Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), inaczej zwane gośćcem przewlekłym postępującym, to choroba atakująca stawy. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, z postępującym zniekształceniem i usztywnieniem. Tkanka łączna całego organizmu objęta jest reumatoidalnym zapaleniem stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów stanowi najczęstszą spośród chorób zapalnych stawów, bo dotykającą 1 proc. populacji ludzkiej. Reumaoidalne zapalenie stawów występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów - choroba o wielu twarzach"

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy

Przyczyny powstawania reumatodialnego zapalenia stawów nie są znane; przypuszcza się, że reumatoidalne zapalenie stawów może mieć związek z predyspozycjami genetycznymi i osobniczymi odczynami immunologicznymi, które uaktywniają się pod wpływem czynnika zewnętrznego lub zakażenia bakteryjnego oraz wirusowego.

Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się poprzez stan podgorączkowy i dolegliwości ze strony stawów – ból, obrzęk, zniekształcenie i zesztywnienie stawów. Zmiany związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów obejmują najczęściej stawy śródręczno-palcowe, nadgarstkowe, śródstopno-palcowo-łokciowe, kolanowe lub barkowe.

Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na wyniki badań laboratoryjnych – zmianie ulega odczyn OB, leukocytoza, stężenie żelaza w surowicy krwi, skład białek, odczyn Waalera-Rosego itd., zmieniają się obrysy stawów – ulegają one zniekształceniu. Reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do zniszczenia chrząstek i powierzchni stawowych, zniekształcenia i unieruchomienia stawów, czego konsekwencją jest brak możliwości ruchu u pacjenta.

Rozwój reumatoidalnego zapalenie stawów zwiększają różne urazy w zakresie układu ruchu, przewlekłe zakażenia, praca w chłodzie, wilgoci itd. Charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest także występowanie guzków podskórnych, niebolesnych, występujących w miejscach zwiększonego ucisku, jak na przykład wyrostek łokciowy kości ramiennej.

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - zapobieganie i leczenie

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest długotrwałe i trudne. Ogromną rolę w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów odgrywa gimnastyka, która zapobiega przedwczesnym przykurczom i ograniczeniom ruchomości stawów. Gdy w reumatoidalnym zapaleniu stawów występują dolegliwości bólowe, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje przewlekłe zapalenie stawów, zmiany pozastawowe...

Leczenie balneologiczno-uzdrowiskowe sprzyja uzyskaniu trwalszych efektów leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Zaleca się m.in. kąpiele w wodach siarczanych oraz radoczynnych. Nieprzestrzeganie zalecanych dawek leków, leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów na własną rękę – mogą przyczynić się do uszkodzeń innych układów, bowiem leki stosowane przy reumatoidalnym zapaleniu stawów wykazują negatywne działanie na nie.

Jednym z elementów leczenia są zabiegi fizjoterapeutyczne, które w początkowym okresie reumatoidalnego zapalenia stawów zawierają ćwiczenia izometryczne, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, ćwiczenia ruchowe, odpoczynek. W późniejszym okresie choroby stawów stosuje się hydroterapię i szyny spoczynkowe, wkładki podtrzymujące śródstopie w butach.

Jeśli leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów jest nieskuteczne, wtedy stosuje się synowektomię chirurgiczną. Polega ona na usunięciu zmienionej błony maziowej w obrębie stawu lub ścięgna. Zabieg ten poprawia funkcjonowanie stawu, usuwa ból i opóźnia procesy rozpadania stawu. Od niedawna do lecznictwa zaczyna wprowadzać się nową generację leków, tzw. leki biologiczne. Są to leki o silniejszym niż leki modyfikujące przebieg choroby wpływie na zahamowanie procesu chorobowego. Znany jest też dobroczynny wpływ witaminy E na stawy.

Sylwia Michalczyk, 7 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-62597-06-2
  • Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (3)
~Jolanta
~Jolanta 3 miesiące temu

Teraz w internecie wypowiadają się już nie tylko lekarze, weterynarze, pielęgniarki i chorzy na zapalenie stawów ale także chorzy psychicznie i liczne grono naciągaczy na cudowne preparaty leczące wszystko, a głównie kieszeń chorego z nadmiaru pieniędzy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny (WIDEO)

Reumatoidalne zapalenie stawów - przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów tak naprawdę nie są jeszcze znane współczesnej medycynie. Można jedynie wskazywać na pewne momenty (...) objawach. Na temat przyczyn...

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Kadzidło

Kadzidło

Stare ludowe przekonanie, że kadzidło ma właściwości lecznicze, okazuje się mieć podstawy naukowe. Udowodniono, że jest skuteczne w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów? (WIDEO)

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów? (WIDEO) Odtwórz wideo

Reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS) dawniej nazywane było gośćcem przewlekle postępującym (GPP). Nazwę tego schorzenia zmieniono (...) objawy, a także jak diagnozować ją...