Trwa ładowanie...

Koronawirus. Mimo wyzdrowienia wirus COVID-19 może na trwałe uszkodzić płuca

Koronawirus może powodować niedwracalne uszkodzenia płuc. Do takich wniosków doszli lekarze ze Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Wuhan. Naukowcy przeprowadzili badania na zwłokach osób, które zmarły na skutek zarażenia wirusem COVID-19. Wnioski z badań zostału opublikowane w czasopiśmie "Journal of Forensic Medicine".

1. Koronawirus niszczy płuca

Dr Paweł Grzesiowski - lekarz pediatra, immunolog - na swoim Twitterze opublikował wpis, w którym udostępnił artykuł chińskich lekarzy, opatrując go komentarzem: "Opis zmian tkankowych, na podstawie badań autopsyjnych zmarłych na SARS-CoV-2. Wirus powoduje nieodwracalne zmiany w płucach, zwłóknienie może postępować mimo wyzdrowienia".

Według ustaleń chińskich lekarzy wirus atakuje w pierwszej kolejności płuca. Ich zdaniem jego działanie jest wyjątkowo destrukcyjne na organizm pacjenta. W artykule porównują je do połączonego działania SARS i AIDS. Wirus ma wyniszczać zarówno płuca, jak i układ odpornościowy.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

Zobacz także: Nie jedź na SOR. Gdzie się zgłosić w przypadku podejrzeń koronawirusa?

Naukowcy zwracają uwagę na to, że u chorych można zauważyć nadmierne zwłóknienie płuc, które w miarę rozwijania się choroby może prowadzić do zgonu pacjenta. Reakcja zapalna powodowana w organizmie uszkadza drogi oddechowe i pęcherzyki płucne.

Lekarze od samego początku rozprzestrzeniania się choroby ostrzegali, że nowy rodzaj koronawirusa jest groźny dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Sposób, w jaki koronawirus niszczy pęcherzyki płucne, porównywali do wirusa SARS (ciężkiego ostrego zespołu oddechowego).

Epidemia wirusa SARS w latach 2002-2003 doprowadziła do 812 zgonów na całym świecie.

Zobacz także: Koronawirus. List lekarki z Rybnika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza