Trwa ładowanie...

Koronawirus - jak się ustrzec przed niebezpiecznym wirusem? Instrukcja mycia rąk

Avatar placeholder
27.03.2020 15:33
Mycie rąk zapewnia ochronę przed koronawirusem
Mycie rąk zapewnia ochronę przed koronawirusem (iStock)

Liczba osób zakażonych wirusem 2019-nCoV oraz przypadków śmiertelnych nim spowodowana stale rośnie. Wiadomo, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez zanieczyszczone dłonie oraz kontakt ze skażoną powierzchnią. W związku z tym GIS wydał instrukcję prawidłowego mycia rąk.

1. Mity na temat zwalczania wirusa 2019-nCoV

Jest wiele mitów na temat ochrony przed koronawirusem. Jednym z nich jest dezynfekcja z użyciem lamp UV i promieni ultrafioletowych. Jak wyjaśnia WHO - nie są one dobrym sposobem na zwalczenie koronawirusa i w ogóle nie powinny być używane do dezynfekcji skóry.

Niektórzy zastanawiają się też, czy płukanie nosa wodą z solą lub ust płynem do płukania jamy ustnej może uchronić przed koronawirusem. Niestety, nie ma dowodów na to, że któraś z tych metod zabezpiecza przed zakażeniem.

Nie pomoże też spryskiwanie skóry środkami na bazie alkoholu lub tymi uwalniającymi chlor. Takie działanie może być wyjątkowo szkodliwe dla skóry, dróg oddechowych i błon śluzowych oczu oraz jamy ustnej.

Natomiast z pewnością środki do dezynfekcji na bazie alkoholu lub chloru są pomocne w utrzymaniu higieny powierzchni, z którymi mamy kontakt, takich jak blat stołu, słuchawka od telefonu czy klamka do drzwi.

2. Jak uchronić się przed koronawirusem?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała wytyczne co do tego, jak ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Najrozsądniejsze jest oczywiście unikanie kontaktu z osobami, które mają objawy grypy czy przeziębienia przypominające objawy zakażenia koronawirusem. Warto więc, by pracodawcy dali pracownikom szansę pozostania w domu i nie wywierali na nich presji powrotu do pracy.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie
Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie (iStock)

Jeśli jednak już zauważymy niepokojące symptomy jak kaszel i kichanie, to powinniśmy zakrywać usta i nos chusteczką lub nosić w tym czasie ochronną maseczkę.

WHO zaleca również higienę przygotowywania posiłków oraz dokładne gotowanie mięsa i jajek.

Co do obecności wirusa na powierzchniach metalowych, szklanych lub plastikowych, to może on się utrzymywać na nich nawet do 9 dni. W miejscach publicznych ważne jest więc stosowanie odpowiednich procedur dotyczących dezynfekcji. Na koronawirusa działają środki zawierające 62-71 proc. etanolu, 0,5 proc. nadtlenku wodoru lub 0,1 proc. podchlorynu sodu. W ciągu minuty potrafią one poradzić sobie ze śmiertelnym wirusem.

Natomiast podstawą jest mycie rąk wodą z mydłem lub płynem na bazie alkoholu.

3. Instrukcja mycia rąk

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował instrukcję mycia rąk, ponieważ nie ma w tej chwili lepszego sposobu na to, żeby we własnym zakresie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jest to wirus osłonkowy, który jest podatny na działanie mydła oraz wszystkich rozpuszczalników lipidów. Zatem nawet mycie naczyń z użyciem płynu do tego przeznaczonego, pozwala usunąć go z powierzchni naczyń oraz dłoni.

Mycie rąk to czynność zdawałoby się banalnie prosta, ale wiele osób robi to pobieżnie, czasem bez użycia mydła. Tymczasem niezwykle ważne jest stosowanie tego środka myjącego i dotarcie do wszelkich zagłębień i miejsc między palcami.

Zobacz film: "Instrukcja mycia rąk"

GIS instruuje, by najpierw zwilżyć ręce ciepłą wodą i nałożyć mydło w płynie w zagłębienia dłoni. Potem należy namydlić obydwie ich wewnętrzne powierzchnie, a następnie spleść palce i je namydlić.

Kolejna czynność to namydlanie kciuka lewej dłoni drugą ręką i na przemian. Potem wnętrzem jednej dłoni namydlamy wierzch drugiej, aż przechodzimy do nadgarstków. Należy poświęcić im kilka sekund.

Na koniec tej procedury dokładnie spłukujemy dłonie pod bieżącą wodą i starannie je suszymy. Czynność powinna trwać minimum 30 sekund. GIS informuje, że może w znacznym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się nie tylko groźnego wirusa, ale też wielu bakterii.

Jak prawidłowo umyć ręce
Jak prawidłowo umyć ręce (Główny Inspektorat Sanitarny)

UWAGA! Po dokładnym myciu dłoni nie susz ich suszarką do rąk, ponieważ może rozprzestrzeniać bakterie E.coli czy salmonellę. Powodem jest to, że często ludzie suszą dłonie, choć nie umyli ich dokładnie, a zaledwie zmoczyli wodą, nie używając środka myjącego. Badania wykazały, że wokół suszarek jest aż 27 razy więcej zarazków, niż wokół dyspenserów z ręcznikami papierowymi.

4. Instrukcje dla powracających z obszarów zagrożonych

Okres wylęgania się koronawirusa wynosi najczęściej 5-6 dni, choć czasem może trwać nawet do 14. Gorączka powyżej 38 stopni, kaszel i duszności są symptomami, których nie wolno bagatelizować. Gdy je zaobserwujemy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tymczasem GIS przypomina, że w przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania koronawirusa przyleci do Polski, musi wypełnić Kartę Lokalizacyjną Pasażera. W karcie tej musi podać swoje dane kontaktowe oraz miejsce pobytu na terenie kraju. Zresztą już w samolocie ma miejsce pierwsza weryfikacja, czy podróżujący ma objawy choroby i np. podwyższoną temperaturę ciała.

Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (iStock)

Jeśli u podróżującego z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV stwierdzi się niepokojącego objawy, to wtedy zajmie się nim lotniskowa służba zdrowia.

Wiele osób w obawie przed groźnym wirusem nie zamawia przez internet towarów z Chin. Tymczasem według GIS, nie niesie to ze sobą ryzyka zakażenia.

5. Uwaga na oszustów

W związku z pojawieniem się koronawirusa we Włoszech ceny maseczek ochronnych oraz środków do dezynfekcji w tym kraju poszybowały w górę.

Prezes konsumenckiego stowarzyszenia "Codacons" Carlo Rienzi zauważył, że płyn do dezynfekcji rąk, który w sklepie kosztuje średnio 3 euro, w sieci wart jest ponad 22. Tymczasem cena maseczek ochronnych wzrosła z 10 eurocentów do prawie 1,80 euro za sztukę.

W polskich sklepach internetowych również pojawiły się oferty produktów chroniących przed koronawirusem. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto porównać ceny, by nie dać się naciągnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze