Trwa ładowanie...

Stany Zjednocznone: koronawirus atakuje komórki płuc, nosa i jelita cienkiego. Nowe badania

Naukowcy w Stanach Zjednoczonych wskazali komórki, przez które wirus SARS-CoV-2 wnika do organizmu
Naukowcy w Stanach Zjednoczonych wskazali komórki, przez które wirus SARS-CoV-2 wnika do organizmu (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy wskazali organy, które są najbardziej podatne na atak wirusa SARS-CoV-2. Ich zdaniem wirus wykorzystuje do wniknięcia w organizm, dwa białka, które działają jak receptor. Na tej postawie stwierdzili, że w pierwszej kolejności kieruje swój atak na komórki płuc, nosa i jelita cienkiego.

1. Jak koronawirus dostaje się do organizmu?

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Uniwersytetu Harvarda współpracujących z innymi instytutami wskazuje, które komórki koronawirus atakuje w pierwszej kolejności. Praca wkrótce zostanie opublikowana w czasopiśmie Cell, jednak naukowcy wcześniej postanowili podzielić się swoimi rewelacjami.

Podczas badania Amerykanie potwierdzili, że koronawirus wykorzystuje do wniknięcia do komórek dwa białka, które działają jak receptory. Jednym z nich jest ACE2 - enzym konwertujący angiotensynę 2, drugim TMPRSS2 transbłonowa proteaza seryna 2. Naukowcy wyszli z założenia, że chorzy na Covid-19 najczęściej mają dolegliwości dotyczące dróg oddechowych i układu pokarmowego. W związku z tym skupili się na tym obszarze.

Zobacz także: Lekarz wyjaśnia, jak koronawirus niszczy płuca. Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli

2. Które narządy atakuje koronawirus?

Zobacz film: "Dr Łukasz Rąbalski wyizolował genom koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta"

Jak donosi Medical News Today autorzy badania ustalili, że białka wykorzystywane przez wirusa jako główne receptory są obecne w organizmie w rejonie nosa, płuc oraz jelita cienkiego. Po szczegółowej analizie wskazali komórki, przez które ich zdaniem zaczyna się inwazja wirusa.

W płucach koronawirus "zaczepia" się dzięki pneumocytom typu II, które wyściełają pęcherzyki płucne, w nosie przez komórki wydzielnicze czara, które wytwarzają śluz. Z kolei w jelicie cienkim pojawia się dzięki enterocytom, które zapewniają wchłanianie kluczowych składników odżywczych.

Autorzy badania wiążą ze swoim odkryciem duże nadzieje, są przekonani, że ich praca pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm rozprzestrzeniania koronawirusa w organizmie.

"Naszym celem jest przekazywanie informacji społeczności i dzielenie się danymi tak szybko, jak to tylko możliwe, abyśmy mogli przyspieszyć bieżące wysiłki środowisk naukowych i medycznych" - podkreślał w rozmowie z Medical News Today prof. Alex Shalek z Massachusetts Institute of Technology, współautor badania.

Zobacz także: Koronawirus. Podatność za zakażenie zapisana jest w genach?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Medical News Today

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze