Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Mapa miejsc, w których występuje podejrzenie zakażeniem

Avatar placeholder
27.03.2020 16:39
Koronawirus w Polsce. Mapa miejsc, w których występuje podejrzenie zakażeniem
Koronawirus w Polsce. Mapa miejsc, w których występuje podejrzenie zakażeniem (iStock)

Według najnowszych informacji podanych przez chińską komisję zdrowia w Państwie Środka lawinowo rośnie liczba osób zarażonych nową odmianą koronawirusa. Chińczycy informują również o 2442 ofiarach śmiertelnych. Do tej pory w Polsce potwierdzono już jedenaście przypadków wirusa w sześciu miastach.

1. Koronawirus w Polsce

W Polsce do tej pory zdiagnozowano już jedenaście przypadków koronawirusa.

  • Zielona Góra, mężczyzna, stan stabilny, przyjechał do Polski z Niemiec
  • Szczecin, dwoje pacjentów. Małżeństwo po sześćdziesiątce, stan dobry, wrócili z Włoch
  • Wrocław, młody mężczyzna, stan dobry, przyleciał do Polski z Wielkiej Brytanii
  • Ostróda, kobieta "w sile wieku", podróżowała autokarem z pacjentem z Zielonej Góry
  • Ostróda, mężczyzna, obcokrajowiec, stan dobry, również podróżował autokarem z pierwszym pacjentem
  • Racibórz, mężczyzna, stan dobry, podróżował autobusem, współpasażerowie objęci kwarantanną
  • Racibórz, kobieta "w sile wieku", trafiła do szpitala prosto z kwarantanny
  • Warszawa, kobieta "w sile wieku", obywatelka Hiszpanii, stan dobry, przyleciała do Polski samolotem z Niemiec
  • Warszawa, młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch, służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym
  • Wrocław, starszy mężczyzna, stan ciężki, pacjent jest w grupie ryzyka. Nie wyjeżdżał za granicę, zaraził się po kontakcie z bliską osobą, która była za granicą

2. Podejrzenie koronawirusa w Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Bielsku-Białej i Krotoszynie

Do szpitala na ul. Koszarowej we Wrocławiu trafił Chińczyk, który niedawno przebywał w miejscowości Wuhan. Po zdiagnozowaniu u niego objawów przypominających koronawirusa lekarze zdecydowali o przeniesieniu go do izolatki.

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

Dotychczas w Polsce na obserwację skierowano kilka osób. Ich objawy przypominają groźną chorobę, jednak lekarze nie potwierdzili jeszcze żadnego przypadku obecności wirusa w kraju. W Gdańsku na obserwacji nadal przebywają dwie osoby, które niedawno wróciły z Chin.

Podejrzenie koronawirusa w Polsce
Podejrzenie koronawirusa w Polsce (wp.pl)

Zobacz też Koronawirus z Chin. GiS przygotowuje się na pierwsze zarażenia w Polsce

Podobnie sytuacja wygląda w Łodzi, gdzie w izolatce przebywa mężczyzna, który kilka dni wcześniej wrócił z Wuhan. Łódzcy lekarze mają również podejrzenia w stosunku do Amerykanki, która trafiła do szpitala z objawami choroby. Podczas wywiadu medycznego przyznała się, że ostatnio odbyła podróż po Azji.

Tymczasem do szpitala w Bielsku-Białej trafiła kobieta, która niedawno przyleciała z Włoch. Wiadomo, że jeszcze tego samego dnia, kiedy zgłosiła się do lekarza, prowadziła zajęcia w szkole.

Specjalne procedury zastosowano też wobec 44-latka w Kielcach oraz pacjentki, która zgłosiła się na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Krotoszynie. Powodem były z duszności i wysoka gorączka.

3. Gdzie może pojawić się wirus?

Wirus swoje źródło ma w Chinach, więc naturalnym zagrożeniem są wszelkie porty komunikacyjne, które zapewniają bezpośrednie połączenie nie tylko z tym, ale też innymi azjatyckimi państwami. Obecność wirusa potwierdzono bowiem już m.in. w Japonii, Tajlandii, w Chorwacji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i we Włoszech.

Dlatego największe środki ostrożności powinno się wprowadzić na lotniskach. Z Polski bezpośrednio do Pekinu można latać jedynie z portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, co nie znaczy, że jest to jedyne miejsce, w którym służby poprawiają zabezpieczenia.

Zobacz też Koronawirus w Polsce? Wirus jest już w Niemczech i Francji

Przy lotach międzykontynentalnych wybór opcji z przesiadką sprawia, że lot jest dłuższy, ale często tańszy niż bezpośrednie połączenie. Dlatego tak samo zagrożone mogą być porty lotnicze w Szczecinie, Katowicach, czy Krakowie.

4. Otwarte granice

Bezpośrednie połączenia nie muszą oznaczać jedynie drogi lotniczej. Chiny są jednym z największych eksporterów na świecie. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się tamtejsze strony internetowe oferujące chińskie produkty, które można zamówić przez internet. Te towary przypływają później drogą morską do któregoś z polskich portów.

Gdańsk, Gdynia, czy Szczecin mogą przyjmować towary przypływające z Państwa Środka. Mogą tam również pojawiać się chińscy pracownicy w kontakcie, z którymi należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Wirus pojawił się w chińskim Wuhan (iStock)
Wirus pojawił się w chińskim Wuhan (iStock)

Zobacz też Koronawirus z Chin. Australijczycy stworzą szczepionkę przeciwko chorobie

Warto zaznaczyć, że przypadki nowego koronawirusa zaobserwowano już również w Europie. Trzy przypadki we Francji, jeden w Niemczech i dwa w Finlandii. Wszystkie wymienione kraje są członkami Unii Europejskiej. Są również w strefie Schengen, co oznacza, że przepływ ludzi między tymi krajami jest niekontrolowany. Zagrożenie może pojawić się zatem w miejscowościach przygranicznych, które mają zwiększony ludności między miastami po obu stronach granicy.

5. Koronawirus. Gdzie szukać pomocy?

W całej Polsce w gotowości na przyjęcie pacjentów jest 10 szpitali. Miejscem, do którego w pierwszej kolejności będą trafiali pacjenci, jest Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Gotowość do przyjęcia chorych zadeklarował również m.in. Wojewódzki Szpital w Koszalinie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie i Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w trybie pilnym przeprowadzi kontrole. Zostaną przeprowadzone w "wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu".

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze