Rak jelit dał nagły, widoczny objaw. "Stało się to moich oczach"
46-letniego Keva Colesa męczyły silne bóle brzucha. Któregoś dnia zaczął wymiotować i intensywnie się pocić. Jego żona zauważyła, że jego skóra zmieniła kolor na żółty. To były objawy nowotworu w czwartym stadium zaawansowania.
W tym artykule
Druzgocząca diagnoza
46-letni Kev Coles od kilku tygodni zmagał się z bólami brzucha. Lekarze ignorowali jednak jego objawy. O tym, że z mężem źle się dzieje jego żona Kayleigh przekonała się, gdy Kev nagle zrobił się żółty.
- Byliśmy na dworze, kiedy nagle Kev zrobił się żółty na moich oczach. Zaczął intensywnie wymiotować i pocić się tak mocno, że wyglądał, jakby był pod prysznicem, a tego potwornie go bolało. Natychmiast zadzwoniłam po karetkę. Czekaliśmy na nią bardzo długo. W końcu ból trochę ustąpił i Kev chciał tylko się położyć, więc powiedział mi, żebym odwołała karetkę - opowiedziała Kayleigh w rozmowie z "BristolLive".
Dopiero po tym incydencie Kev przeszedł badania, które wykazały u niego czwarty stopień raka jelita z przerzutami na wątrobę. Od tego czasu w ciągu pięciu miesięcy stracił ponad 30 kg.
Rak jelita grubego. 8 objawów
Silny ból brzucha
Pierwsze objawy pojawiły się w czerwcu tego samego roku, gdy Kev zaczął odczuwać silne bóle brzucha. Ojciec siedmiorga dzieci w wieku od 8 do 24 lat mówił, że ból był stały i czasami tak silny, że nie mógł się wyprostować. Opisał go jako "nieznośny, sprawiający, że zwijałem się z bólu".
Kev mówi, że lekarze przypisywali jego objawy różnym schorzeniom: od zaparć i kamieni żółciowych po zespół jelita drażliwego. Mimo silnego bólu, który wymagał podania morfiny doustnej, nie przeprowadzono żadnych badań obrazowych.
Rak jelit u coraz młodszych pacjentów
Kev uważa, że jego objawy były ignorowane przez lekarzy ze względu na jego wiek.
- Miałem wtedy 45 lat i lekarze w szpitalnym oddziale ratunkowym nie brali pod uwagę, że to może być rak. Moje objawy były lekceważone tylko dlatego, że byłem za młody... To nie jest w porządku - mówi.
Badanie opublikowane w The Lancet Oncology ujawniło, że Wielka Brytania ma najwyższy wzrost liczby diagnoz raka jelita u osób poniżej 50. roku życia w Europie. W Polsce diagnozę słyszy 18 tys. osób rocznie.
Kev przeszedł siedem wyczerpujących cykli chemioterapii, aby spowolnić rozwój choroby. Leczenie, jak Kayleigh przyznała ze smutkiem, ma jednak na celu przedłużenie życia, a nie wyleczenie choroby.
Źródła
- The Mirror
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.