Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki?

Avatar placeholder
16.04.2020 18:33
środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane (Getty Images)
środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane (Getty Images)

Od 16 kwietnia w życie wszedł obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wiele osób w obawie przed koronawirusem nosi również gumowe rękawiczki. Pojawia się jednak ważne pytanie - gdzie należy je wyrzucić?

1. Zużyte maseczki i rękawiczki

"Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni bezzwłocznie wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane" - czytamy w komunikacie wydanym przez stołeczny Ratusz.

W związku z pandemią koronawirusa od 2 kwietnia sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Od czwartku 16 kwietnia w życie wchodzi obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Już w tej chwili zużyte środki ochronne stają się problemem. Place przed sklepami spożywczymi potrafią być usłane jednorazowymi rękawiczkami. Albo działa to w drugą stronę: ludzie nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, chowają rękawiczki do toreb, żeby wykorzystać je ponownie.

Miejskie służby oczyszczania na bieżąco sprzątają ulice, chodniki oraz przystanki. To samo dotyczy parków. W przypadku sklepów i innych prywatnych nieruchomości to ich właściciele zobowiązani są do sprzątania terenu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pracownicy, sprzątający rozrzucone rękawiczki, są narażeni na zakażenie koronawirusem. "Dlatego w trosce o zdrowie nas wszystkich, apelujemy o zachowanie porządku i wyrzucanie odpadów do koszy" - apelują władze.

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem, środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane. Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne.

2. Jak prawidłowo zdejmować rękawice i maski?

Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch.

Następnie, ruchem ślizgowym, włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Sanepid przypomina również, że przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy — umyjmy dłonie lub je zdezynfekujmy.

Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna.

Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Zobacz także: Czy maska antysmogowa uchroni przed koronawirusem? Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W internecie jest dostepnych coraz więcej ofert z maseczkami materiałowymi wielokrotnego użytku. Można wybrać odpowiednią pod kolor płaszcza albo paznokci. Różne rodzaje maseczek w fantazyjne wzory i kolory można znaleźć np. w serwisie Domodi.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze