Trwa ładowanie...

Koronawirus. Cukrzycy chorujący na Covid-19 z poważniejszymi powikłaniami po chorobie

 Dorota Mielcarek
27.03.2020 17:27
Chorzy na cukrzycę z cięższymi powikłaniami po Covid-19
Chorzy na cukrzycę z cięższymi powikłaniami po Covid-19 (East News)

Złe wieści dla pacjentów z cukrzycą. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne alarmuje, że w grupie pacjentów z cukrzycą, leczenie Covid-19 wywołanej przez koronawirusa SARS CoV-2, daje gorsze rezultaty. Istnieje również duże prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań.

1. Koronawirus a cukrzyca

Najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Chinach. Już pierwsze badania potwierdziły przypuszczenia lekarzy o tym, że największa śmiertelność występuje u pacjentów z chorobami współistniejącymi.

Chorzy na cukrzyce w grupie ryzyka
Chorzy na cukrzyce w grupie ryzyka (iStock)

Z dalszych badań wynikało również, że najbardziej narażone na zgon są osoby z nadciśnieniem i cukrzycą. Jednak to nie koniec złych wieści - u pacjentów z cukrzycą, u których rozwinęła się choroba COVID-19 zaobserwowano wyższe ryzyko rozwoju ciężkich powikłań i zgonów niż u osób zdrowych.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

"Infekcja wirusowa u pacjentów z cukrzycą, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi i zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej, dotyczy to przede wszystkim chorych na cukrzycę typu 1" – przypomnieli eksperci z PTD.

Podkreślili również, że ryzyko u pacjentów z cukrzycą typu 1 i 2 jest podobne, jednak warto zauważyć, że osoby z cukrzycą danego typu różnią się między sobą wiekiem, powikłaniami i sposobem kontroli choroby podstawowej.

"Osoby z powikłaniami cukrzycowymi posiadają prawdopodobnie wyższe ryzyko osiągnięcia gorszych rezultatów leczenia COVID-19 niż chorzy na cukrzycę bez powikłań lub innych schorzeń bez względu na typ choroby" – podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

2. Zabraknie leków dla cukrzyków?

Producenci nie zgłaszają problemów z dostępem do insuliny oraz innych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Podają również, że ta pandemia koronawirusa nie ma wpływu na obecne możliwości produkcji i dystrybucji.

Leki na cukrzycę
Leki na cukrzycę (East News)

3. Jak cukrzycy powinni się chronić przed zarażeniem Covid-19?

Zalecane środki ostrożności dla osób chorujących na cukrzycę są podobne do tych, które są stosowane w przypadku grypy i obejmują przede wszystkim częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą, przy kichaniu i kaszlu zakrywanie twarzy, unikanie zgromadzeń, ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy (nie mniej niż 1-1,5 m), odkażanie telefonów komórkowych, unikanie dotykania nieumytymi rękoma twarzy, rezygnacja z podróży.

Niezbędne przybory dla chorych na cukrzycę
Niezbędne przybory dla chorych na cukrzycę (East News)

Natomiast jeśli COVID-19 rozprzestrzenia się w społeczności bliskiej osobie z cukrzycą powinna ona zastosować dodatkowe środki ostrożności - zostać w domu i przygotować plan na wypadek ewentualnego zachorowania.

Eksperci z PTD doradzili również, aby mieć pod ręką:

  • numery telefonów do lekarzy i zespołu terapeutycznego, apteki oraz ubezpieczyciela,
  • listę leków i ich dawki,
  • produkty zawierające cukry proste (napoje gazowane, miód, dżem, galaretki) na wypadek hipoglikemii i dużego osłabienia spowodowanego chorobą, które utrudnia normalne przyjmowanie pokarmów,
  • zapas insuliny na tydzień do przodu na wypadek choroby lub braku możliwości wykupienia kolejnej recepty,
  • płyn dezynfekujący na bazie alkoholu i mydło do mycia rąk,
  • glukagon i testy paskowe do badania stężenia ciał ketonowych w moczu.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia na cukrzycę chorouje w Polsce ok. 3 mln Polaków.

Zobacz także: Pierwsza osoba zaszczepiona na koronawirusa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze