Trwa ładowanie...

Dobry płyn do dezynfekcji rąk – co powinien zawierać?

Partnerem jest Lotos Oil
(materiał partnera)

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze produktów do dezynfekcji, by skutecznie chroniły nas oraz naszych najbliższych przed zakażeniem i nie wywołały podrażnień, przesuszenia skóry czy reakcji alergicznej?

Obecnie higiena dłoni jest ważniejsza niż kiedykolwiek, a ludzie na całym świecie skupiają się na prawidłowym myciu rąk. Szybkie opłukanie ich i wytarcie nie wystarcza. Wiodące organizacje zajmujące się zdrowiem przypominają, że musimy myć ręce wodą i mydłem przez co najmniej 30 sekund lub stosować środki do dezynfekcji. To pewne, że częste mycie rąk skraca życie… drobnoustrojom. Szczególnie jeśli do mycia użyjemy odpowiedniego produktu do zadań specjalnych. Dzięki niemu zminimalizujemy ryzyko zarażenia, a także dalszego transferu bakterii i wirusów na inne osoby.

Każdego dnia dotykamy niezliczonej ilości przedmiotów, miejsc i powierzchni. Jednorazowy kontakt z powierzchnią skażoną drobnoustrojami, czyli tak naprawdę niemal każdą w przestrzeni publicznej, jak również w pomieszczeniu, w którym przebywa wiele osób, powoduje przeniesienie od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Do skóry z łatwością przylegają pałeczki E. coli, salmonelli, rotawirusy, koronawirusy. Trzeba je usunąć, np. płynem do dezynfekcji, co jest zalecanym postępowaniem profilaktycznym w przypadku braku dostępu do bieżącej wody i mydła. Tylko który płyn do dezynfekcji rąk wybrać? Zwróć uwagę na kilka ważnych kryteriów.

Ważne certyfikaty

Sprawdź listę dopuszczonych oficjalnie do obrotu antywirusowych produktów biobójczych. Jeśli wybrany przez ciebie płyn został zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji i Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB), świadczy to o jego jakości i bezpieczeństwie dla skóry. Wpis na listę jest poprzedzony przeprowadzeniem dokładnych badań płynu dezynfekującego, które są ukierunkowane na poznanie właściwości biobójczych w stosunku do konkretnych chorobotwórczych drobnoustrojów. Pamiętaj, by stosować płyn zgodnie z zaleceniem producenta.

Zawartość alkoholu

Za minimalne skuteczne stężenie etanolu w preparacie do dezynfekcji uważa się 60%. Optymalna wartość stężenia alkoholu etylowego wynosi natomiast 70% i takiego produktu szukaj. Dodatkowe składniki Alkohol dobrze dezynfekuje, ale może wysuszać skórę. Dlatego w środkach do dezynfekcji, które stosujemy wielokrotnie w ciągu dnia, może znajdować się również pantenol, gliceryna. Zdaniem ekspertów dodanie tego drugiego składnika jest zasadne nie tylko z troski o gładkość naszej skóry.

Oto wyjaśnienie technologa: – Obecność gliceryny w produkcie przeznaczonym do kontaktu ze skórą ma znaczenie pod względem zabezpieczenia jej przed wysuszeniem oraz dla wydłużenia czasu utrzymania się alkoholu. W płynie do dezynfekcji rąk LOTOSEPT deklarowane przez LOTOS Oil 5% gliceryny powoduje, że skóra zbyt szybko się nie wysusza (jak ma to miejsce w przypadku produktów bez gliceryny). Wysuszona skóra jest bardziej podatna na pęknięcia i mikroskopijne uszkodzenia, przez które każdy rodzaj bakterii czy wirusów ma ułatwioną drogę przedostania się do organizmu i zainfekowania go. Jednocześnie, aby płyn do dezynfekcji mógł zadziałać, musi pozostać na dłoni przez określony czas. Gliceryna powoduje, że część alkoholu dłużej utrzymuje się na skórze, dlatego produkt jest bardziej skuteczny. Można więc przyjąć, że gliceryna jest pośrednio dodatkowym zabezpieczeniem przed zarazkami. LOTOS Oil dodaje glicerynę o wysokiej czystości, dzięki czemu ograniczamy ewentualne ryzyko uczuleń spowodowanych zawartością substancji niepożądanych – tłumaczy Radosław Lenart, szef Biura Technologii LOTOS Oil.

Warto wiedzieć, że przy zastosowaniu profesjonalnych, zarejestrowanych produktów możliwe jest zniszczenie nawet większej liczby wirusów niż przy konwencjonalnym myciu dłoni. Wiele osób robi to bowiem niedokładnie, nie doczyszcza przestrzeni między palcami. Przetarcie dłoni płynem do dezynfekcji zajmuje też mniej czasu niż mycie wodą i mydłem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Partnerem jest Lotos Oil
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza