Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Koronawirus w Polsce. Mapa miejsc, w których występuje podejrzenie zakażeniem

Według najnowszych informacji podanych przez chińską komisję zdrowia w Państwie Środka odnotowano już 7711 osób zarażonych nową odmianą koronawirusa. Chińczycy informują również o 170 ofiarach śmiertelnych. Do tej pory w Polsce nie potwierdzono obecności wirusa. Na obserwacji przebywa jednak kilka osób.

Zobacz film: "Borelioza. Fakty i mity"

1. Podejrzenie koronawirus w Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu

Do szpitala na ul. Koszarowej we Wrocławiu trafił Chińczyk, który niedawno przebywał w miejscowości Wuhan. Po zdiagnozowaniu u niego objawów przypominających koronawirusa lekarze zdecydowali o przeniesieniu go do izolatki.

Dotychczas w Polsce na obserwację skierowano kilka osób. Ich objawy przypominają groźną chorobę, jednak lekarze nie potwierdzili jeszcze żadnego przypadku obecności wirusa w kraju. W Gdańsku na obserwacji nadal przebywają dwie osoby, które niedawno wróciły z Chin.

Polskie szpitale są gotowe na przyjęcie chorych (iStock)
Polskie szpitale są gotowe na przyjęcie chorych (iStock)

Zobacz też Koronawirus z Chin. GiS przygotowuje się na pierwsze zarażenia w Polsce

Podobnie sytuacja wygląda w Łodzi, gdzie w izolatce przebywa mężczyzna, który kilka dni wcześniej wrócił z Wuhan. Łódzcy lekarze mają również podejrzenia w stosunku do Amerykanki, która trafiła do szpitala z objawami choroby. Podczas wywiadu medycznego przyznała się, że ostatnio odbyła podróż po Azji.

2. Gdzie może pojawić się wirus?

Wirus swoje źródło ma w Chinach, więc naturalnym zagrożeniem są wszelkie porty komunikacyjne, które zapewniają bezpośrednie połączenie nie tylko z tym, ale też innymi azjatyckimi państwami. Obecność wirusa potwierdzono bowiem już m.in. w Japonii i Tajlandii.

Dlatego największe środki ostrożności powinno się wprowadzić na lotniskach. Z Polski bezpośrednio do Pekinu można latać jedynie z portu lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, co nie znaczy, że jest to jedyne miejsce, w którym służby poprawiają zabezpieczenia.

Dwie osoby przebywają na obserwacji w Łodzi, dwie w Gdańsku i jedna we Wrocławiu. Codziennie z Chin przylatują samoloty do Warszawy i tam służby tez są w pogotowiu
Dwie osoby przebywają na obserwacji w Łodzi, dwie w Gdańsku i jedna we Wrocławiu. Codziennie z Chin przylatują samoloty do Warszawy i tam służby tez są w pogotowiu

Zobacz też Koronawirus w Polsce? Wirus jest już w Niemczech i Francji

Przy lotach międzykontynentalnych wybór opcji z przesiadką sprawia, że lot jest dłuższy, ale często tańszy niż bezpośrednie połączenie. Dlatego tak samo zagrożone mogą być porty lotnicze w Szczecinie, Katowicach, czy Krakowie.

3. Otwarte granice

Bezpośrednie połączenia nie muszą oznaczać jedynie drogi lotniczej. Chiny są jednym z największych eksporterów na świecie. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się tamtejsze strony internetowe oferujące chińskie produkty, które można zamówić przez internet. Te towary przypływają później drogą morską do któregoś z polskich portów.

Gdańsk, Gdynia, czy Szczecin mogą przyjmować towary przypływające z Państwa Środka. Mogą tam również pojawiać się chińscy pracownicy w kontakcie, z którymi należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Wirus pojawił się w chińskim Wuhan (iStock)
Wirus pojawił się w chińskim Wuhan (iStock)

Zobacz też Koronawirus z Chin. Australijczycy stworzą szczepionkę przeciwko chorobie

Warto zaznaczyć, że przypadki nowego koronawirusa zaobserwowano już również w Europie. Trzy przypadki we Francji, jeden w Niemczech i dwa w Finlandii. Wszystkie wymienione kraje są członkami Unii Europejskiej. Są również w strefie Schengen, co oznacza, że przepływ ludzi między tymi krajami jest niekontrolowany. Zagrożenie może pojawić się zatem w miejscowościach przygranicznych, które mają zwiększony ludności między miastami po obu stronach granicy.

4. Koronawirus. Gdzie szukać pomocy?

W całej Polsce w gotowości na przyjęcie pacjentów jest 10 szpitali. Miejscem, do którego w pierwszej kolejności będą trafiali pacjenci, jest Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie. Gotowość do przyjęcia chorych zadeklarował również m.in. Wojewódzki Szpital w Koszalinie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie i Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała, że w trybie pilnym przeprowadzi kontrole. Zostaną przeprowadzone w "wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy