nieodwracalne. Choroba jest tym poważniejsza, że w...

Odżywki dla sportowców

Tauryna

Tauryna

(...) nie powinny stosować osoby: z dwubiegunową psychozą afektywną, z alergiami, w ciąży, a także podczas karmienia piersią.