Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), inaczej zwane gośćcem przewlekłym postępującym, to choroba atakująca stawy. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, z postępującym zniekształceniem i usztywnieniem. Tkanka łączna całego organizmu objęta jest reumatoidalnym zapaleniem stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów stanowi najczęstszą spośród chorób zapalnych stawów, bo dotykającą 1 proc. populacji ludzkiej. Reumaoidalne zapalenie stawów występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Polecane wideo:

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania reumatodialnego zapalenia stawów nie są znane; przypuszcza się, że reumatoidalne zapalenie stawów może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i osobniczymi odczynami immunologicznymi, które uaktywniają się pod wpływem czynnika zewnętrznego lub zakażenia bakteryjnego oraz wirusowego.

Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się poprzez stan podgorączkowy i dolegliwości ze strony stawów – ból, obrzęk, zniekształcenie i zesztywnienie stawów. Zmiany związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów obejmują najczęściej stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe lub barkowe.

Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na wyniki badań laboratoryjnych – zmianie ulega odczyn OB, leukocytoza, stężenie żelaza w surowicy krwi, skład białek, odczyn Waalera-Rosego itd., zmieniają się obrysy stawów – ulegają one zniekształceniu. Reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do zniszczenia chrząstek i powierzchni stawowych, zniekształcenia i unieruchomienia stawów, czego konsekwencją jest brak możliwości ruchu u pacjenta.

Rozwój reumatoidalnego zapalenie stawów zwiększają różne urazy w zakresie układu ruchu, przewlekłe zakażenia, praca w chłodzie, wilgoci itd. Charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest także występowanie guzków podskórnych, niebolesnych, występujących w miejscach zwiększonego ucisku, jak na przykład wyrostek łokciowy kości ramiennej.

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - zapobieganie i leczenie

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest długotrwałe i trudne. Ogromną rolę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów odgrywa gimnastyka, która zapobiega przedwczesnym przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów. Gdy w reumatoidalnym zapaleniu stawów występują dolegliwości bólowe, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów, zmiany pozastawowe...

Leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe sprzyja uzyskaniu trwalszych efektów leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Zaleca się m.in. kąpiele w wodach siarczanych oraz radoczynnych. Nieprzestrzeganie zalecanych dawek leków, leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów na własną rękę – mogą przyczynić się do uszkodzeń innych układów, bowiem leki stosowane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wykazują negatywne działanie na nie.

Jednym z elementów leczenia są zabiegi fizjoterapeutyczne, które w początkowym okresie reumatoidalnego zapalenia stawów zawierają ćwiczenia izometryczne, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia ruchowe, odpoczynek. W późniejszym okresie choroby stawów stosuje się hydroterapię i szyny spoczynkowe, wkładki podtrzymujące śródstopie w butach.

Jeśli leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną. Polega ona na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Zabieg ten poprawia funkcjonowanie stawu, usuwa ból i opóźnia procesy rozpadania stawu. Od niedawna do lecznictwa zaczyna wprowadzać się nową generację leków, tzw. leki biologiczne. Są to leki o silniejszym niż leki modyfikujące przebieg choroby wpływie na zahamowanie procesu chorobowego. Znany jest też dobroczynny wpływ witaminy E na stawy.

Sylwia Michalczyk, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-62597-06-2
  • Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny Odtwórz wideo

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów tak naprawdę nie są jeszcze znane współczesnej medycynie. Można jedynie wskazywać na pewne momenty (...) objawach. Na temat przyczyn...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy

Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy Odtwórz wideo

przebieg choroby nie występuje zbyt często. Typowe objawy reumatoidalnego zapalenia stawów to: obrzęki stawów, bóle stawów, obrzęki i bóle występujące...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatyczne zapalenie stawów - rehabilitacja

Reumatyczne zapalenie stawów - rehabilitacja Odtwórz wideo

, wspieranej ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów to przede wszystkim odpowiednio dobrana, intensywna (...) reumatoidalnego zapalenia...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Kadzidło

Kadzidło

Stare ludowe przekonanie, że kadzidło ma właściwości lecznicze, okazuje się mieć podstawy naukowe. Udowodniono, że jest skuteczne w reumatoidalnym zapaleniu stawów.