Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2

Arechin można stosować jako leczenie wspomagające w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. To lek zawierający chlorochinę - substancję pierwotniakobójczą. Do tej pory był stosowany wyłącznie w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego i reumatoidalnego zapalenia stawów.

spis treści

1. Czym jest i jak działa Arechin?

Lek Arechin zawiera chlorochinę, która powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca hemoglobiny, pochodzącej z organizmu człowieka. Uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka.

Lek mogą przyjmować dorośli i dzieci po 14 r. ż.

2. Kiedy brać Arechin?

Arechin wykorzystywany jest w leczeniu:

 • malarii (zimnicy) – zapobiegawczo i leczniczo,
 • reumatoidalnego zapalenia stawów,
 • pełzakowicy,
 • ropnia wątroby wywołanego przez Entamoeba histolytica (pełzak czerwonki),
 • tocznia rumieniowatego,
 • leczenia wspomagającego w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERSCoV i SARS-CoV-2.
Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa
Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa (Shutterstock)

3. Koronawirus - leczenie chlorochiną na świecie

Badania kliniczne wskazują, że fosforan chlorochiny jest skuteczny w terapii COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Pierwsze doniesienia o chlorochinie jako potencjalnie skutecznym leku na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiły się tuż po wybuchu epidemii COVID-19, kiedy Marc van Rast, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven (Belgia), przypomniał, że podczas testów w 2004 r. wykazano, iż fosforan chlorochiny może być pomocny w leczeniu SARS, również wywoływanego przez koronawirusa.

W związku z tym badacze z chińskich ośrodków przeprowadzili badania w celu oceny skuteczności chlorochiny w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2. Wykazały one, że substancja ta może pozwolić na zwalczenie nowego wirusa, w związku z czym zalecają jej stosowanie w leczeniu COVID-19.

Naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne, w których wzięło udział ponad 100 pacjentów, w ponad 10 szpitalach: w Wuhan, Szanghaju, Pekinie, Ningbo, Chongqingu, Kantonie i Jingzhou. Każdemu z nich przez 10 dni podawano doustnie fosforan chlorochiny w dawce 500 mg dziennie.

Lek skutecznie hamował dalsze zaostrzenie zapalenia płuc i skracał przebieg choroby. Nie odnotowano przy tym żadnych ciężkich działań niepożądanych.

4. Koronawirus - leczenie Arechinem (chlorochiną) w Polsce

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 13 marca 2020 r. wydał pozytywną opinię w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas).

Dodano nowe wskazanie do stosowania leku: "leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2".

5. Koronawirus w Polsce – leczenie Arechinem i lekami na HIV

Po decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, lek Arechin jest podawany pacjentom wraz z lekami na HIV.

Dr Grzesiowski
Dr Grzesiowski (East News)

Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, zaznaczył, że leczenie zakażenia koronawirusem Arechinem jest eksperymentalne.

- Moim zdaniem ewentualna przydatność tych leków w przypadku koronawirusów SARS-CoV-2 byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby zostały one podane pacjentom w pierwszych dniach zakażenia, zanim jeszcze dojdzie u nich do zapalenia płuc - powiedział.

Dlaczego podanie leku Arechin może być nieskuteczne na późniejszych etapach choroby? Zdaniem lekarza, kłopot w leczeniu chorych na COVID-19 polega na tym, że do zapalenia płuc dochodzi na późnym etapie choroby.

- Sam wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny, a w płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus - tłumaczy.

6. Arechin – przeciwskazania do stosowania

Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów:

 • z zaburzeniami czynności wątroby,
 • z zaburzeniami czynności siatkówki (z wyjątkiem ostrej fazy zimnicy),
 • z zaburzeniami w obrazie krwi,
 • z niedokrwistością hemolityczną,
 • z ciężkimi zaburzeniami żołądka i jelit.

Chlorochina może zaostrzyć przebieg łuszczycy, porfirii, miastenii. Podczas dłuższego stosowania należy okresowo co 3 miesiące przeprowadzać pełne badanie okulistyczne (badanie ostrości wzroku, dna oka, pola widzenia, ocena siatkówki, rogówki) z uwagi na ryzyko retinopatii.

Podczas długotrwałego leczenia należy unikać nasłonecznienia i naświetlania promieniami UV. Wykazano, że chlorochina może powodować ciężką hipoglikemię, w tym utratę przytomności, co może być zagrożeniem dla życia pacjentów leczonych i nieleczonych lekami przeciwcukrzycowymi.

Arechin to lek wydawany na receptę. Jego cena wynosi ok. 20 zł za opakowanie.

Zródła:

 1. Charakterystyka produktu leczniczego Arechin, www.leki.urpl.gov.pl
 2. Gao J., Tian Z., Yang X., Breakthrough: Chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020
 3. Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń
Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza