Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jak prawidłowo zdezynfekować samochód? Pokazujemy krok po kroku

Avatar placeholder
16.04.2020 10:04
Dezynfekcja samochodu
Dezynfekcja samochodu (materiał własny)

Do niektórych powierzchni w samochodzie wystarczy woda z mydłem. Do innych lepiej użyć alkoholu. Jak prawidłowo zdezynfekować samochód? O których częściach deski rozdzielczej zapominają kierowcy? Podpowiadamy.

1. Domowa kwarantanna

Domowa izolacja obowiązuje w wielu krajach na świecie. Jeśli nie musimy, lepiej, żebyśmy nie ruszali się z domu. Są jednak takie osoby, które muszą wykonywać swoją pracę mimo podjętych środków bezpieczeństwa. Często, chcąc unikać komunikacji zbiorowej, decydują się na podróżowanie samochodem do pracy.

Takie osoby powinny wiedzieć, jak prawidłowo zdezynfekować samochód, by podróż była bezpieczna. Wirus może przeżyć na niektórych powierzchniach (przy odpowiednich warunkach) nawet do trzech dni.

Samochód najlepiej dezynfekować przed każdą podróżą (materiały własne)
Samochód najlepiej dezynfekować przed każdą podróżą (materiały własne)

2. Jak dezynfekować auto?

Zobacz film: "Maski domowej roboty. Większość z nich cię nie ochroni"

Każdy, kto ma samochód, wie, że poziom jego czystości zależy od tego, kto nim jeździ. Dlatego należy pamiętać, by myć ręce zarówno przed, jak i po korzystaniu z auta. Prowadząc, pamiętajmy również, by nie dotykać niepotrzebnie twarzy.

Dezynfekcję najlepiej zacząć od kierownicy (materiały własne)
Dezynfekcję najlepiej zacząć od kierownicy (materiały własne)

Czyszczenie samochodu należy zacząć od elementów auta, których dotykamy najczęściej. Skupmy się przede wszystkim na kierownicy, klamkach, pokrętłach i guzikach, których kierowca dotyka w trakcie każdej przejażdżki. Należy nie zapominać o dezynfekcji kluczyków. Jest to ten element samochodu, który przynosimy do domu.

Po kierownicy należy wyczyścić manetki, których równie często dotykamu (materiały własne)
Po kierownicy należy wyczyścić manetki, których równie często dotykamu (materiały własne)

Zobacz także: Koronawirus. Czy powinniśmy nosić maseczki? Prof. Pyrć odpowiada (WIDEO)

3. Czym czyścić powierzchnie w samochodzie?

Produkty dezynfekujące nadal znikają błyskawicznie z półek sklepowych. Dlatego warto wiedzieć, z jakich produktów dostępnych w domu, możemy skorzystać, aby wyczyścić samochód. Amerykański Urząd ds. ochrony przyrody zaleca tamtejszym kierowcom, by czyścili powierzchnie samochodu, używając wody z mydłem – środek należy aplikować miękką gąbką. Ta prosta mieszanka pozwoli usunąć wirusa z powierzchni w samochodzie w podobny sposób, w jaki znika po myciu rąk.

Nie możemy zapominać o klamkach (materiały własne)
Nie możemy zapominać o klamkach (materiały własne)

Nawet w samochodach typowo transportowych – dostawczych, z powierzchnią ładunkową, nie powinniśmy używać detergentów, czy wybielaczy. Mimo iż z brudem radzą sobie lepiej, to mogą nie być tak skuteczne w starciu z wirusem. CDC z kolei rekomenduje, by wszelkie powierzchnie w aucie myć ściereczką z mikrofibry z dodatkiem środka zawierającego alkohol (minimum 70 proc).

Zapięcie pasów najlepiej wytrzeć u wszystkich pasażerów (materiał własny)
Zapięcie pasów najlepiej wytrzeć u wszystkich pasażerów (materiał własny)

4. Maseczka w samochodzie. Grozi mi mandat?

Od 16 kwietnia zaczną w Polsce obowiązywać nowe przepisy, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. W myśl rozporządzenia ministra Łukasza Szumowskiego każda osoba przebywająca poza miejscem zamieszkania będzie miała obowiązek zasłonięcia ust i nosa. Może to zrobić za pomocą maseczki lub np. szalika.

Maseczka w aucie będzie obowiązkowa do odwołania (materiał własny)
Maseczka w aucie będzie obowiązkowa do odwołania (materiał własny)

Kierowcy zastanawiają się, czy ich również dotyczy ten obowiązek. Samochód nie jest przecież przestrzenią publiczną. Tak przynajmniej można było interpretować słowa ministra zdrowia. W rozporządzeniu, które obowiązek wprowadza, czytamy jednak "§ 18. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu".

Oznacza to, że wychodząc z domu, musimy mieć cały czas zasłonięte usta i nos.

Minister Szumowski na pytanie, czy powinniśmy zakrywać twarz prowadząc samochód, odpowiedział: "W samochodzie jesteśmy najczęściej w tym gronie, w którym żyjemy w domu albo sami. Natomiast jeżeli jest to publiczna przestrzeń, np. transport publiczny, jak najbardziej tak".

Okazuje się jednak, że kierowca, który podróżuje sam lub z domownikami, nie musi mieć maseczki. Inaczej sprawa wygląda, gdy np. jedziemy do pracy z kolegą lub koleżanką. Wówczas wszyscy w aucie powinni mieć zasłonięte usta i nos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze