Trwa ładowanie...

Koronawirus: Czy cynk pomoże w walce z zabójczym wirusem z Chin? Ekspert wyjaśnia

Avatar placeholder
27.03.2020 16:54

Znany amerykański wirusolog, specjalista od koronawirusów prof. James Robb wysłał swoim bliskim maila, w którym radzi, jak skutecznie zabezpieczyć się przed koronawirusem. Wiadomość wyciekła do mediów i natychmiast obiegła świat. Profesor sugeruje w niej, że w walce z zabójczym wirusem pomocne mogą być tableki z cynkiem.

1. Jak uchronić się przed koronawirusem?

Prof. James Robb pod koniec lat 70. był jednym z pierwszych naukowców badających koronawirusy. Swoje badania prowadził na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Wiadomość, którą wirusolog wysłał do swoich bliskich wywołała spore zamieszanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Profesor pisze w niej o najważniejszych zasadach, którymi powinny kierować się osoby chcące uniknąć zarażenia.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czy to możliwe, że chorowaliśmy już wcześniej?"

Oto one:

 • Unikaj podawania ręki na powitanie.
 • Naciskaj wyłączniki światła w ten sam sposób, w jaki puka się w drzwi.
 • Na stacji benzynowej podnoś dozownik za pomocą ręcznika lub jednorazowej rękawiczki.
 • Otwieraj drzwi za pomocą biodra lub zamkniętej pięści. Nie naciskaj klamki za pomocą otwartej dłoni, szczególnie w biurach i miejscach publicznych.
 • Używaj płynu dezynfekującego, pamiętaj, by mieć go również w samochodzie.
 • Myj dokładnie dłonie przynajmniej przez 20 sekund.
 • Kichaj wyłącznie w chusteczki lub w rękaw. Pamiętaj, że wirusy na rękawie mogą przeżyć nawet tydzień.
 • Zaopatrz się w pastylki do ssania z cynkiem. Takie pastylki są skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów). Zażywaj nawet kilka razy dziennie, jeśli czujesz objawy podobne do przeziębienia.

Przedmiotem dyskusji stał się przede wszystkim ostatni punkt. Czy cynk może pomóc w walce z wirusem?

Niektórzy internauci podejrzewają, że wyciek maila to umyślne działanie marketingowe jednej z firm farmaceutycznych działających na rynku amerykańskim. W dalszej części listu pada bowiem wprost nazwa produktu medycznego dostępnego w Stanach Zjednoczonych. Są to pastylki do ssania zawierające cynk.

2. Cynk w leczeniu koronawirusa

Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak mówi w rozmowie z WP abcZdrowie, że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do wszystkich informacji, które pojawiają się teraz w sieci.

- Jestem naukowcem i dopóki nie będą przedstawione naukowe dowody na poparcie tej tezy, to należy je traktować tak, jak podobne pomysły z witaminą C. Nie można krzewić takich informacji. Tak naprawdę w tej kwestii odpowiedź jest wyjątkowo krótka i nie należy rozwodzić się nad tą kwestią – brak dowodów naukowych – mówi prof. Flisiak.

I chociaż cynk jest stosowany jako suplement diety wspomagający układ immunologiczny człowieka, to warto pamiętać o tym, że gdy mamy osłabioną odporność, to nie istnieje jeden niezawodny lek, który zmobilizuje nasz organizm do walki z wirusem. Bez względu czy będzie to koronawirus, czy wirus grypy.

- Ten wirus jest groźniejszy tylko z tego powodu, że wywołał panikę. To jest główny powód. Znacznie mniej boję się wirusa niż osób, które ulegną panice. Wirus sam w sobie ma inną charakterystykę niż grypa sezonowa. On znacznie bardziej uderza w osoby starsze, schorowane. To już wiemy na pewno. Jest to spowodowane tym, że wirus powoduje wzmożone włóknienie płuc. Osoby starsze są na to po prostu bardziej podatne - dodaje prof. Flisiak.

Nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe potwierdzające działanie cynku w walce z koronawirusem, a wyniki różnych publikacji dają sprzeczne informacje.

Badania przeprowadzone w 2010 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia), we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Północnej Karoliny pokazały, że zwiększony poziom cynku wewnątrz komórek ludzkiego organizmu może utrudniać replikację niektórym wirusom (w tym koronawirusom).

Z kolei Indyjscy naukowcy z ośrodka Chandigarh przeanalizowali w 2013 roku dane dotyczące podawania cynku przy potwierdzonych infekcjach wirusowych górnych dróg oddechowych w krajach wysoko rozwiniętych. Naukowcy nie byli w stanie potwierdzić, że cynk pomaga zwalczać infekcje wirusowe (w tym zakażenie koronawirusem).

Należy jednak pamiętać, że profilaktyka przed wirusami to proces. Dobrze, że coraz częściej każdy z nas słyszy zasady, o których powinniśmy pamiętać nie tylko teraz, ale każdego roku w czasie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę.

- O tym, jak należy się zabezpieczyć, słyszymy tak naprawdę od kilku dni zewsząd. Mamy myć często i dokładnie ręce, unikać dużych skupisk ludzkich, trzymać odpowiednią odległość od obcych osób, szczególnie takich z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Powinien być to minimum 1 metr. Jest to taka bezpieczna odległość, która przy zachowaniu pozostałych czynników bezpieczeństwa może nas uchronić przed zakażeniem. To w zasadzie wszystko – podsumowuje profesor Flisiak.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus w Polsce. Najświeższe informacje

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Koronawirus: Czy cynk pomoże w walce z zabójczym wirusem z Chin? Ekspert wyjaśnia
Koronawirus: Czy cynk pomoże w walce z zabójczym wirusem z Chin? Ekspert wyjaśnia (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza