Koronawirus w Polsce. Arechin (chlorochina) na malarię może zwalczać koronawirusa SARS-CoV-2
Arechin można stosować jako leczenie wspomagające w zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. To lek zawierający chlorochinę - substancję pierwotniakobójczą. Do tej pory był stosowany wyłącznie w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego i reumatoidalnego zapalenia stawów.
1. Czym jest i jak działa Arechin?
Lek Arechin zawiera chlorochinę, która powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca hemoglobiny, pochodzącej z organizmu człowieka. Uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka.
Lek mogą przyjmować dorośli i dzieci po 14 r. ż.
2. Kiedy brać Arechin?
Arechin wykorzystywany jest w leczeniu:
- malarii (zimnicy) – zapobiegawczo i leczniczo,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- pełzakowicy,
- ropnia wątroby wywołanego przez Entamoeba histolytica (pełzak czerwonki),
- tocznia rumieniowatego,
- leczenia wspomagającego w zakażeniach koronowirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERSCoV i SARS-CoV-2.
3. Koronawirus - leczenie chlorochiną na świecie
Badania kliniczne wskazują, że fosforan chlorochiny jest skuteczny w terapii COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Pierwsze doniesienia o chlorochinie jako potencjalnie skutecznym leku na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiły się tuż po wybuchu epidemii COVID-19, kiedy Marc van Rast, wirusolog z Uniwersytetu w Leuven (Belgia), przypomniał, że podczas testów w 2004 r. wykazano, iż fosforan chlorochiny może być pomocny w leczeniu SARS, również wywoływanego przez koronawirusa.
W związku z tym badacze z chińskich ośrodków przeprowadzili badania w celu oceny skuteczności chlorochiny w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2. Wykazały one, że substancja ta może pozwolić na zwalczenie nowego wirusa, w związku z czym zalecają jej stosowanie w leczeniu COVID-19.
Naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital przeprowadzili badania kliniczne, w których wzięło udział ponad 100 pacjentów, w ponad 10 szpitalach: w Wuhan, Szanghaju, Pekinie, Ningbo, Chongqingu, Kantonie i Jingzhou. Każdemu z nich przez 10 dni podawano doustnie fosforan chlorochiny w dawce 500 mg dziennie.
Lek skutecznie hamował dalsze zaostrzenie zapalenia płuc i skracał przebieg choroby. Nie odnotowano przy tym żadnych ciężkich działań niepożądanych.
4. Koronawirus - leczenie Arechinem (chlorochiną) w Polsce
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych 13 marca 2020 r. wydał pozytywną opinię w sprawie zmiany w pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas).
Dodano nowe wskazanie do stosowania leku: "leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2".
5. Koronawirus w Polsce – leczenie Arechinem i lekami na HIV
Po decyzji prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, lek Arechin jest podawany pacjentom wraz z lekami na HIV.
Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, zaznaczył, że leczenie zakażenia koronawirusem Arechinem jest eksperymentalne.
- Moim zdaniem ewentualna przydatność tych leków w przypadku koronawirusów SARS-CoV-2 byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby zostały one podane pacjentom w pierwszych dniach zakażenia, zanim jeszcze dojdzie u nich do zapalenia płuc - powiedział.
Dlaczego podanie leku Arechin może być nieskuteczne na późniejszych etapach choroby? Zdaniem lekarza, kłopot w leczeniu chorych na COVID-19 polega na tym, że do zapalenia płuc dochodzi na późnym etapie choroby.
- Sam wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny, a w płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus - tłumaczy.
6. Arechin – przeciwskazania do stosowania
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów:
- z zaburzeniami czynności wątroby,
- z zaburzeniami czynności siatkówki (z wyjątkiem ostrej fazy zimnicy),
- z zaburzeniami w obrazie krwi,
- z niedokrwistością hemolityczną,
- z ciężkimi zaburzeniami żołądka i jelit.
Chlorochina może zaostrzyć przebieg łuszczycy, porfirii, miastenii. Podczas dłuższego stosowania należy okresowo co 3 miesiące przeprowadzać pełne badanie okulistyczne (badanie ostrości wzroku, dna oka, pola widzenia, ocena siatkówki, rogówki) z uwagi na ryzyko retinopatii.
Podczas długotrwałego leczenia należy unikać nasłonecznienia i naświetlania promieniami UV. Wykazano, że chlorochina może powodować ciężką hipoglikemię, w tym utratę przytomności, co może być zagrożeniem dla życia pacjentów leczonych i nieleczonych lekami przeciwcukrzycowymi.
Arechin to lek wydawany na receptę. Jego cena wynosi ok. 20 zł za opakowanie.
Zródła:
- Charakterystyka produktu leczniczego Arechin, www.leki.urpl.gov.pl
- Gao J., Tian Z., Yang X., Breakthrough: Chloroquine phosphate has shown apparent efficacy in treatment of COVID-19 associated pneumonia in clinical studies, "BioScience Trends" 2020
- Dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń
Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.