Trwa ładowanie...

Nie lekceważ tego objawu. Tak poznasz, że serce jest w kiepskim stanie

 Katarzyna Kurek
19.04.2023 10:59
Zauważyłeś taki objaw? Znak, że pora iść do kardiologa
Zauważyłeś taki objaw? Znak, że pora iść do kardiologa (Getty Images)

Zaburzony rytm pracy serca może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Jeśli chwilami czujesz, że twoje serce przestaje bić, nigdy nie lekceważ tego objawu. Zwłaszcza jeśli zmagasz się z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

spis treści

1. Główne przyczyny nierównego bicia serca

Do głównych przyczyn kołatania serca zalicza się schorzenia o podłożu kardiologicznym – wady i niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca czy zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy).

Kołatanie może też wynikać z zaburzeń metabolicznych. Pojawia się u niektórych pacjentów na skutek hipoglikemii (niedocukrzenia) obok innych objawów (nudności, drżenie rąk, uczucie wilczego głodu). Zaburzenia rytmu serca w przebiegu hipoglikemii mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla osób obciążonych ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

Nierówne bicie serca może być też powiązane z nadczynnością tarczycy. Schorzenie charakteryzuje się nadmierną aktywnością hormonalną, prowadzącą do objawów krążenia hiperkinetycznego. U pacjentów obserwuje się wówczas przyspieszenie częstości pracy serca oraz zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego.

Nierówne bicie serca może być także skutkiem przyjmowania niektórych leków.

2. Nierówne bicie serca a nerwica

Zaburzony rytm pracy serca może wynikać także z zaburzeń depresyjnych. Objawy tego typu mogą pojawiać się w zaburzeniach lękowych, w tym w nerwicy serca. Nerwica serca manifestuje się podobnie jak częste schorzenia kardiologiczne. Pojawia się lęk, kołatanie serca, ból i ucisk w klatce piersiowej czy duszności.

3. W tych przypadkach skontaktuj się z lekarzem

Nierówne bicie serca czasem nie jest związane z żadną chorobą. Za ten stan mogą odpowiadać też stres i silne emocje, nadużywanie kofeiny czy alkoholu. Zawsze jednak kiedy pojawia się uczucie, że serce przestaje bić, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista na podstawie przeprowadzonych badań (m.in. badania krwi, EKG, EKG holter) ocenia kondycję serca i wykrywa ewentualne choroby.

Jeśli jednak prócz zaburzonego rytmu serca, pojawiają się inne niepokojące objawy – duszności, ból w klatce piersiowej, omdlenia, zaburzenia widzenia, kłopoty z oddychaniem czy pocenie się rąk, nóg, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze