Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Najświeższe informacje, zakażeni, objawy [AKTUALIZACJA 9.03]

Polacy obawiają się, że z Włoch koronawirus szybko dotrze do Polski
Polacy obawiają się, że z Włoch koronawirus szybko dotrze do Polski (iStock)

Koronawirus coraz bliżej Polski. Rośnie niepokój w społeczeństwie. W ciągu dosłownie kilku dni wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się w rejonie północnych Włoch. Informacje o kolejnych ofiarach wirusa ciągle napływają. Globalna liczba zarażonych wzrosła do ponad 80 tysięcy chorych. Tutaj na bieżąco będziemy relacjonować najnowsze doniesienia o wirusie.

1. Koronawirus w Polsce. Śledzimy sytuację na bieżąco

Czy w Polsce czeka nas powtórka z Włoch? Czy jesteśmy przygotowani na wypadek epidemii? Czy powinniśmy zastosować szczególne środki ostrożności? Czy osoby, które wracają z Włochy powinny być poddane przymusowej kwarantannie? Rośnie liczba pytań i wątpliwości związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

09.03. 9:13

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne trzy przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Pacjenci trafili do szpitali w Warszawie, Wrocławiu i w Raciborzu. Na Mazowszu i Dolnym Śląsku potwierdzne przypadki to mężczyźni, do placówki na Śląsku zgłosiła się kobieta.

Zobacz film: "Koronawirus a "choroba X". Realne zagrożenie pandemią"

W Polsce potwierdzono już w sumie 11 przypadków zarażenia koronawirusem, potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że bliscy osób zarażonych i osoby, z którymi mogły mieć kontakt są objęte obserwacją.

04.03. 8:42

Podczas porannej konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce. "Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce. To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Wszelkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać" - powiedział Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały poddane kwarantannie domowej. Pacjent przyjechał do Polski z Niemiec, sam zgłosił się do lekarza. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że pacjent nie jest z grupy wysokiego ryzyka. Łukasz Szumowski zaapelował do mediów o uszanowanie spokoju pacjenta, aby mógł wracać do zdrowia.

3.03. 12:00

W szkole w Policach (województwo zachodniopomorskie) odwołano zajęcia i ponad 200 osób objęto kwarantanną. Decyzja zapadła po tym, jak uczennice, które spędzały ferie we Włoszech, zgłosiły się do lekarza z gorączką i kaszlem.

23:23

Specustawa o koronawirusie przyjęta.

W poniedziałek 2 marca Sejm przyjął ustawę, która ma ułatwić władzom ewentualną walkę z epidemią koronawirusa w Polsce oraz jej skutkami.

2.03 21:30

CNN podaje, że z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 w stanie Waszyngton zmarło łącznie już sześć osób.

**2.03 15:13

Liczba zakażeń we Francji wzrosła do 191. Od niedzieli zdiagnozowano 61 nowych osób.

1.03 21:02

Koronawirus w Czechach. Czeski minister zdrowia potwierdził, że obcenie w jego kraju odnotowano trzy przypadki koronawirusa. Wszystkie zakażone osoby przebywały ostatnio we Włoszech.

29.02 22:27

Odnotowano 29 zgony z powodu koronawirusa we Włoszech. Odnotowano również 240 nowych przypadków infekcji. Jak podaje szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelii, obecnie we Włoszech zakażonych koronawirusem jest 1128 osób. Główne epicentrum włoskiego koronawirusa znajduje się na północy Włoch – w Lombardii, Wenecji Euganejskiej oraz Emilii-Romanii.

Koronawirus na świecie Dane na chwilę obecną mówią o 85 tys. osób zainfekowanych, z czego niespełna 3 tys. nie przeżyły. Dziś o pierwszej śmiertelnej ofierze koronawirusa poinformowały również Stany Zjednoczone.

9:15

To nie był koronawirus. W zespole szkolno-przedszkolnym w Mazańcowicach wznowiono zajęcia. W czwartek wieczorem dotarły wyniki badań nauczycielki, która po powrocie z Rzymu miała objawy grypopodobne. Nie stwierdzono koronawirusa.

5:44

Polak w zespole naukowym we Włoszech. Badaczom w szpitalu zakaźnym w Mediolanie udało się odizolować włoski szczep wirusa SARS-CoV-2. To pierwszy krok w drodze do opracowania szczepionki.

28.02 5:26

Koronawirus potwierdzony w Litwie i Białorusi. Litewskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że jest u nich pierwszy chory, u którego badania potwierdziły zachorowanie na koronawirusa. Podobne informacje płyną z Białorusi - tam również pojawił się pierwszy przypadek zakażenia.

11:22

Łódź: 25-latka po mięsięcznym pobycie w Tajlandii zgłosiła się do szpital im. Biegańskiego. Wykonany test miał potwierdzić, że jest zarażona koronowirusem. Kobieta aktualnie przebywa w szpitalu. Miała już wykonany kolejny test. Teraz lekarze czekają na wynik badania diagnostycznego. Z lotniska im. Chopina w Warszawie do Łodzi przyjechała pociągiem. Ministerstwo zaprzecza.

9:02

Władze Danii i Estonii potwierdziły pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. W izolatkach w szpitalach przebywają teraz mężczyzna, który wrócił z Iranu oraz rodzina, która wróciła z Włoch.

8:11

Pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Pakistanie, Macedonii Północnej, Gruzji oraz Norwegii. Zakażone osoby wróciły z Chin i Włoch.

27.02. 7:19

Litewski rząd chcąc opanować zagrożenie związane z epidemią koronawirusa, ogłasza stan ekstremalny. W kraju tym nie potwierdzono jeszcze przypadku zarażenia wirusem COVID-19.

14:54

Rząd dementuje informacje o pojawieniu się pierwszego przypadku koronawirusa w Krakowie.

14:30

Dwie osoby z podejrzeniem koronawirusa trafiły na na oddział chorób zakaźnych w lubelskim Szpitalu Klinicznym nr 1. Pacjenci byli we Włoszech i skarżą się na dolegliwości ze strony układu oddechowego.

13:30

Pierwszy przypadek koronawirusa w Grecji! Chora to 38-letnia Greczynka, która wróciła z północnych Włoch.

12:00

Resort zdrowia uruchomił specjalną infolinię. "Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (tel. 800 190 590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem" - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

(Twitter)

11:20

Koronawirus w Europie. Pierwszy przypadek śmierci obywatela Francji. 60-letni mężczyzna, który trafił do szpitala w Paryżu zmarł w nocy z wtorku na środę.

9:30

Wszystkie wyniki są ujemne. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił, że nadal nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa. "Wczoraj wieczorem spłynęły do nas wyniki ostatnich próbek, które zostały badane, wszystkie wyniki są ujemne" - powiedział podczas konferencji prasowej.

9:05

Polacy próbowali wywieźć z Tajwanu 3946 maseczek ochronnych. Maksymalnie można wywieźć ich 250 na osobę. Pozostałe maseczki musiały zostać w kraju. Urząd celny zapewnia, że zostaną rozdysponowane pomiędzy osoby uczestniczące w zwalczaniu koronawirusa.

7:50

Dobre wiadomości z Chin. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała, że zauważyła tendencję spadkową, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się epidemii na terenie Chin.

26.02. 6:04

1000 osób pod obserwacją służb sanitarnych w Polsce. "Ta liczba uwzględnia przypadki osób poddanych kwarantannie domowej. Równolegle z nowymi zgłoszeniami kolejne osoby, po przejściu okresu dwutygodniowej obserwacji zwalniane są ze szpitali do domów" - mówi w rozmowie z Business Insider Polska prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

25.02. 22:39

Nauczycielka z podejrzeniem koronawirusa prowadziła lekcje. Sprawa dotyczy nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach na Śląsku, która spędziła ostatni weekend we Włoszech. Jak donosi Fakt.pl, w niedzielę wróciła do Polski i w poniedziałek zdecydowała się pójść do szkoły, by poprowadzić lekcje. Na SOR Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej zgłosiła się już z wysoką gorączką wieczorem w poniedziałek. Choć na wyniki trzeba jeszcze poczekać, wójt gminy Jasienica odwołał zajęcia w szkole. Rodzice boją się, że nauczycielka zaraziła koronawirusem dzieci.

20:21

Do 11 wzrostła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech. W szpitalu w Treviso w Wenecji Euganejskiej zmarła 76-letnia kobieta.

19:27

Koronawirus we Włoszech. Liczba ofiar śmiertelnych wzroła do 10. Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelii przekazał najnowszy bilans: 10 ofiar śmiertelnych i 322 zakażonych.

18:30

Kornawirus na Teneryfie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że wśród turystów uwięzionych w czterogwiazdkowym hotelu H10 w Costa Adeje znajdują się również obywatele Polski.

17:50

Kornawirus w Kielcach? 44-letni Polak z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Mężczyzna wrócił z Włoch z kaszlem i gorączką. Informację potwierdził dyrektor szpitala. Poinformował również, że od mężczyzny pobrano próbki do badań, które zostały wysłane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

16:00

Federalne Biuro Zdrowia Publicznego potwierdza pierwszy przypadek koronawirusa w Szwajcarii.

15:12

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował, że 79 oddziałów zakaźnych w Polsce już działa w trybie podwyższonej gotowości. Szef resortu podczas konferencji prasowej potwierdził, że nadal nie ma w naszym kraju potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. "Na pewno w związku z sytuacją w Europie, ten wirus się prędzej czy później pojawi" - dodał minister Szumowski.

14:00

Koronawirus coraz bliżej naszych granic. Kolejne państwa Europy dołączają do listy miejsc, w których pojawiły się przypadki zainfekowanych pacjentów. Dwa przypadki zarażenia potwierdzono w austriackim Tyrolu. Chodzi o 24-letnią Włoszkę, która pracuje w hotelu w austriackim Innsbrucku i jej chłopaka.

Wcześniej premier Chorwacji Andrej Plenković przekazał wiadomość o pierwszym przypadku zachorowania na koronawirusa.

13:45

Koronawirus w Krotoszynie? Na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Krotoszynie zarządzono stan pełnej mobilizacji. Wszystko z powodu pacjentki, która wróciła z północnych regionów Włoch. U kobiety zaobserowowano niepokojące objawy mogące świadczyć o koronawirusie, takie jak wysoka gorączka i niewydolność oddechowa.

12:44

Drugie podejrzenie koronawirusa w Koszalinie. Do szpitala w Koszalinie trafiła druga osoba z podejrzeniem infekcji wywołanej koronawirusem. Stan pacjentów jest bardzo dobry. Pierwszy pacjent z podejrzeniem koronawirusa trafił do szpitala w Koszalinie w poniedziałek.

12:12

Koronawirus. Dodatkowe środki bezpieczeństwa w Europie. Na terenie lotnisk rozmieszczono ulotki informacyjne. Osoby wracające z Włoch lub Chin będą miały mierzoną temperaturę. Główny Inspektorat Sanitarny informuje podróżnych, że koronawirus z Chin (koronawirus 2019-nCoV) jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Najważniejsza jest dezynfekcja - częste i dokładne mycie rąk mydłem lub środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja, jak prawidłowo myć ręce i ochronić się przed koronawirusem?

11:12

Koronawirus na Teneryfie. Tysiąc osób zostało "uwięzionych" w hotelu. U turysty z Lombardii, przebywającego na popularnej hiszpańskiej wyspie, zdiagnozowano koronawirusa. Wszyscy goście przebywający w tym samym hotelu, co Włoch, są objęci przymusową kwarantanną.

9:13

Mężczyzna z Singapuru diagnozowany w szpitalu zakaźnym

33-letni mężczyzna, który wrócił z Singapuru trafił do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku. PAP donosi, że mężczyzna skarżył się na objawy typowe dla grypy, ale w związku z tym, że niedawno wrócił z Singapuru, jest diagnozowany również w kierunku koronawirusa.

8:30

Część firm prosi pracowników, którzy wrócili z Włoch, o pozostanie w domu

W Polsce nadal nie mamy potwierdzonych przypadków koronawirusa, jak zapewnia ministerstwo zdrowia. Natomiast w kilku szpitalach są pacjenci z podejrzeniem zakażenia. Dziennik Gazeta Prawna alarmuje, że po powrocie z ferii sytuacja może zrobić się poważna, zwłaszcza w stolicy.

Część szkół wysyła dzieci, które były we Włoszech do domu
Część szkół wysyła dzieci, które były we Włoszech do domu (iStock)

Cześć firm podjęła decyzję o wstrzymaniu delegacji, a pracownicy wracający z urlopu we Włoszech proszeni są o pracę z domu przez conajmniej dwa tygodnie. Podobnie postępuje cześć warszawskich szkół. Zakaz przychodzenia do szkoły uczniów, którzy wrócili z ferii we Włoszech wprowadziła jedna ze szkół na Żoliborzu.

Cząsteczka wirusa grypy
Cząsteczka wirusa grypy

Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową, np. podczas kichania.

zobacz galerię

7:59

Liczba zarażonych w Chinach wciąż rośnie

Jak informuje PAP tylko wczoraj (24.02) w Chinach kontynentalnych potwierdzono kolejne 508 przypadków zarażenia koronawirusem, a 71 osób zmarło w związku z wirusem.

Łączna liczba zarażonych wzrosła tam do 77 658 osób, a liczba ofiar śmiertelnych do 2663 przypadków. Ponad 27,2 tys. osób wyzdrowiało.

Zobacz także: Koronawirus z Chin. Czy maseczka ochroni przed zarażeniem wirusem?

07:54

Czy grozi nam pandemia?

WHO "przygotowuje się do potencjalnej pandemii". TVN 24 informuje, że liczba zakażonych wciąż rośnie, a tę tendencję można zaobserwować nie tylko w Chinach, ale na całym świecie. Wczoraj stwierdzono największą liczbę zakażeń poza terytorium Chin od 23 stycznia.

Liczba zarażonych koronawirusem wciąż rośnie
Liczba zarażonych koronawirusem wciąż rośnie (iStock)

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapewnili, że wirus "nie wymknął się spod kontroli", ale jednocześnie rosnąca liczba zarażonych m.in. w Iranie, Korei Południowej i we Włoszech "to przypadki głęboko niepokojące".

07:44

Czy zostaną zawieszone loty do Włoch?

Poranne loty do Warszawy z Mediolanu i Rzymu odwołane. Reporter Polsat News przekazał informację o odwołaniu dwóch rejsów z Mediolanu oraz Rzymu, które miały dziś wylądować na warszawskich lotnisku im. Fryderyka Chopina.

Odprawa ministerstwa z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi
Odprawa ministerstwa z wojewodami i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi (PAP)

Na razie nie ma oficjalnej decyzji o zawieszeniu połączeń lotniczych z Włochami.

6:05

"Jesteśmy przygotowani tylko na papierze"

Rzeczpospolita ostrzega, że w polskich szpitalach brakuje masek, a sami lekarze boją się epidemii. Zdaniem dziennika zapewnienia rządu o przygotowaniu naszego kraju na wypadek epidemii, to tylko puste deklaracje.

"Przygotowani jesteśmy tylko na papierze. Sprawdzianem będzie pojawienie się pierwszych zachorowań, których spodziewam się już wkrótce" – mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Dziennik podkreśla, że nawet osoby, które wróciły z Chin są często odsyłane z kwitkiem przez lekarzy pierwszego kontaktu. Gazeta opisuje też przypadek Polki, która po powrocie z Mediolanu, została odesłana do domu przez szpital zakaźny.

24.02. 21:05

SMS-y z ostrzeżeniami

Koronawirus we Włoszech. Polacy dostali ostrzeżenia. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że wszyscy Polacy przebywający we Włoszech dostaną SMS z ostrzeżeniem.

(Twitter)

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje, by zrezygnować z podróży w newralgiczne rejony. Ostrzeżenie dotyczy przede wszystkim takich państw jak: Chiny, Korea Południowa, Iran, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Singapur, Tajwan i północne Włochy.

Zobacz także: Koronawirus we Włoszech. GIS ostrzega przed podróżami, najbardziej zagrożony region to Lombardia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze