Trwa ładowanie...

Niszczy kości, płuca, serce. Groźny niedobór

 Karolina Rozmus
13.08.2023 14:06
Cenna witamina. Jej nie dobór niszczy nie tylko kości, ale i płuca
Cenna witamina. Jej nie dobór niszczy nie tylko kości, ale i płuca (Getty Images)

Mniejsza pojemność płuc, astma, a nawet przewlekła obturacyjna choroba płuc może być powiązana z niedoborem pewnej niepozornej witaminy. Mało kto pamięta o niej na co dzień, a w rzeczywistości obecna jest w każdym narządzie ciała - w wątrobie, mózgu, sercu, trzustce i kościach.

spis treści

1. Niedobór witaminy K niekorzystny dla zdrowia płuc

Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że witamina K może mieć związek ze złą kondycją układu oddechowego. 4000 uczestników w wieku od 24 do 77 lat wzięło udział w badaniu krwi oraz płuc, tj. spirometrii.

Badani musieli również wypełnić ankietę dotyczącą stanu ich zdrowia i stylu życia. Analiza zebranych danych ujawniła, że niski poziom witaminy K idzie w parze z mniejszą pojemnością płuc. Co więcej, osoby z niedoborami witaminy częściej deklarowali przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), astmę lub świszczący oddech.

Zobacz film: "Witaminowe mity"
Badani częściej zgłaszali problemy ze świszczącym oddechem, astmę czy POChP
Badani częściej zgłaszali problemy ze świszczącym oddechem, astmę czy POChP (Getty Images)

- Wiemy już, że witamina K odgrywa ważną rolę dla układu krwiotwórczego. Badania zaczynają pokazywać, że jest również ważna dla zdrowia serca i kości, ale było bardzo mało badań dotyczących witaminy K i płuc – wyjaśnia dr Torkil Jespersen.

Dodaje, że badanie jest również dowodem na konieczność przeprowadzenia dalszych analiz, np. dotyczących pozytywnego wpływu suplementacji witaminy w kontekście zdrowia płuc czy chorób ich dopadających.

2. Objawy niedoboru zauważysz na skórze

Witamina K należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i występuje w dwóch postaciach. Pierwsza to filochinon (witamina K1), występujący w zielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta włoska, jarmuż i szpinak. Drugi natomiast, menachinon (witamina K2), wytwarzany jest przez bakterie w organizmie człowieka, może też znajdować się w niektórych produktach odzwierzęcych czy żywności fermentowanej.

Odgrywa kluczową rolę we wspomaganiu krzepnięcia krwi, zapobiegając nadmiernemu krwawieniu. Badania wskazują, że suplementacja witaminy K2 może zapobiegać utracie masy kostnej i osteoporozie. Niedobór może zwiększać ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, jak zawał mięśnia sercowego czy zaburzeń neurologicznych.

Niektóre badania sugerują również, że brak witaminy K w organizmie może nawet przyczyniać się do rozwoju miażdżycy czy chorób nowotworowych.

Niedobór witaminy K może się manifestować przez:

  • wydłużony czas gojenia się ran,
  • krwotoki,
  • zaburzenia pracy jelit,
  • łatwe pojawianie się na skórze siniaków,
  • obfite miesiączki,
  • krwiomocz.

Niedobory nie są częste, natomiast istnieje szeroka grupa osób, które są na nie narażone. To m.in. pacjenci z chorobą Leśniowskiego-Crohna czy celiakią, a także osoby niedożywione lub spożywające nadmierne ilości alkoholu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze