Trwa ładowanie...

#wspieramSzpitale. Dziecięcy szpital w Warszawie zbiera na sprzęt pomagający walczyć z koronawirusem

Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie pilnie potrzebuje 16 urządzeń do wspomagania lub całkowitego zastępowania mięśni pacjenta biorących udział w oddychaniu. Dodatkowo szpital chce zakupić pompy infuzyjne. Szpital zarezerwował niezbędny sprzęt, ale potrzebuje dodatkowego wsparcia finansowego. Czasu jest niewiele, bo w przypadku nieopłacenia zamówienia sprzęt przepadnie i trzeba będzie na niego czekać kilkanaście tygodni.

Zobacz film: "Koronawirus od tego ginie. Oto, czego używać w domu"

1. Koronawirus w Polsce - w szpitalach brakuje sprzętu

Warszawska placówka boryka się z brakiem sprzętu, który może być niezbędny w przypadku zakażonego SARS-CoV-2 dziecka. Szpital chce zakupić sprzęt wspomagający lub zastępujący mięśnie małego pacjenta, które biorą udział w oddychaniu. Placówka już zamówiła trzy respiratory, które mają wkrótce pojawić się w Warszawie. Szpital potrzebuje jednak jeszcze szesnastu innych urządzeń m.in. takich, które nie wymagają intubacji pacjenta.

Najmniejsi pacjenci muszą być leczeni w specjalny sposób (East News)
Najmniejsi pacjenci muszą być leczeni w specjalny sposób (East News)

- Urządzenia do bezinwazyjnego wspomagania oddechu służą do tego samego, co respiratory, ale nie wymagają ingerencji w ciało chorego. W przypadku respiratora intubacja jest możliwa dopiero, kiedy pacjent jest wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Jest to stosowane w przypadkach, w których pacjent nie jest w stanie już samodzielnie oddychać. Urządzenia bezinwazyjne używa się w lżejszych przypadkach. Dzięki temu ciało ma więcej tlenu i dzieci szybciej wracają do zdrowia – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Magdalena Olchowik z Fundacji Szpitala Pediatrycznego WUM, która zarządza zbiórką pieniędzy.

Choć większość dzieci, które zarażą się koronawirusem przejdzie tę chorobę bezobjawowo, to w przypadku dzieci z chorobami ukrytymi, czy osłabioną odpornością, leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku dorosłego. Dobrze obrazuje to konieczność używania pomp infuzyjnych do każdego zastrzyku, w którym podawane są leki.

- Pompy infuzyjne to, najprościej mówiąc, sprzęt do robienia zastrzyków. W przypadku koronawirusa, leki, które są stosowane w leczeniu dzieci, muszą być podawane w nanoilościach. Fizycznie, strzykawką nie jesteśmy tego w stanie zrobić. Jeśli się poda większą ilość, to można spowodować śmierć takiego małego pacjenta. Pompy są nam po prostu niezbędne. Bez nich nie ma mowy o bezpiecznym i skutecznym leczeniu – mówi Magdalena Olchowik.

2. Koronawirus: Zbiórka pieniędzy dla szpitala dziecięcego

Wszystkie osoby, które chcą wesprzeć szpital, mogą wpłacać darowizny na konto fundacji: 35 1140 2004 0000 3002 7743 2731.

Warto przy tym przypomnieć, że według ostatnich zmian w przepisach, można odliczyć od podatku nawet 200 proc. darowizny przeznaczonej na rzecz walki ze skutkami epidemii COVID-19 . Każda złotówka się liczy, bo potrzeby szpitala są spore.

- Koszt jednej pompy to około 5 tysięcy złotych. Nasze minimalne zabezpieczenie to 5 pomp, choć zapotrzebowanie w szpitalu jest na 40. W przypadku respiratorów potrzebujemy kupić 20 sztuk. Ich koszt (już po długich negocjacjach) to od 35 do 50 tysięcy złotych. Obecnie sytuacja na rynku medycznym jest bardzo dynamiczna. Lada dzień mają przyjść pierwsze sztuki, które zamówiliśmy, ale respiratory przyjdą bez stojaków, bo zostały zatrzymane przez holenderską Izbę Celną. To już nie jest tak oczywiste, jak było kiedyś. Mieliśmy zamówienie i było wiadomo, że czeka się tydzień, czy miesiąc. Wszystko wskazuje na to, że ten większy transport urządzeń pojawi się po świętach. Do tego czasu musimy uzbierać pieniądze – mówi Magdalena Olchowik z Fundacji Szpitala Pediatrycznego WUM.

Cała kwota, której szpital potrzebuje to około 800 tysięcy złotych, ale każda kolejna pompa, każdy kolejny respirator jest w placówce na wagę złota.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.