Koronawirus: jakie choroby zwiększają ryzyko śmierci?
Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie. W największej grupie ryzyka śmierci z powodu koronawirusa znajdują się osoby starsze, ale ryzyko zwiększają również niektóre choroby. O jakich mowa?
1. Koronawirus a nadciśnienie tętnicze
Układ odpornościowy osób starszych często nie funkcjonuje już tak dobrze, jak w przypadku młodych. Dodatkowo wykazuje obniżone możliwości regeneracji. Kolejnym czynnikiem, który osłabia organizm w walce z infekcją, są choroby przewlekłe, ale te wystepują nie tylko u seniorów.
Zobacz także: Czy cynk pomoże w walce z koronawirusem?
Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Co warto podkreślić, nie przeprowadzono jeszcze badań dotyczących przełożenia konkretnych chorób na walkę z wirusem. Chińscy lekarze przypuszczają jednak, nadciśnienie może sprzyjać rozwojowi koronawirusa. Według Du Bin dyrektora Oddziału Intensywnej Terapii w Peking Union Medical College Hospital: "Wśród wszystkich chorób przewlekłych, nadciśnienie jest kluczowym czynnikiem ryzyka". Takie słowa wypowiedział w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Bloomberg.
2. Czy choroby płuc zwiększają ryzyko koronawirusa?
Osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc, astmę lub nałogowi palacze, mogą mieć mniejsze szanse w starciu z koronawirusem. Wszystko przez sposób rozmnażania się wirusa. Mówił o tym w rozmowie z WP abcZdrowie Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak.
Zobacz także: Koronawirus w rodzinie królewskiej
- Koronawirus znacznie bardziej uderza w osoby starsze, schorowane. To już wiemy na pewno. Jest to spowodowane tym, że wirus powoduje wzmożone włóknienie płuc. Osoby starsze są na to po prostu bardziej podatne. Jeśli do tego dojdzie jeszcze choroba przewlekła to sytuacja może być niebezpieczna. - powiedział prof. Flisiak.
Lekarz dodaje jednak, że , choć wiek jest czynnikiem, który uderza najbardziej młodzi ludzie, którzy cierpią na choroby przewlekłe powinny być w tym czasie znacznie bardziej ostrożni.
- Chodzi przede wszytskim o choroby metaboliczne, choroby krążenia, to wszystko, co pogarsza ogólny stan zdrowia pacjenta. W przyszłości, te choroby mogą okazać się kluczowe w walce z każdą chorobą, nie tylko koronawirusem - przypomina Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii.
3. Koronawirus a cukrzyca
Chińskie Centrum ds. Kontroli i Profilaktyki opublikowało 11 lutego na swojej stronie internetowej dane dotyczące śmiertelności pacjentów cierpiących na koronawirusa. Wynikało z nich m.in. to, że śmiertelne zagrożenie występuje w zaledwie 2 proc. wszystkich przypadków. Wśród pacjentów najbardziej narażonych wymieniono osoby starsze, a także wszystkie osoby chorujące na nadciśnienie lub cukrzycę.
- Tutaj również kluczowym czynnikiem jest osłabienie organizmu danego pacjenta. Takie osoby zwykle też lepiej dbają o swoje zdrowie, dlatego, że po prostu muszą. Młoda osoba cierpiąca na cukrzycę powinna się obawiać choroby bardziej, niż jej zdrowy równieśnik. Kiedy organizm jest osłabiony gorzej radzi sobie z bakteriami, grzybami, czy właśnie wirusami. Nadal ryzyko jest u nich jednak mniejsze, niż u osób starszych. Choć, jak zaznaczam, jest to teoretyzowanie. Nie mamy jeszcze tak dokładnych badań - odsumowuje profesor Flisiak.
Szczególnie zagrożone mogą być osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego o podłożu autoimmunologicznym. Niedobór insuliny przyczynia się pośrednio do upośledzenia mechanizmu obronnego organizmu odpowiedzialnego za wczesne neutralizowanie grzybów, bakterii czy wirusów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|#dziejesienazywo: Groźne powikłania po grypie (WIDEO)"]
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.