Trwa ładowanie...

Koronawirus. Kombinacja leków na HIV (lopinawiru i rytonawiru) nie jest skuteczna w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19

Podczas gdy prace nad skuteczną szczepionką przeciwko Covid-19 trwają, lekarze testują kombinacje dwóch leków przeciwwirusowych - lopinawiru i rytonawiru - używanych w terapii HIV. Niestety, wyniki testów nie napawają optymizmem.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Na czym polega kwarantanna i jak się do niej przygotować?"

1. Leki na HIV a koronawirus

Z badań opublikowanych na łamach czasopisma "New England Journal of Medicine" płynie jeden wniosek: kombinacja leków na HIV nie jest skuteczna w leczeniu ciężkich objawów Covid-19.

Badania przeprowadzono na próbie 99 pacjentów z poważnym zapaleniem płuc wywołanym przez koronawirusa. Podawano im doustnie kombinację lopinawiru i rytonawiru (Kaletra).

Wyodrębniono również 100 chorych, którzy poddani byli tradycyjnemu leczeniu. Wszyscy chorzy byli leczeni w szpitalu Jin Yin-Tan w Wuhanie.

"Wśród hospitalizowanych dorosłych pacjentów z ciężkim Covid-19 nie zaobserwowano korzyści z leczenia lopinawirem-rytonawirem w porównaniu ze standardową opieką. Dalsze próby na pacjentach z ciężką chorobą mogą pomóc potwierdzić lub wykluczyć możliwość korzyści (ze stosowania tej kombinacji leków) dla leczenia" - napisano we wnioskach z badania, którym kierował Bin Cao z chińskiego Państwowego Ośrodka Badań nad Chorobami Układu Oddechowego.

Zobacz także: Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2

2. Wyniki badań leczenia Covid-19 lekami na HIV

Jak podaje PAP, w 28. dniu badania odsetek zgonów był wprawdzie nieco wyższy w grupie otrzymującej tylko standardową opiekę, ale różnicę uznano za nieistotną statystycznie.

Podawana chorym kombinacja lopinawiru i rytonawiru wywoływała wiele skutków ubocznych. Chorzy skarżyli się przede wszystkim na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Z ich powodu leczenie przerwano przedwcześnie u 13,8 proc. pacjentów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.