Trwa ładowanie...

Koronawirus. Podatność za zakażenie zapisana jest w genach?

 Dorota Mielcarek
Dorota Mielcarek 30.03.2020 16:48
Badania genetyczne nad koronawirusem
Badania genetyczne nad koronawirusem (East News)

Zdaniem genetyków dr. Pawła Gajdanowicza i dr. Mirosława Kwaśniewskiego, osoby o określonych cechach genetycznych mogą być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 i inaczej reagować na leki stosowane w trakcie leczenia. Wszystko zapisane jest w naszych genach.

1. Geny a koronawirus SARS-CoV-2

Podczas zakażenia koronawirusem SARS CoV-2, tak jak w przypadku innych chorób, istotną rolę odgrywają geny. Zdaniem dr hab. Mirosława Kwaśniewskiego, kierownika Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, już wcześniejsze badania wykazały, że w obrębie ludzkiego genu ACE2 (są to receptory znajdujące się w komórkach układu oddechowego) zidentyfikowano szereg wariantów mogących wpływać na podatność na infekcję innymi koronawirusami, np. SARS CoV-1.

Tego samego zdania jest dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"
Dr Gajdanowicz
Dr Gajdanowicz

-Badania genetyczne i analizy asocjacyjne umożliwiły wykrycie związków pomiędzy genetycznymi różnicami a podatnością na zakażenia takimi wirusami jak: HIV, HBV, HCV, wirus dengi, bakteriami wywołującymi gruźlicę, trąd, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz pasożytami wywołującymi malarię – wymienia Gajdanowicz.

Aby lepiej to zobrazować, warto posłużyć się konkretnym przykładem.

- Mutacja w genie kodującym receptor CCR5 czyni osoby mniej podatnymi na zakażenie HIV, a podobne zależności można mnożyć – dodaje genetyk.

2. Koronawirus a cechy genetyczne

To właśnie dzięki znajomości mechanizmów, które są odpowiedzialne za przenikanie wirusów do organizmu i analizie kodów białka, można przewidzieć, czy różnice w ludzkim DNA mają wpływ na podatność na zakażenie nowym koronawirusem. Warto zauważyć, że każda osoba na świecie ma swój unikalny kod DNA (z drobnymi wyjątkami).

Geny mają wpływ na chorobę
Geny mają wpływ na chorobę (East News)

Oznacza to, że osoby posiadające określone cechy genetyczne mają różną podatność na zakażenie koronawirusem, ale również inaczej zareagują na przyjmowane leki. Wszystko zależne jest od indywidualnych predyspozycji. Warto mieć tego świadomość, choćby ze względu na to, aby nie uogólniać tego, co wiemy o wirusie. Nie możemy założyć, że wszystkie osoby zdrowe przejdą zakażenie łagodnie, a sam koronawirus SARS-CoV-2 nie stanowi dla nich śmiertelnego zagrożenia.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, które cechy wpływają na predyspozycje, jednak badania trwają i mają nadzieję, jak najszybciej znaleźć odpowiedź.

3. Covid-19 a gen ACE2

W 2002 i 2003 r., kiedy świat mierzył się z pandemią SARS, naukowcy badali związek pomiędzy ilością białek kodowanych przez gen ACE2, który występował na powierzchni pęcherzyków płucnych, a zakażeniem wirusem. Wyniki analiz były jednoznaczne – pokazały silną relację.

Stąd właśnie wniosek, że podobnie może być w przypadku wirusa SARS CoV-2.

- Mechanizm infekcji komórek płuc przez wirusa SARS-CoV-2 związany jest z aktywacją białek wirusa, przez specyficzny enzym, znajdujący się na powierzchni komórek płuca – tłumaczy dr Mirosław Kwaśniewski. - Wykazano, że aktywowane białka wirusa, podobnie jak w przypadku pandemii SARS-Cov w 2002 roku, łączą się z ludzkim receptorem kodowanym przez gen ACE2, powodując zakażenie – dodaje.

Oznacza to, że naukowcy dokładnie wiedzą, jak wirus dostaje się do naszego organizmu i jak się zachowuje po dostaniu do płuc.

4. Można sprawdzić, czy jesteśmy w grupie ryzyka?

W grupie ryzyka zakażenia Covid-19 są przede wszystkim osoby starsze i z chorobami współistniejącymi (niezależnie od wieku). Badania wykazały, że najbardziej narażeni są cukrzycy i osoby z nadciśnieniem. Okazuje się, że ma to związek z genami, choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Cukrzycy i osoby z nadciśnieniem w grupie ryzyka
Cukrzycy i osoby z nadciśnieniem w grupie ryzyka (East News)

- Widzimy, że na przebieg COVID-19 może wpływać nie tylko wiek pacjentów, ale również choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, a więc takie, których podłoże również może zależeć od uwarunkowań genetycznych i stylu życia. Dopiero teraz, w sytuacji kryzysowej, wszyscy zaczynamy bardziej dostrzegać wagę takich zależności – mówi dr Mirosław Kwaśniewski.

Zidentyfikowanie predyspozycji genetycznych, wpływających na przebieg infekcji wirusowej, realnie wpływa na skuteczność leczenia i długość choroby. Jest to istotne szczególnie dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Wybór najskuteczniejszej metody leczenia pomoże ograniczyć nie tylko ilość zgonów, ale i powikłań po chorobie.

Zobacz także: Lek na koronawirusa - czy istnieje? Jak się leczy COVID-19

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

|Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem? [WIDEO]|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze