Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce? Wirus jest już w Niemczech i Francji

Chińskie władze informują już o stu sześciu ofiarach koronawirusa, który od kilkunastu dni rozprzestrzenia się w Chinach. Tymczasem wirus dotarł do Europy. Pierwszy potwierdzony przypadek zarejestrowano już w Niemczech. W Polsce trwają badania dwójki dzieci, które wróciły z Chin i z objawami choroby wirusowej trafiły do szpitala w Krakowie.

1. Podejrzenie koronawirusa w Polsce

Dwoje dzieci przebywało na wyjeździe z rodzicami w jednym z krajów azjatyckich. Do Polski wracali przez Pekin. Niedługo po powrocie dzieci poczuły się źle. Badania lekarskie pokazały zakażenie górnych dróg oddechowych, dlatego pacjenci trafili do krakowskiego szpitala im. Stefana Żeromskiego. Wykonano im wszelkie badania, aby wykluczyć niebezpieczeństwo. Lekarze uspokajają, przebieg choroby nie potwierdza, że pacjenci chorują na koronowirusa. Dzieci pozostają pod obserwacją.

Niektórzy pasażerowie z Chin są poddawani badaniom (East news)
Niektórzy pasażerowie z Chin są poddawani badaniom (East news)

Zobacz film: "Wirus opryszczki zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?"

Zobacz też Koronawirus z Chin. Czy maseczka ochroni przed zarażeniem wirusem?

2. Koronawirus w Niemczech

Niemiecki portal Detusche Welle poinformował, że w Bawarii potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano chorobę ma być w stanie dobrym.

Osoby, u których podejrzewa się obecność wirusa przebywają w izolacji (iStock)
Osoby, u których podejrzewa się obecność wirusa przebywają w izolacji (iStock)

Mężczyzna zarażony koronawirusem 2019-nCoV mieszka pod Monachium. Niemieckie ministerstwo zdrowia podało, że aktualnie znajduje się na obserwancji w izolatce. Resort podał, że wszystkie osoby, z którymi miał kontakt, zostały poinformowane o zagrożeniu. Dzięki szybkiej reakcji Niemcy oceniają ryzyko rozprzestrzenienia się choroby jako niskie.

Zobacz też Koronawirus z Chin. GiS przygotowuje się na pierwsze zarażenia w Polsce

3. Koronawirus w Czechach

Czeska gazeta Mladá fronta DNES poinformowała, że od 26 stycznia w regionie opawskim dwie osoby przebywają na obserwacji w izolatkach. Pierwszą z nich jest Chinka, która 15 stycznia przyjechała do Czech. Kobieta zgłosiła się do lekarza, kiedy wystąpił u niej stan gorączkowy i kaszel.

Drugim pacjentem jest mężczyzna, który na początku roku również wrócił z Chin. Trafił do szpitala z objawami infekcji górnych dróg oddechowych. Szczegółowe badania potwierdziły tę hipotezę. Teraz oboje czekają na wyniki testów laboratoryjnych, które mają pokazać, czy wirus, który zaatakował pacjentów, pochodzi z Chin.

Zobacz też Koronawirus z Chin. Australijczycy stworzą szczepionkę przeciwko chorobie

4. Koronawirus we Francji

Do tej pory sytuacja wygląda najpoważniej we Francji. Tamtejsze ministerstwo zdrowia potwierdziło już trzy przypadki zarażonych wirusem. Wszyscy chorzy podróżowali do Chin na przestrzeni ostatniego miesiąca.

Zobacz też WHO ostrzega: koronawirus z Chin atakuje drogi oddechowe

Tamtejszy resort zdrowia uważa, że pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa są efektem tego, że to tamtejsi lekarze wymyślili sposób na błyskawiczną diagnozę wirusa. To dzięki niemu trójka chińczyków trafiła szybko na obserwację. W związku z sytuacją w mieście Wuhan władze francuskie planują ewakuację swoich obywateli z rejonu objętego kwarantanną.

Francuska minister zdrowia podkreśla, ze sytuacja jest pod konrtolą (East news)
Francuska minister zdrowia podkreśla, ze sytuacja jest pod konrtolą (East news)

Służby ratunkowe są w podwyższonej gotowości również w Austrii, gdzie jedna osoba ma być poddana kwarantannie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza