Trwa ładowanie...

RZS - przyczyny, objawy, leczenie

RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów znane jest rónież jako gościec przewlekle postępujący. RZS jest chorobą atakującą stawy. RZS jest chorobą przewlekłą, z postępującym zniekształceniem i usztywnieniem. Tkanka łączna całego organizmu objęta jest reumatoidalnym zapaleniem stawów. RZS stanowi najczęstszą spośród chorób zapalnych stawów, bo dotykającą 1 proc. populacji ludzkiej. RZS występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

spis treści

1. Przyczyny powstawania RZS

Przyczyny powstawania RZS nie są znane; przypuszcza się, że reumatoidalne zapalenie stawów może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i osobniczymi odczynami immunologicznymi, które uaktywniają się pod wpływem czynnika zewnętrznego lub zakażenia bakteryjnego oraz wirusowego.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - czy wyleczenie jest możliwe?"

RZS objawia się poprzez stan podgorączkowy i dolegliwości ze strony stawów – ból, obrzęk, zniekształcenie i zesztywnienie stawów. Zmiany związane z RZS obejmują najczęściej stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe lub barkowe.

RZS wpływa na wyniki badań laboratoryjnych – zmianie ulega odczyn OB, leukocytoza, stężenie żelaza w surowicy krwi, skład białek, odczyn Waalera-Rosego itd., zmieniają się obrysy stawów – ulegają one zniekształceniu. RZS prowadzi do zniszczenia chrząstek i powierzchni stawowych, zniekształcenia i unieruchomienia stawów, czego konsekwencją jest brak możliwości ruchu u pacjenta.

Rozwój reumatoidalnego zapalenie stawów zwiększają różne urazy w zakresie układu ruchu, przewlekłe zakażenia, praca w chłodzie, wilgoci itd. Charakterystyczny objaw RZS to także występowanie guzków podskórnych, niebolesnych, występujących w miejscach zwiększonego ucisku, jak na przykład wyrostek łokciowy kości ramiennej.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

2. Leczenie RZS

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest długotrwałe i trudne. Ogromną rolę w leczeniu RZS odgrywa gimnastyka, która zapobiega przedwczesnym przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów. Gdy w RZS występują dolegliwości bólowe, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe sprzyja uzyskaniu trwalszych efektów leczenia RZS. Zaleca się m.in. kąpiele w wodach siarczanych oraz radoczynnych. Nieprzestrzeganie zalecanych dawek leków oraz leczenie RZS na własną rękę – mogą przyczynić się do uszkodzeń innych układów, bowiem leki stosowane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wykazują negatywne działanie na nie.

Jednym z elementów leczenia są zabiegi fizjoterapeutyczne, które w początkowym okresie RZS zawierają ćwiczenia izometryczne, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia ruchowe, odpoczynek. W późniejszym okresie choroby stawów stosuje się hydroterapię i szyny spoczynkowe, wkładki podtrzymujące śródstopie w butach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeśli leczenie RZS jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną. Polega ona na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Zabieg ten poprawia funkcjonowanie stawu, usuwa ból i opóźnia procesy rozpadania stawu. Od niedawna do lecznictwa zaczyna wprowadzać się nową generację leków, tzw. leki biologiczne. Są to leki o silniejszym niż leki modyfikujące przebieg choroby wpływie na zahamowanie procesu chorobowego. Znany jest też dobroczynny wpływ witaminy E na stawy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza